EnergetykaGospodarkaPolska

Energa Green Development z nową elektrownią wiatrową

Wchodząca w skład Grupy ORLEN Energa Green Development przejęła od spółek ONDE i Goalscreen Holdings Limited projekt budowy elektrowni wiatrowej Szybowice. Inwestycja w Gminie Prudnik w województwie opolskim będzie pierwszą farmą wiatrową koncernu zlokalizowaną w południowej Polsce.

Farma wiatrowa Szybowice zasili ok. 60 tys. gospodarstw domowych

Farma wiatrowa Szybowice, będzie składała się z 17 turbin Vestas, każda o mocy 2,2 MW, co daje łączną moc na poziomie 37,4 MW. W praktyce oznacza to, że inwestycja Grupy ORLEN pozwoli zasilić czystą energią ok. 60 tys. gospodarstw domowych. Za powstanie farmy wiatrowej Szybowice odpowiedzialna będzie firma ONDE, czołowy generalny wykonawca instalacji OZE w Polsce.

Zobacz także: Co zakłada nowa Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN?

Przedsiębiorstwo to ma na swoim koncie już ponad 400 projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Analizowana inwestycja jest już czternastą farmą wiatrową w portfolio koncernu oraz pierwszą farmą wiatrową spółki zlokalizowaną w południowej Polsce. Z blisko 1 GW odnawialnych mocy koncernu ponad 500 MW pochodzi właśnie z wiatru.

Energa Green Development inwestuje w OZE

Energa Green Development jest odpowiedzialna w Grupie ORLEN za rozwój lądowych źródeł odnawialnych. W swoim portfolio spółka posiada także projekty fotowoltaiczne typu greenfield o różnym stopniu zaawansowania o łącznej mocy wynoszącej ponad 1 GW. To właśnie ta spółka jest odpowiedzialna za powstanie farmy Mitra, największego realizowanego przez Energę projektu fotowoltaicznego.

Zobacz także: Energa Green Development uruchomi farmę fotowoltaiczną Mitra

Inwestycja ta jest realizowana na należących do Energi gruntach w gm. Przykona, w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie), zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów. Według szacunków obiekt w ciągu roku będzie w stanie wyprodukować energię, będącą w stanie zasilić ponad 30 tys. gospodarstw domowych. Łącznie powstające i działające już w tej lokalizacji moce odnawialne Grupy ORLEN będą w stanie zasilić czystą energią blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych.

Zielone inwestycje Grupy ORLEN wyniosą 120 mld zł

W 2023 roku spółka opublikowała politykę klimatyczną i przyjęła bardziej ambitne cele dekarbonizacyjne. Ponadto pod koniec ubiegłego roku ORLEN opublikował Strategię Zrównoważonego Rozwoju na lata 2024-2030, która kontynuuje realizację strategii opartą o działania w pięciu filarach oraz wskazuje przyjęte cele do 2030 roku m.in. dla dekarbonizacji, zielonej transformacji, adaptacji do zmiany klimatu, ochrony bioróżnorodności, gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki obiegu zamkniętego.

Zobacz także: Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł!

W celu osiągnięcie ambitnych celów środowiskowych do końca 2030 roku Grupa ORLEN będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW, obejmującymi między innymi morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. W sumie, dzięki potencjałowi połączonego Koncernu multienergetycznego, do końca dekady Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Wirtualna elektrownia, czyli efektywne, scentralizowane zarządzanie źródłami energiami

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker