Gospodarka

PIE: Wartość inwestycji w sztuczną inteligencję spadła w 2022 r.

Inwestycje w sztuczną inteligencję rosły dynamicznie od 2013 r. W 2022 r. po raz pierwszy od tego czasu zanotowały spadek

W ostatnim czasie znów silnie wzrosło zainteresowanie sztuczną inteligencją. To głównie efekt pojawienia się ChatGPT, a w ostatnich dniach także zapowiedzi, że Alibaba pracuje nad chińską wersją chatbota. Jak donosi Polski Instytut Ekonomiczny, w 2022 r. wartość inwestycji w sztuczną inteligencję jednak spadła po latach dynamicznego wzrostu. Czy to zwiastun zmiany trendu czy przejściowy spadek?

Wartość inwestycji w sztuczną inteligencję spadła w 2022 r.

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w swoim Tygodniku Gospodarczym nr 15/2023 zauważają, że wartość globalnych inwestycji korporacyjnych w sztuczną inteligencję spadła w poprzednim roku. Tak wynika z raportu AI Index przygotowanego przez Uniwersytet Stanforda. Globalne inwestycje korporacyjne w sztuczną inteligencję zanotowały spadek o 31,3 proc. wobec 2021 r. Wartościowo jest to spadek z 276,14 mld USD w 2021 r. do 189,59 mld USD w 2022 r. Analitycy piszą:

Wielkość inwestycji w SI spadła w trzech z czterech obszarów działalności inwestycyjnej i jest to pierwszy spadek od 2013 r. 

Przyglądając się bliżej, można zauważyć, że inwestycje spadły w obszarze fuzji i przejęć (M&A) – o 36,3 mld USD. Spadek zanotował także obszar inwestycji niepublicznego rynku kapitałowego (o 33,5 mld USD) oraz ofert publicznych (o 22,9 mld USD). Wzrost nastąpił jedynie w obszarze udziału mniejszościowego (6,2 mld USD). PIE pisze:

W 2022 r. finansowaniem cieszyło się 542 nowych firm. W UE oraz Wielkiej Brytanii takich firmy było 293, a w Chinach – 160.

Zobacz też: Co zabierze nam pracę? Globalizacja, automatyzacja czy może sztuczna inteligencja?

Największa wartość inwestycji w sztuczną inteligencję wystąpiła w medycynie

Analizując sektory, w których dokonywano inwestycji w sztuczną inteligencję w 2022 r., widać, że wśród inwestycji z niepublicznego rynku kapitałowego największym zainteresowaniem cieszyły się w poprzednim roku inwestycje w obszarze medycyny oraz opieki zdrowotnej. Ich wartość wyniosła 6,1 mld USD. Drugie miejsce przypadło inwestycjom z obszaru zarządzania i przetwarzania danych (wartość: 5,9 mld USD). Podium zamykają fintechy z wynikiem na poziomie 5,5 mld USD. 

Te same obszary zyskały największe zainteresowanie również w 2021 r., jednak ich wartość była wówczas znacznie wyższa. Według kolejności miejsc spadki wyniosły kolejno 2,56 mld USD, 3,45 mld USD i 1,61 mld USD. 

To pierwszy spadek od blisko dekady

Pomimo sporych spadków względem 2021 r., należy być bardzo ostrożnym w wyciąganiu pochopnych wniosków. Należy mieć na uwadze, że spadek inwestycji w sztuczną inteligencję, choć wydaje się spory, to jednak nastąpił po naprawdę rekordowym 2021 r. Wówczas inwestycje wzrosły o aż 88 proc. względem 2020 r.! To oznacza, że ubiegłoroczny poziom inwestycji był i tak o 30 proc. wyższych niż w 2020 r. 

Zobacz też: Girteka wykorzystuje sztuczną inteligencję do planowania tras

Znów głośno o sztucznej inteligencji

W ostatnim czasie sztuczna inteligencja wzbudza dużo emocji. Stało się to za sprawą pojawienia się chatbota ChatGPT, który w ciągu 2 miesięcy uzyskał 100 mln użytkowników i miano najszybciej rozwijającej się aplikacji internetowej w historii. Pojawienie się chatbota rozbudziło debatę na temat przyszłości sztucznej inteligencji i jej wpływu na społeczeństwo. Pojawiły się już także opracowania naukowe, które przewidują, jakie zawody będą najbardziej zagrożone zastąpieniem przez ChatGPT (zobacz więcej: Komu zagrozi ChatGPT? O pracę bać się mogą nauczyciele, kulturoznawcy i politologowie). W obawie przed możliwościami chatbota na jego zakazanie zdecydowały się Włochy. Nie można z niego korzystać na terenie całego państwa. 

W ostatnich dniach chiński gigant technologiczny – Alibaba – ogłosił, że pracuje nad swoją wersją chatbota. Ma on się nazywać Tongyi Qianwen.

ChatGPT liderem wszech czasów. Żadna aplikacja nie rozwijała się szybciej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker