Gospodarka

Zyski Samsunga spadają o 96%, ponieważ słabnie popyt na chipy!

Zyski Samsunga załamały się, więc firma postanowiła ograniczyć produkcję. 

Zyski Samsunga spadają o 96 proc.

Koreańska firma Samsung poinformowała inwestorów, że w pierwszym kwartale 2023 roku przewiduje szokujący spadek zysku operacyjnego (EBIT, czyli przed odliczeniem podatków i odsetek ze zobowiązań) o 95,8 procent.

Jeżeli przewidywania się sprawdzą, wówczas okaże się, że pierwszy kwartał 2023 roku będzie najgorszym kwartałem firmy od 2009 roku. Główną przyczyną spadku zysku jest spowolnienie gospodarcza i obniżony popyt na chipy. Z szacunków Samsunga wynika, że zysk w pierwszym kwartale br. wyniósł zaledwie 450 milionów dolarów, podczas gdy w pierwszym kwartale 2022 r. było to aż 10,7 mld dolarów.

Mimo że Samsung powszechnie kojarzony jest ze sprzedażą telefonów, laptopów i komputerów, to 55 proc. zysków stanowi segment półprzewodników (chipy), czyli sprzedaż takich produktów jak RAM czy układy pamięci NAND. W związku z tym sytuacja finansowa firmy zależy od koniunktury na rynku układów scalonych. W pierwszych miesiącach 2023 roku ceny pamięci poleciały „na łeb, na szyję”. Ceny układów DRAM (od ang. dynamic random-access memory) zmniejszyły się w I kw. 2023 r. aż o 20 proc. w stosunku do IV kw. 2022 roku. Podobny spadek cen zaobserwowano na układach NAND.

Zobacz także: Samsung po raz kolejny zainwestuje w Polsce! W planach budowa fabryki we Wronkach

W związku ze spadkiem popytu na chipy firma Samsung Electronics zapowiedziała ograniczenie produkcji układów pamięci.

Ograniczamy produkcję układów pamięci o znaczący poziom, zwłaszcza produktów z zabezpieczoną dostaw – powiedział południowokoreański gigant technologiczny

Po tym, jak popyt na półprzewodniki był na niebotycznym poziomie podczas pandemicznych blokad, teraz branża przeżywa kryzys, ponieważ gospodarka spowalnia.

Gigant planuje ogromne inwestycje

Co ciekawe, południowokoreański gigant w ubiegłym tygodniu ogłosił plan zainwestowania aż 300 bln wonów (230,8 mld dolarów) w 20-letni projekt polegający na stworzeniu ogromnego hubu półprzewodników w Korei Południowej. Głównym celem projektu jest budowa pięciu fabryk chipów, w co zaangażowany jest rząd Korei Południowej.

Firmom zaangażowanym w projekcie rząd zaoferuje zachęty, takie jak wsparcie infrastrukturalne i rozszerzone ulgi podatkowe. Koreańskie władze od dekad wspierają w ten sposób krajowe czebole, aby te mogły konkurować na rynku międzynarodowym i rozwijać południowokoreański model wzrostu. Więcej o tym pisaliśmy w raporcie OG: Cud nad rzeką Han, czyli jak Korea dokonała największego skoku gospodarczego w dziejach.

Wojna chipowa się rozkręca. Japonia i Niderlandy dołączą do Stanów Zjednoczonych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker