NieruchomościPolska

Rząd pracuje nad podatkiem od pustostanów! Ile jest niewykorzystanych mieszkań w Polsce?

Jak podaje Rzeczpospolita, rząd chce wprowadzić podatek od pustych mieszkań, który ma zostać nałożony na właścicieli niewykorzystanych lokali mieszkaniowych.

Podatek od pustych mieszkań – rząd intensyfikuje prace

Jak informuje Rzeczpospolita, rząd podjął prace nad podatkiem od pustych mieszkań. Według informacji przekazanych przez dziennik, właściciele mieszkań mieliby płacić podatek od niewykorzystanych mieszkań od trzeciego i kolejnych. Prace mają dotyczyć ministerstw rozwoju oraz finansów.

W obliczu rozczarowujących danych dotyczących ściągalności podatku VAT za marzec, rząd ma szukać alternatywnych ścieżek, które umożliwią spełnienie obietnic wyborczych.

Już w listopadzie minionego roku resort rozwoju poinformował:

Potwierdzamy, że dostrzegamy problem tzw. pustostanów, czyli mieszkań kupowanych wyłącznie w celach inwestycyjnych, które nie są przez nabywcę ani zamieszkiwane, ani wynajmowane. Analizujemy też kwestię tzw. flippingu, czyli nabywania mieszkań w celu ich szybkiej sprzedaży po wyższej cenie.

Wskaźnik pustostanów budzi spore emocje w kontekście podaży mieszkań na polskim rynku nieruchomości. Pojawia się także kwestia filppingu, czyli zakupu mieszkań poniżej ceny rynkowej, przeprowadzania remontu oraz odsprzedaży za wyższą cenę. W ubiegłym roku rozgorzała debata na temat pakietowego kupowania mieszkań przez zagraniczne fundusze inwestycyjne (Więcej: Skandynawski fundusz masowo skupuje polskie mieszkania), co ma destabilizować rodzimy rynek nieruchomości.

Zobacz także: Wojna na Ukrainie a rynek nieruchomości. Drastycznie spadła liczba mieszkań na wynajem

GUS – 11% mieszkań to pustostany

W teorii podatek ma walczyć z niską podażą mieszkań na polskim rynku. Biorąc pod uwagę obserwowany obecnie wysoki popyt, ceny coraz bardziej pną się w górę.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych 26 kwietnia, w Polsce 11% mieszkań stanowią pustostany. W niektórych województwach wskaźnik ten sięga nawet 16%. GUS analizował wskaźnik pustostanów na podstawie zużycia energii elektrycznej. Inne wskaźniki mogą być zawyżone, ponieważ niektórzy właściciele mogą ukrywać zarobki pochodzące z wynajmu i zgłaszać posiadane lokale jako nieużywane.

Według Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR w latach 2003-2016 najwięcej pustostanów przybywało w miastach na prawach powiatu. W badanym okresie liczba niezamieszkanych mieszkań zwiększyła się z 18,9 tys. do blisko 46 tys. Co istotne, w większości były to lokale gminne.

Zobacz także: Do końca roku powierzchnia magazynowa w Polsce wyniesie 30 mln mkw!

O podatkach katastralnym i od pustostanów było głośno już w listopadzie ubiegłego roku. Obecnie temat ten powraca, a co więcej, rząd ma już skonkretyzowane plany co do wprowadzenia nowych przepisów.

Niepokojące wieści z Chin! W kwietniu nastąpił 60% spadek sprzedaży 100 największych deweloperów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker