EuropaGospodarka

Kolejna obniżka stóp w Czechach! Bank centralny reaguje na kryzys

Stopy procentowe w Polsce i Czechach są już takie same

Czeski bank centralny obniżył stopy procentowe o 50 pkt bazowych, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Główna stopa procentowe wynosi teraz 5,75%, zrównując się ze stopa procentową polskiego NBP. W sumie, w cyklu łagodzenia polityki monetarnej, stopy spadły już o 125 pkt bazowych. Można zakładać, że na następnych posiedzeniach proces obniżek stóp będzie kontynuowany. Dlaczego Czesi mocno luzują warunki finansowe? Czy mają więcej argumentów, by to robić, niż polska Rada Polityki Pieniężnej? 

Nasi południowi sąsiedzi nie przebierają w środkach luzowania monetarnego. W ciągu trzech miesięcy, Narodowy Bank Czech obniżył stopy procentowe o 125 pkt bazowych. Na styczniowym posiedzeniu, spadek stóp był łagodny (o 25 pb.), ale na dwóch kolejnych posiedzeniach zdecydowano się obniżyć stopy o 50 pkt bazowych. W rezultacie, główna stopa procentowa CNB zrównała się ze stopą procentową polskiego NBP. Już wkrótce, po raz pierwszy od 2018 roku, nominalne stopy w Czechach staną się niższe, aniżeli w Polsce, bo CNB będzie kontynuował cykl obniżek. Stopy procentowe mogą na koniec roku znaleźć się w okolicach 4%, a na koniec 2025 roku poniżej 3%. Będzie to oddziaływać w stronę umocnienia złotego względem czeskiej korony.

Czy Czesi mają szerszą przestrzeń do obniżek, niż Polacy? Zdecydowanie tak. Po pierwsze, polityka fiskalna w Czechach jest restrykcyjna, podczas gdy u nas ekspansywna. Po drugie, czeskie gospodarstwa domowe mają znacznie większą skłonność do oszczędzania w obliczu wysokich realnych stóp procentowych. Stopa oszczędności w trzecim kwartale 2023 r. wzrosła aż do 18,7%, czyli najwyższego poziomu od lat. Dla porównania podczas pandemii wynosiła ona 12%. W efekcie, konsumpcja jest aż o 8% niższa w stosunku do poziomu sprzed pandemii.

Zobacz też: Czesi i Słowacy bez motoryzacji są nikim. Polska sobie poradzi

Ponadto, przemysł motoryzacyjny, na którym opiera się czeski sektor przemysłowy, znajduje się w głębokim kryzysie. Z jednej strony, słabość konsumenta odbija się czkawką dla gospodarki, która skurczyła się w 2023 roku o 0,6%, a z drugiej strony głębokie załamanie popytu konsumpcyjnego pozwoliło szybciej, niż w Polsce, ugasić inflacyjny pożar. Inflacja bazowa jest niższa.

Zobacz też: W Czechach też zatankujesz biopaliwo HVO100! A zgadnij, w którym kraju go nie dostaniesz

Krótko mówiąc, załamanie popytu i recesja w przemyśle sprawiają, że nawet konserwatywny bank centralny szybko obniża stopy. Ale trzeba podkreślić, że pozwala na to jednoczesna realizacja mandatu, bowiem według projekcji CNB inflacja w Czechach jeszcze w tym roku zadomowi się na trwałe w celu, który wynosi 2%.

Ożywienie w polskim przemyśle przyspiesza. Stagnacja to przeszłość

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker