Bezpieczeństwo EkonomiczneGospodarkaPolska

ANWIL zwiększy produkcję nawozów azotowych – wzrośnie bezpieczeństwo żywnościowe

ANWIL z Grupy ORLEN finalizuje budowę trzeciej linii do produkcji nawozów azotowych. W praktyce oznacza to zwiększenie o 50 proc. mocy wytwórczych nawozów i poszerzenia oferty produktowej spółki. To największy w historii ANWILU i całego regionu projekt inwestycyjny, zarówno pod względem finansowym, jak i uzyskanych mocy produkcyjnych.

ANWIL finalizuje bardzo ważną inwestycję

Powstanie trzeciej linii do produkcji nawozów w instalacji we Włocławku zwiększa dotychczasowe możliwości wytwórcze spółki ANWIL z ok. 974 do 1 461 tys. ton rocznie. Przy czym wykorzystanie znaczącego wzrostu mocy produkcyjnych ma wiązać się z minimalnym wpływem na środowisko, a to za sprawą przodującej, globalnej technologii EnviNOx. Umożliwi ona ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przy produkcji o 99 proc., czyli o ok. 4200 ton tlenków azotu. Technologia ta w 2008 r. została uznana przez Unię Europejską za „najlepszą dostępną technikę” BAT i nadal jest rekomendowana, jako zasadnicza dla wszystkich zakładów produkujących kwas azotowy.

Zobacz także: Nowa inwestycja Grupy ORLEN — tłocznia oleju w Kętrzynie

W ramach realizowanej inwestycji powstały nie tylko instalacje produkcyjne, ale również infrastruktura pomocnicza, w tym magazyny mogące przechować do 25 tys. ton produktów. Gotowe nawozy będą w nich sezonowały 72 godziny, po czym trafią do opakowań, a następnie na rynek. Ponadto powstała także wysoka na 55 metrów, ważąca 200 ton wieża absorpcyjna, która jest jednym z najważniejszych elementów infrastruktury, niezbędnej w procesie produkcji kwasu azotowego. W ramach rozbudowy nawozowych mocy produkcyjnych wybudowano również mierzący 84 metry komin gazów resztkowych oraz zbiornik na kwas azotowy, o pojemności wynoszącej 4000 metrów sześciennych.

Wzrost bezpieczeństwa żywnościowego Polski

Współczesne rolnictwo opiera się na przemyślanym planowaniu upraw i wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Dzięki trzeciej linii do produkcji nawozów w portfolio produktowym Grupy ORLEN klienci będą mieli do dyspozycji cztery nowe produkty: saletrę gruboziarnistą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych parametrach granuli. To nawozy cieszące się rosnącą popularnością wśród rolników. Charakteryzuje je bardziej kulisty kształt oraz zmniejszona zdolność do wchłaniania wilgoci. Nowe parametry pozytywnie wpłyną na efektywność prac polowych, zwłaszcza w gospodarstwach o dużym areale.

Zobacz także: ORLEN Południe rusza z produkcją biopaliw!

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, koncern finalizuje kolejną nowoczesną inwestycję, która wzmocni możliwości produkcyjne Grupy ORLEN, tym razem w obszarze nawozów. Uruchomienie inwestycji, już na tym etapie umożliwiło zwiększenie zatrudnienia w zakładzie o ok. 10 proc., a już wkrótce realnie wpłynie na rozwój rolnictwa. Zdecydowane zwiększenie krajowej produkcji nawozów zagwarantuje stabilność ich dostaw na rynek, a tym samym wpłynie na wzrost bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Spółka zakłada, że większe ilości nowoczesnych produktów z oferty Grupy ORLEN, będą dostępne już w najbliższym sezonie nawozowym, czyli wiosną 2024 roku. To znacznie wzmocni pozycję ORLENU na konkurencyjnym rynku.

ORLEN: rośnie zapotrzebowanie na bioetanol o prawie 50 procent

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker