Europa

Większość Brytyjczyków uważa, że rząd nie zapewnia bezpieczeństwa danych obywateli

Brytyjczycy coraz mniej chętnie udostępniają swoje dane rządowi. Spada też zaufanie, że są one odpowiednio wykorzystywane na potrzeby usług publicznych

Współcześnie dane odgrywają olbrzymią rolę. Zbierają je zarówno instytucje publiczne, jak i firmy prywatne. Rządy coraz chętniej korzystają z danych w planowaniu polityki publicznej czy doskonaleniu usług administracyjnych dla obywateli. Ci jednak mają coraz mniejsze zaufanie do rządu i są coraz mniej chętni do przekazywania swoich danych osobowych. Z badania, na które zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny, wynika, że większość Brytyjczyków uważa, że rząd nie zapewnia bezpieczeństwa danych obywateli. Obawy badanych co do nieodpowiedniego wykorzystania danych budzi jednak nie tylko rząd.

Zdaniem Brytyjczyków rząd nie zapewnia bezpieczeństwa danych obywateli

Coraz więcej Brytyjczyków ma obawy co do poprawnego wykorzystywania danych przez rząd. Zaufanie co do tego, że dane służą dobru społecznemu, dosyć wyraźnie spada. Takie wnioski można wyprowadzić z badania przeprowadzonego w połowie 2022 r. przez brytyjskie The Centre for Data Ethics and Innovation (CDEI). Zwracają na nie uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Tygodniku Gospodarczym nr 13/2023

Zdaniem jedynie 45 proc. Brytyjczyków rząd zapewnia bezpieczeństwo danych obywateli. Nieco mniej – 43 proc. – jest zdania, że rząd efektywnie wykorzystuje dane do poprawy jakości usług, które otrzymują obywatele. 42 proc. opowiada się za tym, że rząd korzysta z danych dla dobra społecznego. Nieco więcej niż 1/3 uważa, że rząd jest dostatecznie transparentny i otwarty w zakresie wykorzystywania danych. 

Średnie zaufanie do rządu w zakresie danych kształtuje się więc na poziomie jedynie 40 proc. 

Zobacz też: PwC: Dane jako najcenniejszy „towar” w branży TSL

Największym zaufaniem w zakresie danych cieszy się opieka zdrowotna 

W badaniu pytano o stosunek Brytyjczyków do wykorzystywania danych przez w sumie osiem instytucji. Zdecydowanie największym zaufaniem w tym zakresie cieszy się National Health Service (NHS), która uzyskała 73 proc. pozytywnych odpowiedzi. W uproszczeniu można ją nazwać odpowiednikiem polskiego NFZ. Na drugim miejscu znaleźli się badacze akademiccy z wynikiem 61 proc. Dalej uplasowali się: badacze w firmach farmaceutycznych (57 proc.), regulatorzy (49 proc.), dostawcy mediów (45 proc.). Niskim zaufaniem Brytyjczycy darzą duże firmy technologiczne (43 proc.) oraz wspominany rząd (40 proc.). Zdecydowanie najmniej jednak badani ufają mediom społecznościowym. W ich przypadku jedynie 30 proc. ufa, że odpowiednio zarządzają one danymi. 

Zobacz też: Meta zapłaci karę. 276 mln dolarów za wyciek danych dla właściciela Facebooka

Brytyjczyk chętniej udostępni dane rządowi niż mediom społecznościowym

Badacze twierdzą, że spadające poczucie komfortu w zakresie udostępniania swoich danych rządowi to efekt ogólnego spadku zaufania do rządu w Wielkiej Brytanii w ostatnim czasie. Komfortowo z przekazywaniem swoich danych na potrzeby usług publicznych czuje się 56 proc. Brytyjczyków, czyli o 6 pkt proc. mniej niż w badaniu z 2021 r.

To jednak nadal więcej niż uzyskały media społecznościowe. Analitycy PIE zwracają uwagę, że Brytyjczycy chętniej podzielą się danymi z rządem niż z social mediami oferującymi w zamian spersonalizowane usługi. Z innego badania przytoczonego przez PIE wynika, że Europejczycy są świadomi, że za bezpłatne usługi płacą oni swoimi danymi. Aż 74 proc. uważa, że działalność firm technologicznych powinna podlegać większej kontroli. Większość jest też zdania, że personalizowanie reklam dzięki pozyskanym danym prywatnym użytkowników powinno być zakazane.

Zobacz więcej: Europejscy internauci chronią swoją prywatność. Polacy nie za bardzo

Zaufanie do rządów spada

Z badania OECD wynika, że zaufanie do instytucji publicznych spada. Rządowi ufa 41 proc. badanych. Połowa (50%) obywateli państw OECD wierzy, że rządy w sposób właściwy wykorzystują ich dane osobowe. Badacze zwracają uwagę, że na wyniki badania wpływ mogła mieć pandemia COVID-19, podczas której badanie było przeprowadzone. Wskazują oni także, że negatywnie na postrzeganie rządów wpływają dezinformacja i problemy w sprostaniu długoterminowym wyzwaniom w szybko zmieniającym się świecie.

Poziom zaufania do instytucji publicznych w państwach OECD znacząco się obniżył

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker