Azja i OceaniaGospodarka

Indie wykorzystują Rosję. Kryzys geopolityczny jest im na rękę

Indie wykorzystują Rosję w swojej geopolitycznej grze w regionie oraz w walce o tanie surowce energetyczne.

Indie od wybuchu wojny na Ukrainie są jednym z docelowych punktów sprzedaży rosyjskiej ropy. Jednak ci, którzy myślą, że jest to pomoc, wyraźnie się mylą. Indie wykorzystują Rosję w jej okresie słabości. W geopolitycznym zamęcie Indie starają się wypracować swoją własną drogę oraz zabezpieczyć pozycje na arenie międzynarodowej.

  • Indie ograniczają import rosyjskiej ropy.
  • Domagają się kolejnych rabatów na rosyjski surowiec z Rosji. W ubiegłym roku rabat na baryłce dochodził od 20 do 35 dolarów za baryłkę.
  • Indie przetwarzają i sprzedają rosyjską ropę dalej. W tym także do Europy.
  • 2/3 dostaw broni do Indii pochodzi z Rosji.
  • Indie i Rosja współpracują przy technologii atomowej oraz małych reaktorów atomowej.

Indie wykorzystują Rosję w ich chwili słabości

Indie zdecydowały się zredukować zamówienia rosyjskiej ropy naftowej. Powodem tego jest wzrost ceny. Rząd domaga się przywrócenia wcześniejszych rabatów na ten surowiec. Rosja jest zmuszona negocjować ze swoim partnerem. Indie wyraźnie zdają sobie sprawę, jak duże znaczenie mają dla Federacji Rosyjskiej. Zwłaszcza teraz w okresie europejskich sankcji.

Zobacz także: „Rzeczpospolita” publikuje artykuł o euro, który jest bzdurą. Przedstawiamy fakty

Obecnie to Indie i Chiny są kluczowymi rynkami dla rosyjskich surowców energetycznych. Szacuje się, że pod koniec grudnia około 90% eksportu ropy z Rosji zostało skierowanych do tych państw. To z kolei zasiliło Rosję dodatkowymi środkami na prowadzenie wojny. Skąd jednak wynika obecna sytuacja między Rosją a Indiami?

Po utracie europejskich rynków zbytu Moskwa zaoferowała innym państwom zniżkę na ropę. W tym czasie Indie nabywały od Rosji i tak tanią ropę z rabatem sięgającym od 20 aż do 35 dolarów za baryłkę. Dało to Indiom oszczędności na poziomie 2,6 mld USD. Dodatkowo Indie zarabiały na tym w inny sposób. Przetwarzały zakupioną ropę i sprzedawały dalej, także do Europy. W 2023 roku Indie kupiły pół miliarda baryłek tego surowca. Jest to dziesięciokrotny wzrost w porównaniu do czasu sprzed wojny na Ukrainie.

Indie wykorzystują Rosję, ale nie zrywają stosunków

Pod koniec 2023 roku Indie zaczęły nagle ograniczać import tego surowca. W grudniu dostawy osiągnęły najniższy poziom od 11 miesięcy. Spadły od 16 do 22%. Powodem tego stanu rzeczy była cena ropy. Jej import do Indii w listopadzie był najdroższy od roku. Średnia cena baryłki wyniosła 85,9 dolarów. Delhi zaczęło uważać ją za zbyt wysoką i domagają się kolejnych rabatów. Jednocześnie zwiększyło import ropy z Arabii Saudyjskiej i Iraku pokazując tym samym Rosji, że nie są od niej uzależnieni.

Zobacz także: Rumunia buduje autostradę A7 do Ukrainy. Polskie porty dużo stracą?

Indie wykorzystują Rosję do sprawdzania tanich surowców, po cenach niższych niż Moskwa by sobie życzyła. Stawiają Rosję w trudnej sytuacji, której muszą ulec jeżeli chcą zachować tak chłonny rynek zbytu. A wszystko to w sytuacji gdy de facto Indie są importerem surowców energetycznych. Jednak względna niezależność w dostawach pozostawia im dużą elastyczność w prowadzonej polityce międzynarodowej.

Szantaż nie oznacza zerwania stosunków z Rosją. Byłoby to bardzo trudne, zważając na silne powiązania gospodarcze między tymi państwami. Dodatkowo głównym dostawcą uzbrojenia dla indyjskiej armii jest Moskwa. Zważając na napięcia na linii Indie-Chiny, państwo nad Indusem nie będzie chciało odcinać się od swojego dostawcy, który zapewnia jej 2/3 sprzętu wojskowego. Warto zauważyć, że jednak w tym zakresie Indie poszukują nowych producentów.

Zobacz także: Bałkany Zachodnie, czyli tam gdzie dobrobyt jeszcze nie dotarł [RAPORT OG]

Indie chcą kontynuować stosunki z Rosją, jednak na swoich zasadach. Delhi uważa, że stosunki z Rosją przyniosły i wciąż przynoszą korzyści Indom. Przy jednoczesnym ograniczaniu importu ropy Indie chcą zwiększyć dostawy innych surowców. Indie zużywają rocznie około 70 milionów ton węgla koksowego w produkcji stali, z czego aż 85% pokrywane jest poprzez import. Pomimo dotychczasowego uzależnienia od dostaw z Australii, zakłócenia w tamtejszym wydobyciu skłaniają Indie do rozważenia alternatywnych źródeł, w tym z Rosji. Handel tym surowcem przynosi Rosji znaczne dochody.

Podsumowanie

Indie dokonują płatności za rosyjskie surowce we własnej walucie, co stanowi dla Moskwy pewien problem. Rosja nie zawsze jest w stanie wymienić taką ilość rupii w odpowiednim czasie i akceptowalnym kursie. Indyjskie władze zaproponowały Rosji reinwestycję tych środków w indyjską gospodarkę, choć konkretne obszary nie zostały ujawnione. Trzeba jednak wspomnieć, że Rosja już uczestniczy w projekcie energetyki atomowej w Indiach. Plany dalszej współpracy obejmują także technologię małych reaktorów.

Porównanie województw do państw świata. Mazowsze bogatsze od całej Ukrainy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker