Gospodarka

Komu zagrozi ChatGPT? O pracę bać się mogą nauczyciele, kulturoznawcy i politologowie

ChatGPT zmienia naszą rzeczywistość - to pewne. Czy algorytmy będą w stanie odebrać człowiekowi pracę?

Znany już chyba wszystkim ChatGPT staje się symbolem rewolucji w sztucznej inteligencji. Algorytmy uczą się coraz lepiej tworzyć nowe treści. Piszą wiersze, odpowiadają na pytania i wymyślają historie. Wiele osób zaczyna bać się, że w przyszłości wiele osób straci pracę, ponieważ algorytmy będą w stanie wykonywać ją lepiej. Na jakie zawody będzie mieć największy wpływ?

ChatGPT zmienia świat

Cyfrowa rewolucja nabiera na sile. To algorytmy takie jak ChatGPT zaczynają wykonywać wiele zadań lepiej od ludzi. Jakie będzie wpływ na gospodarkę. Rozwój sztucznej inteligencji stwarza szanse, jakich nigdy nie mieliśmy. Dla wielu branż i zawodów wiążę się on jednak również z licznymi zagrożeniami. Wielkie rewolucje prowadziły do wzrostu produktywności, a to skutkowało spadkiem popytu na pracę w wielu branżach. Podczas rewolucji neolitycznej zmniejszyło się zapotrzebowanie na rolników. To samo miało miejsce podczas rewolucji przemysłowej, gdy maszyny parowe zaczęły pomagać w rolnictwie.

Zmiany te przyczyniły się jednak do powstania wielu innych zawodów. Prehistoryczni rolnicy znaleźli pracę jako kowale i inni rzemieślnicy. Zmuszeni do emigracji ze wsi w czasie rewolucji przemysłowej znaleźli pracę w fabrykach. Czy mogą odebrać nam pracę? To pytanie, które z pewnością zadaje sobie wiele osób. Naukowcy Edward Felten, Manav Raj i Robert Seamans w swojej pracy „How will Language Modelers like ChatGPT Affect Occupations and Industries?, postanowili sprawdzić, na jakie zawody ChatGPT będzie mieć największy wpływ.

Na jakie zawody będzie mieć największy wpływ ChatGPT?

Zdaniem naukowców, modelowanie językowe może mieć największy wpływ na prace związane z edukacją.  Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że sam wpływ nie oznacza, że osoby zatrudnione w tych zawodach stracą pracę. W przypadku niektórych może wiązać się to z jej utratą. W niektórych przypadkach algorytmy mogą być jedynie narzędziem w rękach specjalistów. Tym samym niektóre zawody mogą stracić przez wysoką ekspozycję na działania sztucznej inteligencji w czasie, gdy inne na tym zyskają.

Jak jednak wygląda samo zestawienie? ChatGPT będzie mieć największy wpływ na telemarketerów. Możliwość generowania realistycznych odpowiedzi jest kluczem do sukcesu, więc wysoka pozycja tego zawodu nie powinna dziwić. Jeśli odpowiedzi będą generowane wystarczająco szybko, to wiele osób może nie zorientować się, że naprawdę rozmawia z osobą, która nie istnieje. Praca ta jest dodatkowo niskopłatna i mało atrakcyjna, więc pracodawcy będą mieć coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników. To z kolei może przyspieszyć zmiany.

Zobacz też: ChatGPT liderem wszech czasów. Żadna aplikacja nie rozwijała się szybciej

Drugie i trzecie miejsce zajęli nauczyciele języka angielskiego oraz języków obcych. Tak wysoka pozycja może wynika z tego, że dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji może zarówno wyręczać nauczycieli, jak i prowadzić do powstania tłumaczów w czasie rzeczywistym. Być może za kilkanaście lat będziemy w stanie rozumieć wszystkie języki (dzięki tłumaczeniu w czasie rzeczywistym), dlatego nauka obcych języków stanie się już niepotrzebna.

Na liście najbardziej wyeksponowanych na działanie ChatGPT zawodów, znalazło się dużo związanych z edukacją. Spośród 15 najbardziej narażonych, jedynie trzy to nie są nauczyciele. To wspomniani telemarketerzy oraz socjologowie (9. pozycja) i politolodzy (14. pozycja). Jacy nauczyciele są najbardziej narażeni? Są to kolejno, nauczyciele: historii, prawa, filozofii i religii, nauk politycznych, związani ze sprawami karnymi i organami ścigania, pracy socjalnej, psychologii, komunikacji oraz kulturoznawcy.

Zobacz też: Czy automatyzacja zachodzi zbyt szybko? Jej spowolnienie może przynieść korzyści [BADANIE]

Jak widać, szczególnie narażone są zawody humanistyczne, związane językami czy kontaktami międzyludzkimi. Bardzo wysoko znalazły się również takie zawody jak arbitrzy i mediatorzy, sędziowie, nauczyciele geografii, psychologowie kliniczni, specjaliści ds. zasobów ludzkich czy analitycy zarządzania. Na miejscu 39. znaleźli się historycy. Z kolei 50. zawodem o największej ekspozycji są prawnicy, a na 69. pozycji znaleźli się psychiatrzy. Ekonomiści zajęli 86. miejsce.

Na samym końcu zestawienia obejmującego 774 zawody, znalazły się osoby związane z produkcją odzieży i tekstyliów. Drugie miejsce od końca zajęli kamieniarze, kafelkarze i murarze. ChatGPT mało zmieni w pracy tancerzy, którzy okazali się trzecim zawodem z najmniejszą ekspozycją na skutki rozwoju algorytmów modelowania językowego.

Zobacz też: Kogo brakuje na rynku pracy? Poszukiwani są dekarze, cieśle i spawacze [LISTA]

Na liście niezagrożonych zawodów znaleźli się również pilarze, robotnicy zajmujący się zbrojeniem, konstrukcjami żelaznymi i stalowymi, wykończeniami, produkcją cementu, montowaniem ogrodzeń czy dekarstwem, czyli pracownicy związani z przemysłem i budownictwem. Badanie można najkrócej podsumować tak, że zagrożone są przede wszystkim zawody humanistyczne. ChatGPT nie wpłynie natomiast na specjalności związane z budownictwem czy przemysłem.

Francuska skarbówka wykorzysta AI do lokalizowania basenów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker