Azja i OceaniaGospodarka

Sri Lanka walczy z kryzysem przez wzrost podatków, spadek dotacji i… wspieranie emigracji

Ciekawą politykę funduje rząd Sri Lanki swoim obywatelom. Podwyższa podatki, obniża dotacje na paliwo i energię oraz... wspiera emigrację.

W Sri Lance pobito rekord wszech czasów pod względem liczby wydawanych paszportów, która wyniosła w 2022 r. aż 875 tys. Kraj pogrąża się w kryzysie, co zmusza pracowników do wyjazdu. Jaka jest odpowiedź rządu? Rząd Sri Lanki walczy z kryzysem przez podwyżki podatków, spadek dotacji na energię i paliwo oraz… wspieranie emigracji. 

Z oficjalnych danych wynika, że w 2022 roku Sri Lankę opuściło 300 tys. osób spośród 22 mln mieszkańców. Byli to głównie pracownicy o niskich kwalifikacjach, którzy pod wpływem kryzysu stracili pracę i zostali zmuszeni do wyjazdu w poszukiwaniu lepszych warunków do życia.

Natomiast od początku 2023 r. wyjechało kolejnych 73 tys. mieszkańców, a portal The Economist sugeruje, że do exodusu dołączyła również wysoko wykwalifikowana siła robocza. Personel wyższego szczebla zaczyna się wykrwawiać, co jeszcze bardziej pogarsza perspektywy dla rozwoju kraju. Wyjeżdżają pracownicy IT, których exodus można liczyć w tysiącach oraz lekarze. Liczba odpływu tej grupy zawodowej wyniosła 477 od stycznia do sierpnia ubiegłego roku.

Co ciekawe, polityka rządowa wspiera exodus pracowników w celu zmniejszenia kosztów sektora publicznego. Rząd ma nadzieje, że mieszkańcy Sri Lanki znajdą pracę za granicą, co doprowadzi do wzrostu przekazów pieniężnych zza granicy i poprawi sytuacje na rachunku obrotów bieżących. W rezultacie stopa bezrobocia spadnie (zmniejszenie się liczby ludności), a przekazy pieniężne pozwolą napędzić konsumpcję i koniunkturę. Trzeba stwierdzić, że jest to dość prymitywny sposób walki z kryzysem. Jakie narzędzia wysuwa rząd?

Na przykład ministerstwo zatrudnienia ogłasza w mediach społecznościowych oferty pracy za granicą, a państwowa agencja zatrudnienia pośredniczy między pracownikiem i zagraniczną firmą w finalizowaniu warunków pracy i umowy. Rząd prowadzi także szkolenia dla różnych grup zawodowych (np. pielęgniarstwo i opieka nad starszymi), których jest niedobór w krajach, które są głównym celem exodusu jak Katar, Arabia Saudyjska czy Kuwejt (40 proc. pracowników wyjechało właśnie tam w 2022 r.). Czy polityka ta odnosi sukces?

W krótkim terminie tak. Przekazy pieniężne od początku lata dynamicznie rosną, po gwałtownym spadku w 2022 roku. Jednak w długim terminie, brak wykwalifikowanej siły roboczej będzie podminowywał rozwój kraju. Niedobór pracowników można już odnotować w sektorze przemysłowym, hotelarstwie czy IT. Trudno, aby masowy wyjazd z kraju i wynikające z tego krótkoterminowe korzyści świadczyły o sukcesie polityki rządowej, gdy gospodarka znajduje się w chaosie gospodarczym i społecznym, a długoterminowy wzrost obarczony jest niepewną perspektywą.

Gospodarka Sri Lanki w ubiegłym roku skurczyła się o 7,8 proc., a w tym roku skurczy się o kolejne 3 proc. Ubiegłoroczna recesja była największa od 75 lat. Kryzys spowodowany jest niedoborem surowców rolnych, energii, paliw i obcej waluty. Wszystkie te czynniki wywołały ogromną inflację do rekordowego poziomu 69,8 proc. we wrześniu ubiegłego roku (w lutym br. odnotowano jej spadek do ok. 50 proc.), spadek płac, konsumpcji i zubożenie społeczeństwa.

W efekcie rząd stał się niewypłacalny, gdyż nie był w stanie spłacić zadłużenia zagranicznego w wysokości 46 mld dolarów. Na ratunek ruszył Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), który zalecił reformy i wypłacił pierwszą transzę pakietu ratunkowego w wysokości 2,9 mld dolarów. Od marca br. ruszył proces restrukturyzacji zadłużenia i reform, m.in. konsolidacja fiskalna oparta na wzroście dochodów budżetowych, ochrona najuboższych i najbardziej wrażliwych gospodarstw domowych, przywrócenie stabilności długu publicznego i stabilności cen, redukcja wskaźnika korupcji i reformy wspierające wzrost gospodarczy.

Zobacz także: Nadchodzi fala bankructw w krajach EMDE? Sri Lanka może być dopiero początkiem [ANALIZA]

Dotychczasowe działania polityki fiskalnej to podniesienie podatków i zakończenie hojnych dotacji na paliwo i energię elektryczną w celu zwiększenia dochodów budżetowych i poprawy salda. Oczywiście, podwyżki podatków, gdy kraj znajduje się w kryzysie, spotkały się z protestami w całym kraju. Około 40 związków zawodowych przedstawiło żądania ustępstw w programie oszczędnościowym, których brak spełnienia będzie wiązał się ze strajkiem generalnym.

Prezydent Ranil Wickremesinghe stwierdził, że Sri Lanka będzie bankrutem do końca 2026 roku, dlatego też musi poddać się restrukturyzacji zadłużenia, a to możliwe jest jedynie przy jednoczesnym wdrażaniu reform wymaganych przez MFW.

 

Sri Lanka szykuje ważne reformy gospodarcze, aby ustabilizować sytuację w państwie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker