Polska

PKB Polski spada. II kwartał powodem do niepokoju?

PKB Polski spada. GUS opublikował swój szybki odczyt za II kwartał 2023 roku. Niestety wynik okazał się niższy od oczekiwań

PKB Polski tym razem zaskakuje negatywnie. Odczyt za II kwartał 2023 roku jest znacznie gorszy niż za kwartał poprzedni. Wynik mierzony rok do roku pokazuje spadek, podobnie jak dane kwartał do kwartału. 

 • PKB Polski w II kwartale spadło bardziej niż oczekiwano
 • W ujęciu rocznym skurczyło się o 0,5%, kwartalnym 0 3,7%
 • Od III kwartału 2023 roku zmiana PKB ma być już dodatnia
 • Bank Pekao szacuje, że PKB Polski w 2023 roku wzrośnie o 0,4%

PKB Polski w II kwartale 2023 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępny szacunek PKB Polski w II kwartale 2023 roku. Z udostępnionych wstępnych danych przez GUS możemy dowiedzieć się, że nasz PKB w II kwartale spadł względem analogicznego okresu roku poprzedniego o 0,5% wobec wzrostu na poziomie 6,1% w II kwartale 2022 roku. W I kwartale taki spadek wyniósł 0,3%.

Zobacz także: Wzrost PKB Polski zaskakuje ekonomistów. W 3 miesiące gospodarka urosła o 4%!

Gorzej wygląda ujęcie PKB Polski kwartał do kwartału. Gdy w I kw. 2023 roku mogliśmy się poszczycić największym wzrostem w Unii Europejskiej, na poziomie 3,8% w tym kwartale doświadczyliśmy sporego spadku. Wyniósł on 3,7% kw/kw. Daje to niższy wynik niż przed rokiem o 1,3%. Przyczyną takiego odczytu jest spadająca konsumpcja prywatna, która wpływa negatywnie na wyniki makroekonomiczne. Jej przyczyną jest spadek siły nabywczej pensji i ograniczenia w wydatkach gospodarstw domowych.

Odczyt PKB Polski w I kwartale mógł pozytywnie wpłynąć na ogólne roczne szacunki za 2023 rok. Niestety wyniki za II kwartał mogą z kolei go obniżyć. Dynamika zmiany PKB kwartał do kwartału pozostaje bardzo wahliwa.

Obecnie jeszcze nie wszystkie państwa podzieliły się swoimi danymi dotyczącymi zmiany PKB w II kwartale, jednak na podstawie dostępnych danych możemy stwierdzić, że wynik Polski jest kiepski. Wcześniej byliśmy niepodważalnym liderem Unii Europejskiej, teraz wiele zapowiada, że znajdziemy się na dole stawki.

Zobacz także: Poczta Polska w fatalnej kondycji finansowej. Spółka ma problem

Nasze miejsce zajęła Irlandia, której PKB kw/kw urosło o 3,3%. Na drugim miejscu znalazła się Litwa 2,8%, a trzecim Słowenia 1,4%.

Pozostałe dostępne wyniki Eurostatu prezentują się następująco:

 • Francja: 0,5%
 • Hiszpania: 0,4%
 • Słowacja: 0,4%
 • Belgia: 0,2%
 • Czechy: 0,1%
 • Niemcy: 0%
 • Portugalia: 0%
 • Estonia: -0,3%
 • Włochy: -0,3%
 • Austria: -0,4%
 • Litwa: -0,6%
 • Szwecja: -1,5%
 • Polska: -3,7%

Są to szacunki wstępne i wyniki dla poszczególnych państw mogą jeszcze ulec zmianie.

Reakcja analityków na PKB Polski w II kwartale 2023 roku

Analitycy spodziewali się spadków w II kwartale tego roku, jednak wynik z pierwszego kwartału mógł dodać im trochę optymizmu i chęci rewizji swoich prognoz w górę. Niestety tak się nie stało.

Specjaliści PKO research słusznie obstawiali pogłębienie się spadku w minionym kwartale. Warto zauważyć, że według nich od teraz ma nastąpić odbicie podyktowane wzrostem płac realnych, w czym pomoże spadająca inflacja. Dzięki temu konsumpcja będzie mogła zacząć rosnąć, co poprawi kondycje gospodarki. Innym ważnym bodźcem do wzrostu mają być silne inwestycje.

Zobacz także: Wzrost PKB Polski będzie jednak 4-krotnie wyższy? MFW podnosi prognozę

Natomiast analitycy Pekao postanowili być bardziej powściągliwi. Jednak możemy poznać ich przewidywania na cały rok. Kamil Łuczkowski, ekonomista Pekao w rozmowie dla PAP twierdzi, że II kwartał był dołkiem w koniunkturze gospodarczej Polski, twierdzi również, że PKB w całym 2023 roku ma urosnąć według Pekao jedynie o 0,4%.

Kolejne kwartały mają już jednak minąć pod znakiem wzrostu produktu krajowego brutto. Według słów ekonomisty w III kwartale wzrost PKB Polski ma wynieść 0,3%. Zaznacza jednak, że występuje możliwość utrzymania się słabości gospodarki. Pod koniec ubiegłego roku zakładano, że dołkiem koniunktury będzie I kwartał tego roku. Obecnie mówi się tak o II kwartale.

Wynik za miony kwartał okazał się być znacznie poniżej oczekiwań Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jakub Rybacki zakładał, że PKB w II kwartale urośnie o 0,2%, a wynik roczny miałby wynieść 0,7%. Pozostaje pytanie, czy po tak złym odczycie wyników za drugi kwartał PIE nie zrewiduje swoich prognoz w dół.

Ekonomiści zawiedzeni wzrostem PKB Chin. Urósł jedynie o 6,3% r/r!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker