GospodarkaPolska

Co piąty Polak ukrywa przed rodziną, że kupuje kryptowaluty. Oto jak wyglądają inwestycje w kryptowaluty w Polsce

Inwestycje w kryptowaluty w Polsce są popularne. Większość inwestorów przeznacza jednak na ten cel małe kwoty, a ponad 20 proc. ukrywa swoje decyzje inwestycyjne przed rodziną. PIE zbadał, w jaki sposób Polacy inwestują w kryptowaluty.

Kryptowaluty od lat rozgrzewają emocje, nie tylko inwestorów, ale i ekonomistów, bankierów centralnych, polityków, a nawet osób, które nie mają z nimi na co dzień do czynienia. Polski Instytut Ekonomiczny postanowił zbadać, jaki stosunek do kryptowalut mają polscy inwestorzy. Inwestycje w kryptowaluty w Polsce są popularne, jednak jak się okazuje, Polacy przeznaczają na ten cel jedynie małe kwoty. Badanie dostarcza też innych ciekawych danych. Oto jak wyglądają inwestycje w kryptowaluty w Polsce.

Inwestycje w kryptowaluty w Polsce – ile inwestują Polacy?

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) przeprowadził w czerwcu 2023 r. badanie, w którym zapytał polskich inwestorów o inwestycje w kryptowaluty. Wstępne wyniki przedstawiono w Tygodniku Gospodarczym nr 28/2023. Nie jest zaskoczeniem, że Polacy chętnie decydują się na inwestowanie w kryptowaluty, ale jak wynika z badania, najczęściej decydują się wpłacać jedynie małe kwoty. 

Ponad 1/3 ankietowanych przeznacza na ten cel mniej niż 1 proc. wszystkich swoich aktywów finansowych. Więcej niż 61 proc. zainwestowało w kryptowaluty mniej niż 5 proc. posiadanych aktywów. Jest jednak także część inwestorów, dla których kryptowaluty stanowią ważną część portfela inwestycyjnego. Tak jest w przypadku 10 proc. badanych, którzy przeznaczają ponad 25 proc. swoich środków na zakup kryptowalut. Wśród ankietowanych znalazło się także 2 proc. inwestorów, którzy inwestują w kryptowaluty ponad 50 proc. swoich aktywów. 

Warto także spojrzeć na to, jakie kwoty Polacy przeznaczają na zakup kryptowalut. Według deklaracji badanych mediana środków wynosi 1000 zł i znacznie odbiega od średniej, która wynosi 7642 zł. Mamy więc do czynienia z rozkładem prawoskośnym. Najprościej tłumacząc, występuje duża grupa inwestorów, którzy inwestują stosunkowo małe kwoty i niewielu inwestorów, którzy inwestują skrajnie duże kwoty, które zawyżają średnią. Na występowanie tego zjawiska wskazuje podana przez PIE średnia z wyłączeniem 10 proc. skrajnych wartości, która wyniosła 3992 zł. 

Zobacz też: Korea Północna kradnie kryptowaluty, aby finansować zbrojenia. USA oskarżyły pierwsze osoby

Co przekonuje Polaków do inwestowania w kryptowaluty?

Analitycy PIE zapytali polskich inwestorów także o to, co skłoniło ich do zakupu kryptowalut. Największą motywacją jest dla nich chęć uzyskania wysokiego zysku – na tę odpowiedź wskazało zdecydowanie najwięcej, bo aż ponad 49 proc. badanych. Co interesujące, na drugim miejscu znalazła się… ciekawość, na którą wskazało ponad 38 proc. badanych. Ważnym czynnikiem jest także czas – na chęć uzyskania zysku w krótkim czasie wskazało ponad 34 proc. osób. 

Na kolejnych miejscach znalazły się: anonimowość transakcji, łatwość inwestycji czy wiara w technologię blockchain. Szczegółowy rozkład odpowiedzi przedstawia poniższy wykres. Można powiedzieć, że w dużym stopniu inwestycje w kryptowaluty są motywowane czynnikami spekulacyjnymi, na co zwracają także uwagę analitycy PIE. Główne motywacje to szybki ponadprzeciętny zysk i czynniki związane ze specyfiką kryptowalut: technologia, anonimowość, niezależność.

inwestycje w kryptowaluty w Polsce
Rozkład odpowiedzi na pytanie „Co skłoniło Cię do inwestycji w kryptowaluty?” (w proc.). Źródło: opracowanie własne PIE na podstawie badania PIE (N=291), Tygodnik Gospodarczy nr 28/2023

Inwestycje w kryptowaluty w Polsce. Czy polscy inwestorzy są zadowoleni z zakupu kryptowalut?

Jak wskazują analitycy PIE, odsetek osób zadowolonych, jak i niezadowolonych z inwestycji w kryptowaluty jest podobny. Ponad 22 proc. inwestujących straciło na takiej inwestycji, zyskało zaś – ponad 30 proc. Wśród tych, którzy uzyskali zysk, 43,6 proc. zaskoczyło to, że zarobili więcej, niż się spodziewali. Podobnie, bo 42,6 proc. osób, spodziewało się, że zarobi więcej, niż w rzeczywistości zyskało.

Zobacz też: Amazon: Cyfrowe euro przyspieszy innowacje w Europie

Co piąty inwestor ukrywa przed rodziną inwestycje w kryptowaluty

Inwestycja w kryptowaluty, według analityków PIE, wciąż wiąże się z pewnym społecznym tabu. Kryptowaluty mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Co jakiś czas w mediach można usłyszeć historie ludzi, którzy przez zakup kryptowalut stracili majątek swojego życia i wpadli w długi. 

W badaniu PIE 20,7 proc. osób zadeklarowało, że zostało oszukanych. Po eliminacji wartości skrajnych, z badania wynika, że polski inwestor padł ofiarą kryptowalutowego oszustwa przeciętnie na kwotę 4666 zł. Zapewne właśnie z obawy przed postrzeganiem kryptowalut jako wysoce ryzykownego aktywa, aż 21,5 proc. Polaków ukrywa przed rodziną, że zainwestowało w kryptowaluty.  

Badanie PIE zostało przeprowadzone na grupie 1220 osób w wieku 18-64 lata, metodą CAWI. Całościowe wyniki badania zostaną udostępnione jesienią 2023 r.

„Handel kryptowalutami to forma hazardu, który uzależnia”. Komisja Skarbu w Wielkiej Brytanii chce regulacji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker