Azja i OceaniaGospodarka

Tajwański Foxconn rezygnuje z produkcji czipów w Indiach. To cios dla indyjskich ambicji

Największy dostawca Apple Foxconn wycofuje się z joint venture z indyjskim konglomeratem Vedanta. Firmy miały wspólnie produkować półprzewodniki w Indiach. To spora strata dla Indii i premiera Modiego, który z produkcją czipów wiąże duże nadzieje.

Największy dostawca Apple Foxconn rezygnuje z produkcji czipów w Indiach – poinformowała firma w poniedziałek. Producent z Tajwanu w ramach zawartego w poprzednim roku joint venture z indyjskim konglomeratem Vedanta miał produkować w Indiach półprzewodniki i wyświetlacze. To duży cios dla Indii, które produkcję półprzewodników chciały uczynić filarem swojej strategii gospodarczej. Obecność Foxconn w Indiach dawała duże możliwości do przyciągnięcia kolejnych inwestorów. Dlaczego Foxconn wycofuje się z Indii? Co dalej z indyjskimi ambicjami?

Foxconn rezygnuje z produkcji czipów w Indiach

W poniedziałek Foxconn poinformował, że rezygnuje z produkcji czipów w Indiach. Nie podał przy tym powodów swojej decyzji, ograniczając się do krótkiego oświadczenia:

Foxconn podjął decyzję, że nie będzie kontynuował joint venture z Vedantą.

Tajwański producent zawarł joint venture z indyjską firmą w tamtym roku. Umowa opiewała na 19,5 mld USD. Joint venture to w uproszczeniu podmiot utworzony przez dwie lub większą liczbę firm, które w ramach niego chcą wspólnie realizować jakieś przedsięwzięcie. Foxconn to największy dostawca Apple produkujący iPhone’y. Vedanta to indyjski konglomerat działający w obszarze zasobów naturalnych: ropy, gazu, cynku, ołowiu, srebra, aluminium, żelaza, stali, miedzi i niklu. 

Zakłady produkcyjne Foxconnu i Vedanty miały być zlokalizowane w stanie Gudżarat, jednym z najbardziej uprzemysłowionych stanów w Indiach. Miały być w nich produkowane półprzewodniki oraz wyświetlacze. 

Nieznane są przyczyny rozwiązania joint venture między spółkami, jednak według nieoficjalnych źródeł, na które powołuje się agencja Reutera, mogło chodzić o opóźnienia w zakresie zatwierdzania zachęt przez indyjski rząd dla produkcji w Indiach przez Foxconn. Problem mogło stanowić także znalezienie partnera technologicznego, po tym jak rozmowy z europejskim STMicroelectronics utknęły w miejscu.

Zobacz też: Tajwańczycy chcą produkować najnowocześniejsze chipy w USA

Premier Modi i czipy. Co dalej z indyjskimi ambicjami?

Foxconn, ogłaszając swoją decyzję, podał, że po ponad rocznej współpracy z Vedantą zmierzającej do urzeczywistnienia wspólnego przedsięwzięcia, obie strony postanowiły, że zakończą joint venture. Foxconn wycofał się z niego, a Vedanta kontynuuje projekt. Indyjska firma podała, że pozyskała już innych partnerów.

Produkcja czipów to obecnie dla Indii sprawa priorytetowa. Premier Indii, Narendra Modi, uczynił produkcję półprzewodników w Indiach jednym z filarów strategii gospodarczej kraju. Decyzja Foxconnu może być ciosem dla jego planów przyciągnięcia kolejnych inwestorów. Wspólne przedsięwziecie Foxconnu i Vedanty nazwał on w momencie ogłoszenia ważnym krokiem na drodze Indii do zwiększenia produkcji czipów. 

Zobacz też: Pesa publikuje wyniki finansowe. Negatywny wpływ pandemii oraz brak półprzewodników

Inaczej jednak widzi to indyjski minister przedsiębiorczości i technologii Rajeev Chandrasekhar. Napisał on na Twitterze, że decyzja Foxconnu nie ma wpływu na indyjskie cele w zakresie półprzewodników, a Foxconn pozostaje cenionym inwestorem w Indiach. Dodał przy tym:

Tym, którzy piszą o tym, że decyzja Foxconn/Vedanta jest „ciosem” dla ambicji Indii w dziedzinie półprzewodników, mogę tylko powiedzieć, że to zły pomysł, aby obstawiać przeciwko Indiom pod rządami premiera Modiego. 😁🤷‍♂️ Indie dopiero się rozkręcają… 

Indyjski rząd utworzył program zachęt do produkcji czipów w kraju. W jego ramach Indie otrzymały w 2022 r. trzy wnioski o utworzenie zakładów na kwotę 10 mld USD. Wszystkie trzy jak na razie utknęły w martwym punkcie. Rząd spodziewa się jednak, że krajowy rynek półprzewodników osiągnie wartość 63 mld USD do 2026 r.

W czerwcu Modi odwiedził USA. W trakcie przełomowej wizyty padły słowa o nowym rozdziale w stosunkach obu mocarstw. USA chcą wspólnie z Indiami transferu technologii, produkcji i także inwestycji w półprzewodniki.

Wojna chipowa nabiera rozpędu… Chiny ograniczają eksport galu i germanu!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker