Europa

Inflacja w Europie – Czechy, Węgry i Słowacja z wyższą od Polski

Są kraje gdzie przekracza ona 10%, podczas gdy w innych wynosi nie więcej niż 3%. Inflacja w Europie dotyka różne narody w innym stopniu. Czy na tle innych wypadamy kiepsko?

Inflacja w Europie dotyka poszczególne kraje w różnym stopniu. Są państwa, gdzie spada ona bardzo szybko. Można wymienić tutaj takie kraje jak Polska, Węgry czy Słowacja. W wielu z nich sytuacja jest stabilna. Są jednak również takie kraje, gdzie ceny ponownie zaczynają rosnąć szybciej. Który kraj UE ma najwyższą inflację? Gdzie ceny rosną najwolniej? Jak na tle innych wypada Polska?

  • Inflacja w UE spadła z 6,1% w lipcu do 5,9% w sierpniu. Z kolei w strefie euro nastąpił spadek z poziomu 5,3% w lipcu do 5,2% w sierpniu. Można więc mówić o powolnym, ale jednak spadku dynamiki cen na Starym Kontynencie.
  • Najmocniejszy spadek inflacji w sierpniu odnotowano na Węgrzech. Jeszcze w lipcu było to 17,5%. W sierpniu wyniosła ona „zaledwie” 14,2%. Choć to nadal najwyższy wynik w UE, to spadek o 3,3 p.p. w jeden miesiąc jest bardzo imponujący.
  • W Polsce, we Włoszech i na Litwie inflacja obniżyła się z kolei o 0,8 p.p. Oznacza to, że nasz kraj należy do państw, gdzie spadła ona najmocniej.
  • Spośród państw UE, liderem wzrostów inflacji jest Luksemburg. Wzrosła ona tam z 2% w lipcu do 3,5% w sierpniu. Wzrost o 1,5 p.p. czyni ją niechlubnym unijnym liderem we wzroście dynamiki cen. O 1 p.p. wzrosła z kolei inflacja w Portugalii (i wyniosła 5,3%).
  • Najwyższą inflację w UE odnotowano na Węgrzech. Wyniosła ona w sierpniu 14,5%. Na podium znalazły się także Czechy (11,5%) oraz Słowacja (10,1%). Na czwartym miejscu znajdziemy Polskę. Ceny w naszym kraju rosły w sierpniu o 9,6%.
  • Najniższą inflację odnotowano w Danii. Wyniosła ona tam zaledwie 2,3%. Niewiele więcej, bo jedynie 2,4% wyniosła inflacja w Hiszpanii oraz Belgii.

Inflacja w Europie spada

Eurostat opublikował najnowsze dane dotyczące cen w Unii Europejskiej w sierpniu tego roku. Jak zmienia się inflacja w Europie? Dane są niejednoznaczne. Co prawda, średnia inflacja w Unii Europejskiej oraz strefie euro spada. Inflacja w UE spadła z 6,1% w lipcu do 5,9% w sierpniu. Z kolei w strefie euro nastąpił spadek z poziomu 5,3% w lipcu do 5,2% w sierpniu. Można więc mówić o powolnym, ale jednak spadku dynamiki cen na Starym Kontynencie.

Sytuacja jest jednak niejednorodna. Są kraje, gdzie spadki inflacji są bardzo głębokie oraz takie, gdzie ona rośnie. Najmocniejszy spadek inflacji w sierpniu odnotowano na Węgrzech. Jeszcze w lipcu było to 17,5%. W sierpniu wyniosła ona „zaledwie” 14,2%. Choć to nadal najwyższy wynik w UE, to spadek o 3,3 p.p. w jeden miesiąc jest bardzo imponujący.

Jeszcze bardziej imponująco wygląda to, gdy spojrzymy kilka miesięcy wstecz. W czerwcu inflacja na Węgrzech wynosiła 19,9%, a w maju 21,9%. Miesiąc wcześn było to 24,4%. W marcu wynosiła ona 25,6%. Pół roku starczyło, aby inflacja na Węgrzech spadła aż o 11,4 p.p. Tak duże spadki to w głównej mierze efekt bazy.

Zobacz też: Po 2015 roku ceny chleba wzrosły o 82%. Gorzej tylko w dwóch krajach UE

Drugie miejscu w zestawieniu państw o największym spadku inflacji w UE, zajęły dwa państwa. W Estonii i Holandii inflacja obniżyła się o 1,9 p.p. W przypadku Holandii był to spadek z 5,3% do 3,4%. Estońska inflacja wyhamowała z 6,2% w lipcu do 4,3% w sierpniu. Bardzo mocno spadła także inflacja w Szwecji. W miesiąc obniżyła się ona o 1,8 p.p.

Wśród liderów spadku znajdziemy także Łotwę (-1,1 p.p.) oraz Danię (-0,9 p.p.). W Polsce, we Włoszech i na Litwie inflacja obniżyła się z kolei o 0,8 p.p. Oznacza to, że nasz kraj należy do państw, gdzie spadła ona najmocniej. Spadki przekraczające 0,5 p.p. odnotowano również na Słowacji (-0,8 p.p.) oraz Malcie (-0,6 p.p.). Inflacja nie zmieniła się w sierpniu jedynie w Grecji.

Inflacja w Europie spada, ale nie wszędzie

Spośród państw UE, liderem wzrostów inflacji jest Luksemburg. Wzrosła ona tam z 2% w lipcu do 3,5% w sierpniu. Wzrost o 1,5 p.p. czyni ją niechlubnym unijnym liderem we wzroście dynamiki cen. O 1 p.p. wzrosła z kolei inflacja w Portugalii (i wyniosła 5,3%).  Bardzo mocne wzrosty zanotowano też na Cyprze (+0,7 p.p.), w Belgii (+0,7 p.p.), Francji (+0,6 p.p.) oraz Austrii (0,5 p.p.). Wzrosty nie ominęły także państw postkomunistycznych. W Rumunii i Słowenii inflacja wzrosła o 0,4 p.p.

Ciekawe są także przypadki państw, które obejmuje w swoich danych Eurostat, lecz te nie należą do UE. Rośnie inflacja w USA. Jeszcze w czerwcu wynosiła ona 1,4%. W lipcu było to już 1,7%, a najnowszy (sierpniowy) odczyt wskazał już 2,5%.

Najciekawsza sytuacja ma miejsce w Turcji. Po wielomiesięcznych spadkach znów zaczęła ona rosnąć. W czerwcu osiągnęła 38,3%, co było najniższym poziomem od wielu kwartałów. Miesiąc później wyniosła ona już 48%, a w sierpniu ceny w Turcji były o 59,1% wyższe niż rok temu. Oznacza to, że w zaledwie miesiąc inflacja w Turcji wzrosła aż o 11,1%.

Inflacja w Europie — gdzie ceny rosną najszybciej?

Najwyższą inflację w UE odnotowano na Węgrzech. Wyniosła ona w sierpniu 14,5%. Na podium znalazły się także Czechy (11,5%) oraz Słowacja (10,1%). Na czwartym miejscu znajdziemy Polskę. Ceny w naszym kraju rosły w sierpniu o 9,6%. Mimo że ceny nadal rosną w Polsce bardzo szybko (w ujęciu rocznym), to możemy pochwalić się najniższą inflacją w grupie Wyszehradzkiej. Na dalszych pozycjach znalazły się: Rumunia (9,3%), Chorwacja (8,4%) oraz Bułgaria i Austria (po 7,5%).

Najniższą inflację odnotowano w Danii. Wyniosła ona tam zaledwie 2,3%. Niewiele więcej, bo jedynie 2,4% wyniosła inflacja w Hiszpanii oraz Belgii. W Finlandii oraz na Cyprze ceny rosły w sierpniu w tempie 3,1% w ujęciu rocznym. Z kolei w Holandii było to 3,4%. O 0,1 p.p. wyższa była inflacja w Luksemburgu i Grecji (po 3,5%).

Inflacja w Niemczech spada tylko do 6,1%! Szybko rosną ceny energii

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker