Transport i infrastruktura

Port Gdańsk największym portem kontenerowym na Bałtyku

Shanghai Maritime University opublikował zestawienie piętnastu największych portów kontenerowych w Europie. W sumie pierwsza piętnastka europejskich portów przeładowała ponad 77 mln TEU.

Wynik piętnastu największych portów w Europie jest lepszy o 5,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Największymi portami morskim niezmiennie są Rotterdam, Antwerpia i Hamburg, które w ubiegłym roku odpowiadały za 44,5 proc. wszystkich przeładunków zestawienia TOP 15. Oznacza to, że ich łączny przeładunek wyniósł ponad 34 mln TEU. Udział pierwszej trójki jest stosunkowo wysoki, jednak w porównaniu do 2017 roku spadło z poziomu 45,1 proc.

Porty Bałtyk

Pierwsza piętnastka zanotowała niewielkie rotacje w składzie. Jedyna zmiana to pojawienie się w czołówce Portu Gdańsk, który zastąpił w zestawieniu portugalski port w Sines. Gdański port może poszczycić się największym wzrostem przeładunków w stosunku do 2017 roku, który wyniósł 23,3 proc. Nie jest to jednorazowa sytuacja gdyż w 2017 roku w stosunku do 2016 wzrost wyniósł aż 47,4 proc.

Analizując dane z początku tego roku wynika, że Port Gdańsk przeładował w styczniu o 9,7 proc. więcej ładunków niż w analogicznym okresie 2018 roku. Porównując to do 14. w zestawieniu portu w Southampton, który odnotowuje niewielkie spadki można się spodziewać, że gdański port zaliczy w tym roku kolejny awans w zestawieniu.

Gdy spojrzymy na ogólne statystyki to Port Gdańsk jest czwartym portem na Bałtyku pod względem przeładowanych ładunków. Większe są tylko trzy rosyjskie porty: Ust Ługa, Petersburg i Primorsk. Co ciekawe jeśli weźmiemy pod uwagę tylko przeładunek kontenerów, to wówczas Gdańsk jest liderem na Morzu Bałtyckim.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker