Motoryzacja

Fabryka Izery powstanie na Śląsku, a produkcja będzie opóźniona

Fabryka Izery – pierwszego polskiego samochodu elektrycznego ma powstać na Śląsku, a dokładniej w Jaworznie. Początek budowy planowany jest na jesień 2021 roku.

Fabryka Izery powstanie na Śląsku, a dokładniej w Jaworznie

Jaworzno zostało wybrane spośród blisko 30 wstępnie wytypowanych lokalizacji, z których kilka znajdowało się na Śląsku. Fabryka będzie zlokalizowana na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), gdzie funkcjonuje ponad 400 firm tworzących ponad 80 tys. miejsc pracy.

Zobacz także: Jaworzno jest wzorem budowania bezpiecznego miasta

– Kluczową rolę odgrywały takie czynniki, jak: dostęp do mediów, infrastruktury drogowej, ukształtowanie i sposób użytkowania terenu oraz kwestie prawne związane z własnością gruntów. Ważna była nie tylko możliwość zbudowania fabryki, ale też odpowiedniego zalecza logistycznego i stworzenie parku dostawców w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu. Jaworzno daje największy potencjał w tym zakresie, stąd po dokładnych i szczegółowych analizach wskazaliśmy właśnie to miejsc – komentuje Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Symboliczne „wbicie łopaty” pod inwestycję jest planowane w roku 2021. W nowej fabryce pracę ma znaleźć ok. 15 tys. osób: 3 tys. w zakładzie w Jaworznie oraz 12 tys. u dostawców i kooperantów. Budowa fabryki ma kosztować ok. 2 mld złotych.

Projekt ma uzyskać także wsparcie rządowe, co zapowiedział Minister Klimatu i Środowiska  Michał Kurtka:

– Budowanie lokalnej specjalizacji, generowanie impulsu rozwojowego dla kluczowych branż, kreowanie popytu na nowoczesne usługi oraz technologie, czy transformacja regionów jest rolą państwa. Wiele krajów wspiera kluczowe dla ich gospodarek projekty. Państwo, które myśli perspektywicznie, potrafi dostrzec rynkowe „momentum” i zdefiniować strategiczne obszary umożliwiające rozwój gospodarczy kraju. Takim właśnie jest projekt polskiej marki samochodów elektrycznych.

Zobacz także: Izera zaprezentowana! Mamy pierwsze zdjęcia polskiego samochodu elektrycznego

Produkcja auta z opóźnieniem

Wiadomo także, że rok później ruszy budowa elektrycznej Izery. Początkowo pierwsze egzemplarze miały zjechać z taśm produkcyjnych w 2023 roku, teraz wiemy, że wydarzy się to najszybciej w 2024 roku. Wynika to z konieczności przeprowadzenia prac przygotowawczych.

Śląsk od początku był w gronie faworytów

Wybór lokalizacji na Śląsku nie jest zaskoczeniem. Kilka miesięcy temu pojawiła się informacja, że fabryka może powstać w Rudzie Śląskiej. Budowa akurat w tym regionie ma być rekompensatą za likwidacje górnictwa, które szczególnie ucierpi na nowej polityce klimatycznej, w którą wpisuje się także elektromobilność.

Wybór Jaworzna jest interesujący również z innego powodu. Jaworzno jest pierwszym miastem w Polsce, któremu z sukcesem udało się wprowadzić ideę Vision Zero – czyli koncepcję, w ramach której dąży się do zerowej liczby ofiar wypadków drogowych.  

Tyska fabryka fiata będzie produkować elektryki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker