Polska

PIE: Przedsiębiorcy wspierają pracowników w obliczu inflacji. W jaki sposób?

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zbadał, w jaki sposób polscy przedsiębiorcy łagodzą wpływ inflacji dla swoich pracowników

Wysoka inflacja nie odpuszcza. Rosnące koszty życia przyczyniają się do zwiększonych oczekiwań płacowych pracowników. Choć przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce rośnie, to jednak realnie spada. Polski Instytut Ekonomiczny zbadał, w jaki sposób przedsiębiorcy wspierają pracowników w obliczu inflacji. Wśród odpowiedzi znalazły się głównie podwyżki pensji, ale to nie jedyne działania, jakie podejmują.

W jaki sposób przedsiębiorcy wspierają pracowników?

Wysoka inflacja powoduje, że pomimo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, statystyczny Polak zarabia realnie coraz mniej. Utrzymanie dynamiki wzrostu wynagrodzeń co najmniej równej dynamice inflacji to spore wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy sami zmagają się z rosnącymi kosztami działalności. Zwiększone oczekiwania płacowe pracowników powodują, że przedsiębiorcy szukają sposobów na złagodzenie wpływu inflacji na portfele swoich zatrudnionych.

PIE w  Tygodniku Gospodarczym nr 10/2023 opublikowało analizę swojego badania przeprowadzonego wspólnie z BGK na początku marca 2023 r. Zapytano w nim polskich przedsiębiorców o to, jakie działania podejmują w celu wsparcia pracowników w związku z inflacją.

Nieco ponad połowa firm (52 proc.) deklaruje, że jednorazowo podniosła pensje swoich pracownikom. Nieco mniej twierdzi, że zwiększa wynagrodzenia adekwatnie do wzrostu inflacji (48 proc.). To najczęstsze działania przedsiębiorców, część jednak decyduje się także na dodatkowe kroki.

30 proc. przedsiębiorców twierdzi, że oferuje swoim pracownikom możliwość dodatkowej pracy w formie płatnych nadgodzin. Mniej niż co czwarty pracodawca (23 proc.) zapewnia zatrudnionym dodatkowe benefity, które mają na celu pomóc w ograniczeniu wydatków. Wśród takich benefitów znajdują się m.in. dofinansowania dojazdów do pracy albo bony towarowe do sklepów. 13 proc. firm zdecydowało się także na przyznanie jednorazowej premii inflacyjnej.

Zobacz też: GUS: Przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 9,8%!

Najwięksi przedsiębiorcy wspierają pracowników najczęściej

Największym wsparciem według deklaracji przedsiębiorców mogą cieszyć się pracownicy dużych firm. Na jednorazową podwyżkę pensji wśród tego typu przedsiębiorstw zdecydowało się 62 proc. z nich. Najrzadziej takie kroki podjęły mikrofirmy – 48 proc. Nieco częściej od mniejszych, duże firmy podnoszą także pracownikom pensje adekwatnie do wzrostu inflacji (52 proc.). Częściej także oferują płatne nadgodziny (38 proc.) i dodatkowe benefity (34 proc.). Na te ostatnie znacznie rzadziej pozwalają sobie mniejsze firmy – przedsiębiorstwa średnie (17 proc.), małe (21 proc.), mikro (24 proc.). 

Sytuacja wygląda inaczej jedynie w przypadku jednorazowej premii inflacyjnej. Na nią najczęściej mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w mikrofirmach (16 proc.), a najrzadziej pracownicy średnich przedsiębiorstw (8 proc.).

Wsparcie różni się w zależności od branży

Analitycy PIE wskazują, że intensywność oraz formy wsparcia pracowników są różne w zależności od branży. Na jednorazowe podwyżki zdecydowali się głównie przedstawiciele branży TSL i firm usługowych (po 55 proc.). Wśród branż, w których co najmniej połowa przedsiębiorców zdecydowała się na podwyżki pensji adekwatnie do inflacji, znalazły się firmy budowlane (53 proc.), usługowe (52 proc.) oraz TSL (51 proc.). Dla porównania w handlu i produkcji – 40 proc. Firmy handlowe najrzadziej dają możliwość pracy w płatnych nadgodzinach (21 proc.). Najczęściej z kolei przedsiębiorcy z branży budowlanej (39 proc.) i produkcyjnej (32 proc.). Także branża budowlana najczęściej sięga po dodatkowe benefity (32 proc.). Najrzadziej na to decyduje się branża TSL (17 proc.).

Zobacz też: Shopify wprowadza nowy, bardziej elastyczny system wynagrodzeń

Realna dynamika płac pozostaje ujemna

Według danych GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w styczniu 2023 r. wzrosło nominalnie o 13,5 proc. Mimo że to wynik wyższy od oczekiwań, w ujęciu realnym (z uwzględnieniem inflacji) wynagrodzenia spadły o ponad 3 proc. Warto zaznaczyć, że dane te dotyczą firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników. Dane za luty 2023 r. zostaną opublikowane 20 marca.

Prognozy wzrostu wynagrodzeń. Dlaczego często są nietrafione?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker