Polska

Polska branża drogowa w dobrej kondycji. Duża podaż nowych kontraktów

Rok 2022 ma być udany dla całej branży budowlanej. Zyskają głównie spółki z ekspozycją na kontrakty drogowe. Duża podaż zapewni zlecenia na najbliższe lata. Branża drogowa ma odnotować znaczny wzrost.

Branża drogowa w dobrej kondycji finansowej

Ze względu na dużą podaż nowych zleceń, stabilizacji cen surowców oraz waloryzację kontraktów, zyskają przede wszystkim firmy zorientowane na zlecenia drogowe.

W wywiadzie dla PAP Biznes, Maciej Wiewiórski z DM BOŚ ocenia, że poprzedni rok był dobry dla całej branży. Zwraca także uwagę, że firmy nauczyły się zarządzać ryzykiem wzrostu kosztów. Podkreśla, że jeśli na rynku nie będzie drastycznych zmian w stosunku do cen cementu czy ropy, spółki powinny poradzić sobie równie dobrze w  tym roku. W najbliższych latach można spodziewać się dużej podaży, jeśli chodzi o projekty w różnych segmentach działalności:

Jest opóźnienie w uruchomieniu środków unijnych, ale nie spodziewamy się ich zamrożenia. Spółki budowlane będą miały w najbliższych latach co robić. Nowa perspektywa unijna przewiduje 300 mld zł w ciągu 6 lat na budowę infrastruktury drogowej, kolejowej czy hydrotechnicznej.

Zobacz także: Polska branża budowlana pracuje obecnie na pełnych obrotach!

Duża podaż nowych kontraktów drogowych

David Sharma reprezentujący DM Trigon podkreśla, że poprzedni rok zakończył się szczególnie pozytywnie dla firm, które miały w portfelu dużo kontraktów drogowych. W tym roku ma być podobnie. Powiedział także, że z uwagi na sprawną obsługę Programu Budowy Dróg Krajowych przez GDDKiA, aktualnie w realizacji są dwa PBDK, z czego jeden kończy się w 2023 roku, drugi zaś w 2030 roku. Tak więc najbliższe lata będą bardzo dobre dla drogowców.

Zobacz także: Problemy polskich firm budowlanych to nie tylko ceny materiałów!

Pozytywnym zaskoczeniem ubiegłego roku był wzrost w branży budownictwa kubaturowego. Zgodnie z ocenami analityków ten rok będzie jeszcze lepszy od przyszłego. Głównym zagrożeniem pozostaje kwestia pandemii, zwłaszcza w przypadku budowy nowych hoteli i biurowców. Na rynku znajdują się jednak atrakcyjne kontrakty, jeśli chodzi o magazyny, mieszkania czy centra logistyczne. Marże spółek budowlanych z ekspozycją na budownictwo kubaturowe mogą znaleźć się pod presją rosnących kosztów wynagrodzeń.

Zobacz także: Nowe drogi w 2022 roku. Aż 345 km nowych dróg krajowych!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker