USA

Amazon oskarżony o monopol w USA. To będzie jedna z największych spraw w historii giganta

Federalna Komisja Handlu (FTC) w USA oskarżyła Amazon o stosowanie praktyk monopolistycznych. Sprawę rozstrzygnie sąd

Amerykańska Federalna Komisja Handlu oskarża Amazon o monopol w USA. Regulator zarzuca internetowemu gigantowi stosowanie praktyk, które utrzymują go na monopolistycznej pozycji i szkodzą konkurencji. Amazon nie zgadza się z oskarżeniami regulatora. Sprawa będzie miała swój finał w sądzie.

  • FTC oskarżyła Amazon o stosowanie praktyk monopolistycznych i złożyła pozew.
  • Amazon nie zgadza się z oskarżeniami Federalnej Komisji Handlu.
  • Sprawa będzie jedną z największych w historii Amazon.

Amazon oskarżony o monopol w USA

Amazon oskarżony o monopol w USA. Federalna Komisja Handlu (FTC), czyli amerykański regulator, stwierdziła, że Amazon stosuje „zestaw powiązanych ze sobą antykonkurencyjnych i nieuczciwych strategii”, których celem jest podnoszenie cen i eliminowanie konkurencji. Regulator zarzuca Amazon utrzymywanie monopolistycznej pozycji. W pozwie FTC pisze także, że działania Amazon „pogarszają jakość dla kupujących, nadmiernie obciążają sprzedawców, tłumią innowacje i uniemożliwiają rywalom uczciwą konkurencję z Amazon”.

Pozew został złożony we wtorek w amerykańskim sądzie okręgowym dla zachodniego dystryktu Waszyngtonu. To będzie prawdopodobnie jedna z największych spraw przeciwko Amazon w jej prawie 30-letniej historii. Wśród konkretnych oskarżeń znalazły się m.in.:

  • kontrolowanie sieci dystrybucji i zmuszanie zewnętrznych sprzedawców do płacenia wysokich opłat za usługi realizacji zamówień,
  • wymaganie od sprzedawców korzystania z systemu dostaw Amazon w celu zakwalifikowania się do Prime,
  • kontrolowanie blisko 82% internetowego rynku detalicznego.

Zobacz też: Amazon wprowadzi opłaty dla członków Prime! Będzie jeszcze drożej?

Amazon nie zgadza się z zarzutami o monopol

Amazon w opublikowanym na swojej stronie oświadczeniu napisał:

Zupełnie nie zgadzamy się z zarzutami FTC – które w wielu przypadkach są błędne lub wprowadzające w błąd – oraz z ich zbyt daleko idącym i błędnym podejściem do przeciwdziałania praktykom monopolistycznym, które zaszkodzi konsumentom, niezależnym firmom i podważy długoletnie i dobrze przemyślane doktryny. Będziemy kwestionować ten pozew, a także będziemy nadal tworzyć innowacje, aby na pierwszym miejscu stawiać naszych klientów – zarówno konsumentów, jak i firmy, które sprzedają w naszym sklepie.

Amazon argumentuje przy tym, że nie jest dobrą drogą, aby konsumenci musieli korzystać z gorszych ofert z powodu rzekomego monopolu. 

FTC na polu walki z technologicznymi gigantami

W FTC rośnie presja, aby z sukcesem przeprowadzić sprawę przeciwko jednemu z technologicznych gigantów. Od czasu, gdy w 2021 r. prezeską Komisji została 33-letnia Lina Khan, słynąca ze swojego negatywnego stosunku do Amazon, FTC nie udało się wygrać najważniejszych spraw. W lutym nie powiodła się próba zablokowania przejęcia firmy VR Within przez Metę (dawny Facebook). W lipcu początkowo zatrzymano zakup Activision (właściciela takich gier jak Call of Duty czy Candy Crush) przez Microsoft. Finalnie jednak wydano zgodę na przeprowadzenie transakcji.

Tymczasem do ograniczenia możliwości BigTechów wzywa gros amerykańskich polityków, którzy chcieliby większej konkurencji w Internecie, w szczególności w wyszukiwarkach, social mediach i handlu.

Zobacz też: Big Tech redukuje etaty. Ogromne cięcia w amerykańskiej branży technologicznej

Nieprawidłowości w Amazon FTC doszukała się ostatnio także pod koniec maja tego roku. Firma Bezosa otrzymała wówczas 25 mln USD kary za naruszenie prywatności dzieci. FTC odkryła, że Amazon przez lata wykorzystywał asystenta głosowego (popularną Alexę) do gromadzenia nagrań głosów dzieci wraz z ich lokalizacją. Jednocześnie nałożona została kara prawie 6 mln USD za to, że pracownicy Amazon mieli dostęp do prywatnych nagrań klientów, którzy zakupili dzwonki do drzwi wyposażone w kamery. 

FTC informowała kilka miesięcy temu, że przygląda się praktykom stosowanym przez Amazon wspólnie z Komisją Europejską. Niewykluczone zatem, że niedługo podobne pozwy przeciwko firmie mogą się pojawić w Europie. 

Kapitalizacja Apple to już 3 biliony dolarów! Tak – 3 000 000 000 000 dolarów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker