Gospodarka

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu kontroli dostępu? Podpowiadamy!

Dzięki rozwojowi technologii elektroniczna kontrola dostępu staje się dostępna również dla mniejszych podmiotów. Systemy przyjmują przy tym różne formy i oferują zróżnicowane możliwości. Na co zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Na czym polega elektroniczna kontrola dostępu?

Systemy kontroli dostępu to już nie nowinka technologiczna, a we wielu przedsiębiorstwach standard. Jak działają? Kontrola dostępu opiera się na zaawansowanych rozwiązaniach informatycznych, które pozwalają na sprawdzanie uprawnień użytkowników, blokowanie i odblokowywanie przejść czy ewidencjonowanie ruchu osób.

Elektroniczne systemy kontroli dostępu bazują na czytnikach, które po przyłożeniu karty (lub skonfigurowanego smartfonu) zwalniają elektrozamek. Do weryfikacji, czy konkretna osoba posiada wymagane uprawnienia, konieczne jest także wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania.

Wszystko dzieje się rzecz jasna w czasie rzeczywistym, jest szybkie i wygodne. Przy okazji pozwala na pozyskanie danych, które są istotne z perspektywy podmiotu. Mogą pomóc nie tylko w zapewnieniu wyższego poziomu bezpieczeństwa, ale również optymalizacji procesów organizacyjnych i biznesowych.

Nowoczesny system kontroli dostępu bazuje na chmurze

Aby system kontroli dostępu drzwi działał sprawnie i gwarantował bezpieczeństwo, niezbędne są odpowiednie urządzenia, ale także infrastruktura i systemy informatyczne. Dla wielu przedsiębiorstw to one były istotnym blokerem: zakup i utrzymanie urządzeń oraz narzędzi wiązało się z dużymi kosztami.

Wyzwaniem było także przeciwdziałanie możliwym atakom i ingerencji osób trzecich w oprogramowanie. Inwestycje w ten obszar nie są jednak konieczne: na rozwiązaniach chmurowych bazuje zaawansowana kontrola dostępu autorstwa Unicard.

Z perspektywy użytkownika oznacza to maksymalną wygodę, proste wdrożenie i duże oszczędności. Nie trzeba się również martwić o poziom bezpieczeństwa: za te wszystkie rzeczy odpowiada dostawca platformy.

Dodatkowe możliwości dzięki kontroli dostępu

System kontroli dostępu ma przede wszystkim regulować dostęp do wybranych budynków, pomieszczeń lub wyznaczonych stref. Obok realizacji tego kluczowego zadania jest jednak w stanie wspierać również inne obszary działania firmy, np. kontrolę czasu pracy czy monitorowanie ruchu w poszczególnych obszarach.

Wybierając rozwiązanie, zwróć uwagę na to, czy kontrola dostępu pozwala na:

  • szczegółowe przyznawanie uprawnień poszczególnym użytkownikom,
  • uzyskiwanie dostępu przy pomocy karty lub skonfigurowanego smartfonu,
  • uzyskiwanie przez uprawnione osoby zdalnego dostępu do systemu,
  • generowanie zautomatyzowanych raportów,
  • integracje z innymi narzędziami, w tym systemami rejestracji czasu pracy czy rezerwacji pomieszczeń.

Sprawdź także, jak będzie wyglądać wdrożenie systemu. W przypadku rozwiązań chmurowych przebiegnie zdecydowanie sprawniej, a przy okazji będzie wiązać się ze znacznie niższymi kosztami początkowymi.

Gdzie sprawdzi się elektroniczna kontrola dostępu?

Systemy kontroli dostępu to rozwiązanie, na które dziś może pozwolić sobie zasadniczo każda firma. Dzięki zastosowaniu rozwiązań chmurowych narzędzia są dostępne również dla małych i średnich organizacji, a nawet mikroprzedsiębiorstw.

Co ważne: systemy są skalowalne, a z biegiem czasu można je rozbudowywać o kolejne punkty dostępu i nowych użytkowników. Kluczową rolę odgrywa jednak sprawdzony partner, który będzie w stanie odpowiednio dobrać rozwiązania i dostosować je do potrzeb podmiotu.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker