Gospodarka

Poziom zaufania do instytucji publicznych w państwach OECD znacząco się obniżył

Badanie przeprowadzone w trakcie pandemii pokazuje istotne zmiany

Poziom zaufania do instytucji publicznych w krajach OECD gwałtownie się obniżył. To przede wszystkim wynik pandemii, która odcisnęła piętno na postrzeganiu rządów i wielu organizacji. 

Poziom zaufania do instytucji publicznych w krajach OECD 

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego postanowili przyjrzeć się, jak obecnie kształtuje się poziom zaufania wśród obywateli państw OECD. Okazuje się, że coraz mniej ufamy poszczególnym instytucjom, jednak wciąż daleko do rekordowo niskiego poziomu z 2008 roku, a więc czasów ostatniego kryzysu finansowego.

Czym jest zatem zaufanie? Zdaniem autorów badania to przekonanie, że dana osoba w obliczu określonych warunków podejmie przewidywalną decyzję i pozostanie wówczas w zgodzie z wyznawanymi ideałami. PIE precyzuje:

Na tak rozumiane zaufanie składają się dwa fundamenty: kompetencje i wartości. Do kompetencji zalicza się przede wszystkim responsywność instytucji, czyli to, jak szybko i skutecznie potrafią działać, i ich niezawodność mierzona między innymi tym, jak skutecznie niwelują one nadmiar niepewności w życiu społeczeństw. Do kluczowych wartości OECD zalicza uczciwość, otwartość i sprawiedliwość.

Zobacz także: Inflacja w grudniu zaskoczyła niemal wszystkich! Odczyt znacznie poniżej oczekiwań

Badanie OECD analizowane przez PIE wykazało, że 41% ankietowanych twierdzi, że można oraz że nie można ufać instytucjom publicznym. Poziom zaufania bardzo różni się, w zależności od konkretnej instytucji. Najmniej osób darzy zaufaniem instytucje lokalne. Policji ufa 67% badanych, sądom 57%, natomiast służbie cywilnej 50%.

PIE

Co ciekawe, połowa badanych twierdzi, że ich rząd jest odpowiednio przygotowany do kolejnej pandemii i skutecznego neutralizowania jej skutków. W krajach OECD obywatele przyznają, że co do zasady mogą polegać na instytucjach państwowych dostarczających im podstawowe usługi w obszarze ochrony zdrowia (62%) oraz edukacji (58%). Połowa (50%) obywateli państw OECD wierzy, że rządy w sposób właściwy wykorzystują ich dane osobowe.

Tylko 33% badanych uważa, że rządy rzeczywiście uwzględniłyby wyniki przeprowadzonych konsultacji społecznych. Zaledwie co trzecia osoba twierdzi, że system polityczny w ich państwie pozwala im wpływać na decyzje rządowe. Prawie połowa nie ma dobrego zdania o osobach aktywnych na scenie politycznej. 48% badanych przyznało, że wysocy urzędnicy byliby w stanie podjąć korzystną decyzję w zamian za dobrze płatną pracę w sektorze prywatnym.

Warto wspomnieć, że badanie przeprowadzono w obliczu kolejnej fali pandemii, co z pewnością przełożyło się na wyniki. Obywatele poszczególnych państw zmęczeni kolejnymi lockdownami nie postrzegali w dobrym świetle instytucji. Badanie prowadzono w 22 państwach OECD na grupie 50 tys. respondentów w latach 2021 i 2022. Czas pandemii był okresem szczególnej aktywności w mediach społecznościowych. Mowa nie tylko o tradycyjnych kanałach informacyjnych, ale również zjawisku dezinformacji i fake-newsów rozpowszechnianych wraz z teoriami spiskowymi. Badanie OECD wykazało, że ok. czterech na dziesięciu (41,4%) respondentów twierdzi, że nie ufa mediom informacyjnym, a coraz więcej osób szuka wiadomości w mediach społecznościowych. Te postrzegane są zazwyczaj jako niezależne od rządu.

Zobacz także: Intercity znów podnosi ceny biletów! Już nawet auto jest tańsze…

Zaufanie jako podstawa funkcjonowania instytucji publicznych

Rządy i instytucje państwowe funkcjonują dzięki zaufaniu ze strony wyborców. Gdy jest ono zachwiane, wówczas cały system jest osłabiony, co może wywołać niepokoje społeczne lub próby osłabienia instytucji. Organizacja OECD na podstawie badań prowadzonych przez ponad dekadę zdefiniowała pięć podstawowych filarów zarządzania publicznego, które wpływają na zaufanie do instytucji rządowych. Jak wskazują przedstawiciele Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju to przede wszystkim zdolność rządu do rozwiązywania problemów globalnych i międzypokoleniowych.

Obecnie największymi zagrożeniami wpływającymi na poziom zaufania do instytucji publicznych są dezinformacja i niepewność co do zdolności rządów do sprostania długoterminowym i globalnym wyzwaniom w szybko zmieniającym się świecie. Mowa głównie o zmianach klimatycznych i reakcji na nie. Podczas gdy średnio ok. 50% respondentów w OECD uważa, że rządy powinny nadać priorytet zmianom klimatycznym, tylko 35,5% ludzi jest przekonanych, że uda im się zmniejszyć wkład ich krajów w zmiany klimatu. Zaufanie do reform klimatycznych różni się w zależności od państwa, jednak coraz częściej kwestia ekologii i OZE ma wpływ na potencjalne decyzje polityczne w państwach demokratycznych.

Euro może przynieść Chorwatom wzrost dobrobytu, mimo początkowych perturbacji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker