Europa

Czy TikTok odpowiednio chroni dzieci? UE wszczyna postępowanie

UE wszczęła postępowanie, w którym zbada, czy TikTok stosuje odpowiednie praktyki chroniące dzieci

Unia Europejska wszczęła postępowanie, które sprawdzi, czy TikTok odpowiednio chroni dzieci. Chodzi o to, czy platforma dopełniła odpowiednich praktyk w zakresie ochrony nieletnich w Internecie. KE podejrzewa, że TikTok mógł dopuścić się naruszenia wprowadzonej niedawno ustawy o usługach cyfrowych (DSA). Co sprawdzi Unia Europejska i jakie konsekwencje grożą chińskiej platformie społecznościowej?

  • UE wszczęła postępowanie, w którym sprawdzi, czy TikTok stosuje odpowiednie praktyki ochrony dzieci w Internecie.
  • TikTok został ukarany za podobne naruszenia w tamtym roku grzywną w wysokości 345 mln EUR.
  • UE coraz baczniej przygląda się działalności platform cyfrowych i wprowadza nowe regulacje.

UE zbada, czy TikTok odpowiednio chroni dzieci

Unia Europejska wszczęła formalne dochodzenie, w którym przyjrzy się działaniom TikToka. UE skupi się głównie na zbadaniu, czy platforma w odpowiedni sposób weryfikuje wiek rejestrujących się osób, a także, jakie są domyślne ustawienia prywatności dla kont zakładanych przez dzieci. 

The Guardian cytuje Thierry’ego Bretona, komisarza UE ds. rynku wewnętrznego, który powiedział:

Jako platforma, która dociera do milionów dzieci i nastolatków, TikTok musi w pełni przestrzegać DSA i ma do odegrania szczególną rolę w ochronie nieletnich w Internecie. Rozpoczynamy dziś formalne postępowanie w sprawie naruszenia, aby zapewnić podjęcie proporcjonalnych działań w celu ochrony fizycznego i emocjonalnego dobrostanu młodych Europejczyków. Nie możemy szczędzić wysiłków, by chronić nasze dzieci.

TikTok odpowiedział na wszczęcie dochodzenia oświadczeniem, że nieustannie współpracuje z ekspertami, by zapewnić bezpieczeństwo młodych na swojej platformie. TikTok oczekuje także, aby przedstawić swoje działania w tym zakresie UE. 

UE nie podała terminu, do którego planuje zakończyć dochodzenie. Za naruszenie przepisów zawartych w DSA grozi kara do 6 proc. rocznego globalnego obrotu. 

Zobacz też: Amazon oskarżony o monopol w USA. To będzie jedna z największych spraw w historii giganta

Czy TikTok odpowiednio chroni dzieci? Popularność aplikacji rośnie

TikTok to aplikacja mobilna pozwalająca na nagrywanie i dzielenie się krótkimi filmikami, przeznaczona głównie do rozrywki. TikTok pojawił się na rynku w drugiej połowie 2016 r. Obecnie aplikacja jest dostępna w ponad 150 krajach świata. Twórcą aplikacji jest chińska firma ByteDance.

Na koniec 2023 r. z TikToka korzystało ponad 1,92 mld ludzi na świecie, podczas gdy w 2020 r. był to nieco ponad 1 mld. Według prognoz liczba użytkowników TikToka ma w 2027 r. osiągnąć poziom 2,250 mld. 

Niektóre kraje postrzegają TikTok jako niebezpiecznie narzędzie chińskiego rządu. Na przełomie 2022 i 2023 r. na zakaz używania TikToka na urządzeniach rządowych decydowały się m.in. USA i Kanada.

UE prześwietla platformy społecznościowe i BigTechy

TikTok został ukarany za nieodpowiednie praktyki w zakresie ochrony dzieci na swojej platformie już w 2023 r., zaraz po wejściu w życie DSA. Nadzorca nałożył wówczas na chińską platformę grzywnę w wysokości 345 mln EUR. 

Z kolei w grudniu Unia wszczęła postępowanie przeciwko platformie X (Twitter). W tym przypadku nadzorcy przyjrzą się, czy X ma wbudowane mechanizmy blokujące nielegalne treści oraz czy wdrożyła odpowiednie środki przeciwko dezinformacji. 

W ostatnich dniach media obiegła informacja, że dużą karę otrzyma także Apple. Jak donosi Financial Times, Bruksela ma niedługo ogłosić 500 mln EUR kary dla firmy. Sprawa ma dotyczyć nieuczciwego ograniczania konkurencji i faworyzowania własnej usługi Apple Music. Apple miał blokować aplikacjom możliwość informowania użytkowników iPhone’a o tańszych alternatywach dostępu do subskrypcji muzycznych poza App Store, na czym cierpiało m.in. konkurencyjne Spotify. Jeśli kara okaże się faktem, będzie to pierwsza grzywna od UE dla Apple za złamanie zasad uczciwej konkurencji. Na terenie UE jedynie Francja w 2020 r. ukarała technologicznego giganta kwotą 370 mln EUR. 

Zobacz też: Apple uruchamia sklep internetowy w chińskiej giga-aplikacji

W marcu zacznie obowiązywać Digital Market Act

W marcu 2024 r. wejdzie w życie kolejna ustawa – Digital Market Act (DMA). Ma ona zdaniem UE uczynić rynki cyfrowe „bardziej sprawiedliwymi i kontestowalnymi”. Ustawa ustanawia szereg przepisów, nakazów i zakazów dla tzw. gatekeepers. Gatekeepers nazywa się duże platformy cyfrowe, których dominująca pozycja na rynku cyfrowym utrudnia działanie konkurencji.

Kanada nie chce TikToka. Aplikacja zakazana na urządzeniach rządowych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker