EuropaGospodarkaPolska

Europa potrzebuje specjalistów – biznes i edukacja muszą ze sobą współpracować 

To ważne, by promować możliwości kariery w zawodach branżowych. Obecnie, jeśli masz umiejętności, talent w konkretnej dziedzinie i dobrze sobie w niej radzisz, to świat stoi przed tobą otworem!

Brak wykwalifikowanych specjalistów to problem, który od blisko trzech dekad widać w całej Unii Europejskiej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Polska zmaga się deficytem tysięcy budowlańców, a także dekarzy, elektryków, czy kucharzy. Wraz z rozwojem technologicznym potrzeby rynku w obszarze wykwalifikowanej kadry będą coraz większe.

Zawody branżowe to dobra i atrakcyjna ścieżka kariery

Wielką przyszłość mają przed sobą także mechanicy samochodowi. Ze względu na niewystarczającą liczbę osób, zainteresowanych zawodami branżowymi, jest ich na rynku zdecydowanie za mało. Młodzi ludzie wciąż zbyt często widzą swoją przyszłość zawodową za biurkiem.  Problem dostrzega także Unia Europejska, która ogłosiła 2023 rok Europejskim Rokiem Umiejętności.

Zobacz także: Kogo brakuje na rynku pracy? Poszukiwani są dekarze, cieśle i spawacze [LISTA]

To ważne, by promować możliwości kariery w zawodach branżowych. Obecnie, jeśli masz umiejętności, talent w konkretnej dziedzinie i dobrze sobie w niej radzisz, to świat stoi przed tobą otworem. Kluczem do zapewnienia odpowiedniej liczby fachowców jest atrakcyjny i nowoczesny system edukacyjny, w którym kształcenie branżowe zajmuje priorytetowe miejsce. W Polsce ta zmiana już się dzieje, przestaje oddziaływać mit szkoły zawodowej jako wyboru drugiej kategorii, a kierunki techniczne na studiach i profesjonalne kształcenie branżowe z roku na rok przyciąga coraz więcej absolwentów szkół podstawowych.

Równie ważna jest ścisła współpraca pomiędzy instytucjami systemu edukacyjnego a biznesem. Dlatego największe firmy – liderzy swoich branż chętnie włączają się w inicjatywy z jednej strony promujące zawody branżowe jako dobrą i atrakcyjną ścieżkę kariery, z drugiej – są bardzo otwarci na współpracę z instytucjami edukacyjnymi. Pomoc w adaptowaniu do zmian i umożliwienie dostępu do innowacji dla systemu kształcenia branżowego to ogromnie ważna rola dla przodujących firm. W ten sposób młodzi specjaliści mogą poznawać najnowsze technologie i przygotowywać się na przyszłe wyzwania swojej kariery zawodowej. To bardzo ważne w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, w której coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie.

Zobacz także: Madryt dofinansuje szkolenie kierowców ciężarówek. Brakuje ludzi

Najważniejszym kapitałem każdej firmy są ludzie!

Innowacje zmieniają zawody branżowe, w tym te bardziej tradycyjne, wymagając dostosowywania kompetencji i metod kształcenia. Tak dzieje się w przypadku także mechaników samochodowych, specjalizujących się w obsłudze i naprawie samochodów ciężarowych. Pojazdy zawierają coraz więcej elektroniki. Wraz z rozwojem ciężarówek elektrycznych, oprócz mechaniki potrzebne będą umiejętności i uprawnienia pozwalające na pracę z układami elektronicznymi i elektrycznymi. Nie zmienia to jednak faktu, że klasyczne umiejętności mechaniczne również będą bardzo potrzebne. Dążymy do tego, aby ciężarówki były jak niezawodne, ale od czasu do czasu konieczne jest wykonanie czynności serwisowych. Nie zapominajmy też, że ciężarówka to narzędzie. Dla klienta każda minuta, gdy pojazd nie jeździ, oznacza stratę. Zatem mechanicy są tutaj naprawdę kluczowi.

Wsparcie dla młodych specjalistów i współpraca z obszarem edukacji firmom daje możliwość budowania relacji z przedstawicielami innych sektorów i branż, a także bezpośredniej bliskiej współpracy z kadrą nauczycielską, edukacyjną, a także uczniami i studentami. Dla każdej firmy jej najważniejszym kapitałem są ludzie. Dobrzy specjaliści – technicy, mechanicy są w dzisiejszej gospodarce na wagę złota i przez wiele najbliższych lat stanowić będą o sile przedsiębiorstw.

Valery Muyard,

Dyrektor zarządzający Renault Truck Poland.

Zatrudnię fachowca z pensją premiera [FELIETON WYSOCKIEGO]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker