AmerykiChinyUSA

Ameryka Łacińska odwraca się od Europy. Szuka lepszych rynków

Ameryka Łacińska coraz bardziej zaciska swoje więzi z Chinami. Czy Unia Europejska zostanie odstawiona na boczny tor?

Ameryka Łacińska może nie jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Unii Europejskiej, jednak stanowi istotny element całości polityki handlowej. Niestety w tym roku eksport do UE uległ zmniejszeniu. Czy to powód do paniki? Oczywiście, że nie. Jednak całość sytuacji pokazuje pewne trendy w światowej geopolitycznej układance. 

Ameryka Łacińska zmniejsza swój eksport do Europy

W tym roku wartość eksportu z Ameryki Łacińskiej do Unii Europejskiej spadła o 5%. Wyjaśnienie takiego stanu rzeczy jest zawarte w raporcie ECLAC:

Przyczyną jest – odwrotny względem ogólnoświatowych trendów – spadek cen głównych latynoamerykańskich produktów eksportowych. W Argentynie i Urugwaju spadek eksportu produktów rolnych (soi i zbóż) związany był dodatkowo z wystąpieniem suszy.

Zobacz także: Nasza karma dla zwierząt podbija świat. Polska eksportową potęgą

W 2022 roku Ameryka Łacińska eksportowała do Unii Europejskiej przede wszystkim różnego rodzaju paliwa, rudy metali, karmę dla zwierząt, kawę, herbatę, przyprawy, a także owoce i orzechy. Wartość wszystkich przed chwilą wymienionych wyeksportowanych towarów za 2022 rok wyniosła 126 mld dolarów. Przedstawiona kwota odpowiada za 8,9% całości eksportu z Ameryki Łacińskiej. Uplasowało to Unię Europejską na trzeciej pozycji pod względem odbiorców towarów z regionu. Na szczycie pod tym względem są USA, które zakupiły towary o wartości aż 591,8 mld dolarów. Na drugim miejscu znalazły się Chiny z wynikiem 180,6 mld dolarów.

Jednak Ameryka Łacińska chętniej kupuje towary z Unii Europejskiej

Co ciekawe, mimo tego, że eksport z Ameryki Łacińskiej do UE zmalał w 2022 roku, to w 2023 roku ma nastąpić wzrost wartości unijnych dostaw do państw opisywanego regionu o 5,7%. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie jest to wynikiem wzrostu zainteresowania europejskimi produktami, a zwiększeniem ich cen przez producentów z państw członkowskich.

W ubiegłym roku Ameryka Łacińska kupiła w Unii Europejskiej przede wszystkim maszyny i urządzenia mechaniczne, produkty farmaceutyczne, a także pojazdy samochodowe. Wartość tego importu za 2022 roku wyniosła 169,3 mld dolarów. Przełożyło się to na 11,3% całości importu Ameryki Łacińskiej.

Zobacz także: Czy dynamiczny eksport z Chin utrzyma się w obliczu globalnych wyzwań?

Niestety Latynoamerykanie nie mają powodu do zadowolenia w 2023 roku. Szacuje się, że ich eksport w tym roku spadnie o około 2%. Jak podają specjaliści Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

Główną przyczyną jest spadek cen głównych produktów (ropy naftowej, soi, złota, srebra, bananów i cukru) o 5 proc. przy jednoczesnym wzroście wolumenu eksportu tylko o 3 proc. Wyjątkiem są państwa Ameryki Środkowej i Meksyk – mniej zależne od eksportu surowców mineralnych. Wartość eksportu w tych państwach ma wzrosnąć o 2 proc. Większy spadek wystąpi w pozostałych krajach Ameryki Południowej i wyniesie 5 proc.

eksport do Ameryki Łacińskiej

Chiny coraz większym partnerem Ameryki Łacińskiej

Wszystko zapowiada, że to Chiny będą najszybciej rozwijającym się rynkiem eksportowym dla Ameryki Łacińskiej. Szacuje się, że w 2023 roku dostawy do Państwa Środka z tego kierunku wzrosną o 4,7%, a eksport do USA wzrośnie jedynie o 1%. Oczywiście USA wciąż jest niekwestionowanym liderem jako odbiorca latynoamerykańskich towarów. To do Amerykanów będzie trafiało aż 46% całego eksportu z regionu.

Nie można jednak pominąć tego, że udział Chin systematycznie rośnie już od wielu lat. W tym roku ma wynieść 14% całości. Do Państwa Środka z jest wysyłanych głównie pięć produktów. Chodzi o soje, rudy żelaza i miedzi, ropę naftową i katody miedziane. Przytoczone towary stanowią 67% całości importu Chin z państw Ameryki Łacińskiej w latach 2000-2022.

Zobacz także: Eksport Polski rośnie. Z kim handlujemy? Nowe dane GUS

Warto również wspomnieć, że Chińczycy są coraz bardziej zainteresowaniu zakupem węglanu litu. To z Chile płynie najwięcej dostaw tego surowca. W 2022 roku wspomniane dostawy stanowiły 94% całości importu litu Chin.

Specjaliści PIE komentują to w następujący sposób:

Rosnący udział tego kraju w handlu latynoamerykańskim wpływa na rozwój górnictwa i rolnictwa, a oddala region od wzmacniania przemysłu wysokich technologii i gospodarki zrównoważonej włączającej w proces rozwoju kwestie środowiskowe.

Zakaz eksportu ryżu w Indiach i El Niño przynoszą globalne konsekwencje

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker