BiznesGospodarka

“Opodatkujcie nasze majątki”. Miliarderzy wzywają polityków!

250 miliarderów i milionerów podpisało się pod listem, który wzywa polityków do wprowadzenia podatku majątkowego dla najbogatszych. Bogaci chcą walczyć z nierównościami na świecie

Trwa Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, na którym spotykają się globalni liderzy świata polityki i biznesu. Ponad 250 miliarderów i milionerów wzywa polityków do opodatkowania swoich majątków. Podatek majątkowy dla najbogatszych miałby pomóc w walce z nierównościami na świecie i wspomóc rozwój gospodarczy społeczeństw. Skąd ten gest dobroczynności?

  • Miliarderzy i milionerzy podpisani pod listem do światowych przywódców zgromadzonych na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos chcą wprowadzenia podatku majątkowego dla najbogatszych.
  • Pod listem wzywającym polityków do opodatkowania najbogatszych podpisało się blisko 250 bogaczy.
  • Sygnatariusze listu alarmują na temat pogłębiających się nierówności majątkowych na świecie i stwierdzają, że opodatkowanie ich majątków jest w stanie wydźwignąć z ubóstwa blisko 2 mld ludzi.

Miliarderzy: Wprowadźcie podatek majątkowy dla najbogatszych

Ponad 250 osób należących do grona najbogatszych ludzi świata, którzy zebrali się na Światowym Forum Ekonomicznym 2024 w Davos, wzywa polityków do wprowadzenia podatku majątkowego dla… najbogatszych. Podatek majątkowy, to jak sama nazwa wskazuje, podatek nakładany na majątek, a nie jak w przypadku innych podatków bezpośrednich na dochód. Wśród tych, którzy chcą „dobrowolnie oddać” państwu część swojego majątku, znajdują się m.in. amerykańska producent filmowa z rodziny Disney’ów – Abigail Disney, brytyjski aktor Simon Pegg, aktor Mark Ruffalo czy należąca do słynnej rodziny aktywistka ekologiczna i filantropka – Valerie Rockefeller. 

Miliarderzy i milionerzy w liście otwartym do światowych przywódców pod tytułem The Cost of Extreme Wealth (Koszty superbogactwa) napisali:

Nasza prośba jest prosta: prosimy o opodatkowanie nas, najbogatszych w społeczeństwie. Nie zmieni to zasadniczo naszego standardu życia, nie dotknie naszych dzieci ani nie zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu naszych narodów. Ale zamieni ekstremalne i nieproduktywne prywatne bogactwo w inwestycję w naszą wspólną demokratyczną przyszłość.

Sygnatariusze listu stanowią osoby wspierające inicjatywy Patriotic Millionaires (PAtriotyczni Milionerzy), oddział tej akcji w Wielkiej Brytanii, TaxMeNow oraz Millionaires for Humanity (Milionerzy dla Ludzkości). 

Zobacz też: Niepokojące trendy w Europie! Wyższe ubóstwo, wzrost nierówności i erozja płac!

Superbogaci chcą zmniejszać nierówności

Podpisani pod listem wskazują, że nierówności osiągnęły krytyczny punkt, w którym potrzeba działań. Wedle ich słów koncentracja władzy związana z gromadzeniem pieniędzy podważa demokrację. 

Wśród największych problemów do rozwiązania superbogaci wymieniają: wzrastające ubóstwo, nierówności majątkowe, malejące możliwości na zarabianie godnej płacy, wzrost popularności nacjonalizmu antydemokratycznego, ekstremalne zjawiska pogodowe i zagrożenie środowiska naturalnego, głębokie podziały w systemach społecznych. W liście można przeczytać:

W ciągu pierwszych dwóch lat pandemii 10 najbogatszych ludzi na świecie podwoiło swój majątek, podczas gdy 99% ludzi odnotowało spadek dochodów.

Grupa milionerów już w tamtym roku wzywała polityków do opodatkowania najbogatszych. Wówczas przybrało to postać ulicznej akcji. Wysłano także list podpisany wtedy przez blisko 150 bogaczy. 

Miliarderzy: podatek majątkowy dla najbogatszych rozwiązaniem

Brytyjski dziennik The Guardian powołuje się na badanie przeprowadzone przez brytyjską agencję badań Survation. Wynika z niego, że aż 3/4 najbogatszych popiera wyższe opodatkowanie majątku. W badaniu wzięło udział ponad 2300 osób z krajów G20 posiadających powyżej miliona USD (w różnych aktywach z wyłączeniem domów). Respondenci chcą wprowadzenia 2% podatku majątkowego dla osób, których majątek przekracza 10 mln USD. 

Według Międzynarodowej Organizacji Humanitarnej Oxfam podatek majątkowy dla najbogatszych w wysokości 5 proc. jest w stanie przynieść państwom dodatkowo 1,7 bln USD w skali roku. Według organizacji miałoby to pozwolić na przezwyciężenie ubóstwa blisko 2 mld ludzi i wydatnie pomóc w walce z głodem.

Zobacz też: Ataki Huti nie ustają. Tesla wstrzymuje produkcję, bo brakuje części

Podobnych wniosków dostarcza badanie przeprowadzone przez samo Patriotic Millionaires. Według ich propozycji właściwych rozwiązaniem byłoby wprowadzenie progresywnego podatku majątkowego: 2 proc. rocznie od osób posiadających majątek w wysokości ponad 5 mln USD, 3 proc. dla tych, którzy mają ponad 50 mln USD i 5 proc. dla najbogatszych, którzy posiadają więcej niż miliard USD.

Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos trwa od 15 stycznia do 19 stycznia 2024 r. Hasło tegorocznej edycji to Rebuilding Trust (Odbudowa Zaufania). Na spotkaniu globalnych przywódców rozmowy toczą się w tym roku głównie wokół 4 obszarów: geopolityki, rozwoju AI, tworzenia miejsc pracy oraz zmian klimatu. Czy i jak politycy odpowiedzą na list otwarty 250 bogaczy? Czy uznają tę grupę za reprezentację miliarderów i milionerów świata?

Szwecja. Niegdyś wzór egalitaryzmu. Dziś? Wzrost nierówności jest najszybszy w OECD!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker