Europa

Bezpłatne staże mają zostać zakazane przez UE

W dobie pandemii, która szczególnie mocno oddziałuje na rynek pracy, zwłaszcza dając się we znaki osobom młodym, Komisja Europejska postanowiła zwiększyć wsparcie dla najmłodszych pracowników operujących w niepewnych warunkach zatrudnienia. Chce ona wprowadzić instrument prawny, dzięki któremu możliwe stałoby się egzekwowanie sprawiedliwych wynagrodzeń za bezpłatne staże, praktyki itd. 

Bezpłatne staże, czyli sposób na wykorzystanie młodych ludzi

W rezolucji przyjętej w czwartek 574 głosami za 77 głosami przeciw i 43 wstrzymującymi się od głosu, prawodawcy UE wezwali państwa członkowskie do zapewnienia młodym ludziom „dobrej jakości, zróżnicowanych i dostosowanych do potrzeb ofert pracy, szkoleń, praktyk lub staży, w tym sprawiedliwego wynagrodzenia”.

Jak podaje portal Euractive, w tekście rezolucji potępia się praktykę bezpłatnych staży jako „formę wykorzystywania pracy młodych ludzi i naruszania ich praw”.

Zobacz także: Emerytury stażowe w Polsce – dla kogo i co to takiego?

„Ta walka z bezpłatnymi stażami trwa już od dłuższego czasu. Zbyt długo przyzwyczailiśmy się do bezpłatnych staży, ale to musi się zmienić” – powiedział w zeszłym tygodniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, którego cytuje portal euractive.com

Europosłowie w swoich wypowiedziach zwracali uwagę, że konieczna jest walka z tego typu praktykami oraz zapewnienie młodym ludziom odpowiednich warunków pracy, czego likwidacja bezpłatnych staży ma być początkiem.

Młodzi zmagają się z bezrobociem

Stopa bezrobocia wśród najmłodszych uczestników rynku pracy wynosi w UE  17,6 proc. i jest wyraźnie zróżnicowana pomiędzy państwami.

W czerwcu najniższy poziom bezrobocia wśród młodych jest w Niemczech (5,5 proc.), w Holandii (6,5 proc.) oraz w Czechach (6,6 proc.). Z kolei największy odsetek osób do 25 roku życia, które są bez pracy jest w Grecji (39,6 proc.), Hiszpanii (32,4 proc.) oraz we Włoszech (28,1 proc.).

Zobacz także: Rząd chce wprowadzić zerowy PIT dla stażystów i praktykantów

Za bezpłatne staże powinny być sprawiedliwe wynagrodzenia

Europejskie związki zawodowe ogłosiły, że popierają apel Parlamentu Europejskiego do Komisji o zakazanie bezpłatnych staży i inwestowanie w wysokiej jakości miejsca pracy dla młodych ludzi.

„W związku z tym, że bezrobocie wśród młodych ludzi rośnie teraz gwałtowniej niż po krachu finansowym z 2008 roku, UE musi uczyć się na błędach z przeszłości, oferując młodym ludziom wysokiej jakości miejsca pracy i rzeczywistą ochronę prawną przed wyzyskiem” – powiedział Ludovic Voet, sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.

Zgodnie z tekstem, Komisja i państwa członkowskie zostały wezwane do zaproponowania „wspólnego instrumentu prawnego”, który „zapewniłby i egzekwował sprawiedliwe wynagrodzenie za dotychczas bezpłatne staże, praktyki i praktyki na rynku pracy UE”.

Lata pracy a wysokość emerytury. 7 lat dłuższy staż pracy to o 70% wyższe świadczenie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker