GospodarkaPolska

Ile zarabia fizjoterapeuta w 2023 roku? Ile brutto, a ile netto?

Ile zarabia fizjoterapeuta w 2023 roku? Na jak wysokie wynagrodzenie może liczyć fizjoterapeuta, który właśnie ukończył studia?

Ile zarabia fizjoterapeuta w 2023 roku? Na jak wysokie wynagrodzenie może liczyć fizjoterapeuta, który właśnie ukończył studia licencjackie, a na jakie taki, który ma za sobą magisterkę? Ile zarabia fizjoterapeuta w publicznym szpitalu, a ile pracując prywatnie dla przychodni? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy w niniejszym artykule.

  • O tym ile zarabia fizjoterapeuta w Polsce, decyduje m.in. ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
  • Dokument ten reguluje minimalne miesięczne wynagrodzenia w przypadku pracowników zatrudnionych przez podmioty lecznicze na podstawie umowy o pracę. 
  • Na zarobki w tym zawodzie bardzo duże znaczenie mają kwalifikacje. Miesięczną pensję brutto magistra ze specjalizacją dzieli od płacy fizjoterapeuty po studiach licencjackich ponad 2 tys. złotych. 

Ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu, a ile pracujący prywatnie?

To ile minimalnie zarabia fizjoterapeuta, reguluje w Polsce ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zapisy tego dokumentu dotyczącą każdego pracobiorcy zatrudnionego przez podmiot leczniczy, który pracuje na podstawie umowy o pracę. Należy zauważyć, że grupa podmiotów leczniczych jest dosyć obszernym zbiorem. W jej skład wchodzą między innymi prywatne podmioty (na przykład przychodnie), jednostki budżetowe zajmujące się świadczeniem usług zdrowotnych (choćby państwowe szpitale), jak i nawet jednostki wojskowe. 

Przy czym, od niedawna podmiotem leczniczym może, ale nie musi być Dom Pomocy Społecznej. Otóż pod koniec zeszłego roku między innymi na skutek nacisków ze strony Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) zyskały możliwość wpisania się do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. W praktyce zaś oznacza to, że odpowiedź na pytanie ze wstępu — Ile zarabia fizjoterapeuta w publicznym szpitalu, a ile pracując prywatnie dla przychodni?  — nie tylko w przypadku tych dwóch podmiotów brzmi dokładnie tak samo. Zarobki fizjoterapeutów na start nie zależą od typu placówki.

Ile zarabia fizjoterapeuta w 2023 roku i od czego to zależy?

W takim razie, od czego one zależą? Otóż po pierwsze od wzrostu wynagrodzeń w całej gospodarce. Zgodnie z ustawą podstawą służącą do wyliczenia pensji osób pracujących w podmiotach leczniczych w danym roku jest przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej za rok poprzedni. Z tego powodu, bazą decydującą o tym, ile zarabia fizjoterapeuta w 2023 roku, zgodnie z obwieszczeniem Głównego Urzędu Statystycznego z lutego bieżącego roku jest 6346,15 zł. Następnie zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem kwotę te przemnaża się przez odpowiedni współczynnik określony dla danej grupy zawodowej. Jego wysokość zależy od kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku.

Współczynniki pracy — Medycyna
Źródło: Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych

W praktyce oznacza to, że od lipca (w ten miesiąc dokonuje się aktualizacji) 2023 roku fizjoterapeuta po studiach licencjackich lub technik fizjoterapeuta otrzymuje miesięcznie wynagrodzenie brutto wynoszące nie mniej niż 5965,38 zł (6. grupa zawodowa – 0,94*6346,15 zł). Fizjoterapeuta na stanowisku wymagającym wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim w Polsce zarabia już nie mniej niż 6 473,07 zł (5. grupa zawodowa – 1,02*6346,15 zł). Z kolei człowiek, który nie tylko zdobył wykształcenie wyższe drugiego stopnia, ale również uzyskał specjalizację, należy do 2. grupy zawodowej. W praktyce oznacza to, że pensja takiego fizjoterapeuty jest iloczynem 6346,15 oraz mnożnika 1,29, czyli wynosi 8 186,53 zł. Przy okazji warto zauważyć, że zarobki fizjoterapeutów w zależności od posiadanych kwalifikacji wzrosły o kolejno 642,60 697,29, 881,87 zł rok do roku.

Ile brutto, a ile netto?

No dobrze, a ile zarabia fizjoterapeuta netto bądź jak kto woli na rękę? Otóż zgodnie z wyliczeniami przeprowadzonymi z wykorzystaniem kalkulatora wynagrodzeń pracuj.pl,  fizjoterapeuta po studiach licencjackich lub technik fizjoterapeuta na start otrzyma minimum 4 396,25 złotych. Osoba, której udało się ukończyć wyższy stopień edukacji, ale nie zdobyła specjalizacji, zarobi zaś 4 742,91 złotych. Z kolei najlepiej wykwalifikowany fizjoterapeuta zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem nie może zarabiać mniej niż 5 910,38 zł netto. Należy nadmienić, iż obliczenia te zostały oparte na trzech ważnych założeniach — pracownik nie rozlicza się małżonkiem, nie płaci do PPK, ma więcej niż 26 lat. Jeżeli w Waszym przypadku jedno z nich nie jest prawdziwe, prawdopodobnie zarobki otrzymane przez Was na stanowisku fizjoterapeuty będą odbiegać o tych przytoczonych powyżej.

Zarobki w Biedronce – ile zarabiają kasjerzy, a ile magazynierzy?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker