Komentarze I Analizy

TVP Info po raz kolejny publikuje tendencyjny artykuł

W środę na portalu tvp.info został opublikowany tekst, który przedstawiał, w którym kraju umiera najwięcej osób na nowotwory. Jak się okazało po lekturze artykułu ma on praktycznie zerową wartość merytoryczną, czego nie omieszkamy skomentować.

„Na nowotwory najwięcej osób umiera w Niemczech, Włoszech i Francji. Polska znalazła się na piątym miejscu tego zestawienia” – możemy przeczytać w leadzie artykułu.

Już po przeczytaniu pierwszych zdań artykułu niektórym czytelnikom może zapalić się czerwona lampka. Przede wszystkim umieralność na nowotwory przedstawiona w tekście Tvp Info bardzo mocno koreluje z liczbą ludności w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Obecnie pierwsza piątka pod względem ludności to Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania oraz Polska. Wyjątkowo duża zbieżność, która sugeruje, że mówimy o wartościach całkowitych, a nie w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

I w rzeczy samej tak jest. Autorzy artykułu, który de facto pochodzi od Polskiej Agencji Prasowej podali umieralność na raka w liczbach całkowitych, a nie w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. To z kolei sprawia, że absolutnie nic czytelnikowi nie mówi ta statystyka, gdyż logicznym jest, że im większa populacja danego kraju, tym więcej zgonów wywołanych nowotworem.

Deaths by cancer

Gdyby wziąć pod uwagę umieralność na nowotwory w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, to wówczas statystyka będzie wyglądać zgoła inaczej, choć Polska również znajdzie się na piątym miejscu.

W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w Polsce umierało w 2016 roku 297 osób. Dla porównania we wspomnianych Niemczech były to 253 osoby, we Francji 244 osoby, a we Włoszech 241 osób. Cała trójka była sklasyfikowana poniżej średniej UE, która wyniosła 257 zgonów wywołanych nowotworem (na 100 tys. mieszkańców). 

Najgorzej pod tym względem jest na Węgrzech, gdzie współczynnik wynosi 345 osób. Tuż za nimi jest Chorwacja (334), Słowacja (315) oraz Słowenia (309). Ewidentnie w tej niechlubnej statystyce przodują kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwszym państwem spoza tego regionu jest Dania, sklasyfikowana na siódmym miejscu ze współczynnikiem na poziomie 294.

Z kolei najmniej osób umiera z powodu nowotworów na Cyprze (194), w Finlandii (220) oraz na Malcie (221).

Takie statystyki powinny być przedstawiane w kontekście debaty nad umieralnością na raka, ponieważ dopiero po sprowadzeniu bazy do tego samego poziomu (w tym przypadku 100 tys. mieszkańców) możemy porównywać faktyczną umieralność na raka. W innym przypadku (jak to zrobiła np. PAP) możemy wziąć do zestawienia Rosję, Niemcy, USA, Chiny oraz Polskę i cieszyć się najniższą umieralnością na nowotwory. Dziwne gdyby było inaczej.

Adam Miłostowski

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Polecane artykuły

Back to top button