Chiny

Chiński plan srebrnej gospodarki, czyli bohaterskie zwalczanie stworzonego przez siebie problemu

Plan srebrnej gospodarki ma przygotować Chiny na kolejny etap gospodarczy, w którym osoby starsze będą wysunięte na pierwszy plan

Chiny obecnie mają problem z bardzo dynamicznie starzejącym się społeczeństwem i niską dzietnością. Jest to pokłosie jeszcze niedawno mocno forsowanej przez Pekin polityki jednego dziecka. Teraz chińskie władze chcą bohatersko walczyć z problemem, który same stworzyły, wdrażając plan srebrnej gospodarki.

  • Chiny wdrażają plan srebrnej gospodarki, aby przygotować się na wzrost liczby seniorów.
  • Populacja 60+ Państwa Środka pod koniec 2022 roku wynosiła 280 mln ludzi, co stanowi blisko 20% ludności. Według prognoz Rady Państwa do 2050 roku ta liczba ma się podwoić.
  • Gospodarka Chin miała urosnąć o 5,2% w 2023 roku.

Plan srebrnej gospodarki, czyli skupionej na seniorach

Na początku tygodnia Rada Państwa Chin ogłosiła swój nowy plan srebrnej gospodarki dla państwa. Podjęte kroki mają na celu zachęcenie przedsiębiorstw prywatnych oraz państwowych do lepszego dostosowania się do osób starszych. Aby dostosować gospodarkę Państwa Środka, Chiny chcą rozwinąć 10 parków przemysłowych oraz zwiększyć inwestycje. Zaznaczają, że w rozwoju ważny jest rozwój innowacji dla seniorów.

Obecnie ta część gospodarki przeznaczonej dla osób starszych wynosi około 982 mld dolarów, co przekłada się na 6% PKB Chin. Według szacunków w 2035 roku ma wzrosnąć do 4,2 bln dolarów i przełoży się to na 10% całości PKB. Populacja 60+ Państwa Środka pod koniec 2022 roku wynosiła 280 mln ludzi, co stanowi blisko 20% ludności. Według prognoz Rady Państwa do 2050 roku ta liczba ma się podwoić. Warto zauważyć, że populacja Chin przestaje rosnąć.

Zobacz także: Gra o Tajwan rozpoczęta. Chiny wyprowadzają cios w amerykańskie firmy zbrojeniowe

W najnowszym dokumencie władz Chiny wydano 26 wytycznych, które skupiają się na czterech głównych obszarach. Ma to na cele zapewnić, że wszystkie najważniejsze elementy starzejącego się społeczeństwa zostaną zaspokojone. Chodzi m.in. o inteligentną opiekę zdrowotną przez efektywniejsze planowanie finansów oraz o przeciwdziałanie złemu starzeniu się. W tym przypadku państwo chce się skupić na promocji i rozwoju medycyny w celu zwalczania chorób starczych.

To pierwszy dokument Chin, który jasno wyznacza cel na zaspokojenie przyszłych potrzeb demograficznych państwa. Plan srebrnej gospodarki został po raz pierwszy wspomniany jeszcze w 2022 roku, gdy Rada Państwa wskazywała cel mobilizacji społeczeństwa do aktywnego reagowania na proces starzenia się obywateli. Warto jednak zaznaczyć, że nie wiele wspomniano o roli osób starszych w rynku pracy. Jest to rozwiązanie, które wcielają inne państwa ze starzejącym się społeczeństwem, aby zachować poziom produkcji. O planach na naprawę polskiego systemu emerytalnego piszemy: System emerytalny w Polsce wymaga naprawy [RAPORT OG]

Plan srebrnej gospodarki a dotychczasowe wyniki

Chiński rząd ma w planach stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego. Obecnie jest on jednym z najniższych na świecie wynoszący 60 lat dla mężczyzny,55 lat dla kobiet wykonujących pracę biurową oraz 50 dla tych pracujących w fabrykach. Eksperci twierdzą, że szybko narastający nieproporcjonalny demograficzny problem Chin, jeżeli nie zostanie adekwatnie rozwiązany, może stanowić zagrożenie dla gospodarki. Chiny już teraz borykają się z bezprecedensowym bezrobociem wśród młodych ludzi oraz trudnościami w rozwiązaniu kryzysu na rynku nieruchomości.

Zobacz także: Chiny dominują w przemyśle stoczniowym. Korea sobie nie radzi

Z drugiej strony, jak ogłoszono w Davos, gospodarka Chin miała urosnąć o 5,2% w 2023 roku. W przemówieniu na Światowym Forum Ekonomicznym Li Qiang nawoływał do zajęcia się tym „deficytem zaufania” między narodami. Li zaznaczył, że gospodarka Chin dokonuje stałych postępów. Jednak cel wzrostu Chin na rok 2023 wynoszący 5% był najniższym od dziesięcioleci. Wyjście gospodarki z okresu Covid-19 zostało utrudnione przez głęboki spadek na rynku nieruchomości, spadek eksportu i brak zaufania inwestorów. Zmusiło to rząd do zastosowania środków stymulacyjnych.

Eksperci oczekują, że rząd ponownie ustanowi oficjalny cel wzrostu na 2024 rok na poziomie 5%. Osiągnięcie tego pułapu będzie bardzo wymagające ze względu na problemy na rynku nieruchomości oraz presję deflacyjną.

Warto wspomnieć, że Li Qiang w swoim przemówieniu w Davos zaatakował USA za według niego prowadzenie hegemonicznej polityki i wpływanie na swoich sojuszników pod względem gospodarczym ze szkodą dla Chin. Zasugerował również nieprzychylność ze strony wielu państw Europy Zachodniej. Zaznaczył, że mimo sporego odpływy inwestycji zagranicznych z Chin, jego państwo wciąż jest otwarte na przyjmowanie inwestorów. Mówi o tym jako o szansie rozwoju, a nie potencjalnym ryzyku. Li nawoływał również do większej koordynacji między krajami w zakresie polityki makroekonomicznej, odwołując się do wysiłków USA i jego sojuszników mających na celu zmniejszenie zależności ich łańcuchów dostaw od Chin.

Odpowiedź z Unii Europejskiej

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej w odpowiedzi na chińskie oskarżenia odpowiedziała, że Unia Europejska nie ma zamiaru zamykać się na wymianę handlową z drugą największą gospodarką na świecie. Zaznaczyła, jednak, że unia musi zdywersyfikować łańcuchy dostaw, aby być mniej zależnymi od zewnętrznych szoków występujących w różnych państwach.

Zobacz także: W ciągu 3 lat Polska rozwinęła się szybciej, niż Niemcy przez 12 lat

Poruszoną kwestią była również przygotowywana kontrola eksportu trzech newralgicznych metali przez Chiny. Chodzi o german, gal i grafit. Von der Leyen zaznaczyła, że takie działanie nie zbudza zaufania potencjalnych partnerów w handlu międzynarodowym.  Swoje wystąpienie podsumowała, że należy konstruktywnie rozwiązywać wspólne problemy.

Chiński juan wyprzedził jena i jest już czwartą walutą świata

 

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker