Polska

Polska branża drogowa w dobrej kondycji. Duża podaż nowych kontraktów

Rok 2022 ma być udany dla całej branży budowlanej. Zyskają głównie spółki z ekspozycją na kontrakty drogowe. Duża podaż zapewni zlecenia na najbliższe lata. Branża drogowa ma odnotować znaczny wzrost.

Branża drogowa w dobrej kondycji finansowej

Ze względu na dużą podaż nowych zleceń, stabilizacji cen surowców oraz waloryzację kontraktów, zyskają przede wszystkim firmy zorientowane na zlecenia drogowe.

W wywiadzie dla PAP Biznes, Maciej Wiewiórski z DM BOŚ ocenia, że poprzedni rok był dobry dla całej branży. Zwraca także uwagę, że firmy nauczyły się zarządzać ryzykiem wzrostu kosztów. Podkreśla, że jeśli na rynku nie będzie drastycznych zmian w stosunku do cen cementu czy ropy, spółki powinny poradzić sobie równie dobrze w  tym roku. W najbliższych latach można spodziewać się dużej podaży, jeśli chodzi o projekty w różnych segmentach działalności:

Jest opóźnienie w uruchomieniu środków unijnych, ale nie spodziewamy się ich zamrożenia. Spółki budowlane będą miały w najbliższych latach co robić. Nowa perspektywa unijna przewiduje 300 mld zł w ciągu 6 lat na budowę infrastruktury drogowej, kolejowej czy hydrotechnicznej.

Zobacz także: Polska branża budowlana pracuje obecnie na pełnych obrotach!

Duża podaż nowych kontraktów drogowych

David Sharma reprezentujący DM Trigon podkreśla, że poprzedni rok zakończył się szczególnie pozytywnie dla firm, które miały w portfelu dużo kontraktów drogowych. W tym roku ma być podobnie. Powiedział także, że z uwagi na sprawną obsługę Programu Budowy Dróg Krajowych przez GDDKiA, aktualnie w realizacji są dwa PBDK, z czego jeden kończy się w 2023 roku, drugi zaś w 2030 roku. Tak więc najbliższe lata będą bardzo dobre dla drogowców.

Zobacz także: Problemy polskich firm budowlanych to nie tylko ceny materiałów!

Pozytywnym zaskoczeniem ubiegłego roku był wzrost w branży budownictwa kubaturowego. Zgodnie z ocenami analityków ten rok będzie jeszcze lepszy od przyszłego. Głównym zagrożeniem pozostaje kwestia pandemii, zwłaszcza w przypadku budowy nowych hoteli i biurowców. Na rynku znajdują się jednak atrakcyjne kontrakty, jeśli chodzi o magazyny, mieszkania czy centra logistyczne. Marże spółek budowlanych z ekspozycją na budownictwo kubaturowe mogą znaleźć się pod presją rosnących kosztów wynagrodzeń.

Zobacz także: Nowe drogi w 2022 roku. Aż 345 km nowych dróg krajowych!

Polecane artykuły

Back to top button