Finanse

NBP dalej będzie prowadzić operacje otwartego rynku

NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym. Oznacza to, że NBP dalej będzie prowadzić operacje otwartego rynku.

NBP dalej będzie prowadzić operacje otwartego rynku

„Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez bank” – dodano w komunikacie.

Zobacz także: Cyfrowy złoty – NBP przeprowadzi analizę dotyczącą skutków emisji

Jak podaje bank, nasilenie pandemii COVID-19 i związane z tym restrykcje epidemiczne oddziaływały negatywnie na aktywność w gospodarce światowej w czwartym kwartale ubiegłego roku oraz na początku br., a strefa euro w czwartym kwartale 2020 r. ponownie znalazła się w recesji.

„Dostępne informacje dotyczące sytuacji gospodarczej na początku br. wskazują na utrzymywanie się dekoniunktury w sektorze usług, przy dalszym wzroście produkcji przemysłowej w tej gospodarce. Inflacja w gospodarce światowej – mimo pewnego wzrostu w części krajów w styczniu – kształtuje się na niskim poziomie. Główne banki centralne utrzymują niskie stopy procentowe oraz prowadzą skup aktywów. Mimo niepewności dotyczącej rozwoju pandemii utrzymują się optymistyczne nastroje na międzynarodowych rynkach finansowych. Towarzyszy temu wzrost cen surowców na rynkach światowych, w tym ropy naftowej” – informuje NBP.

Zobacz także: Prezes NBP zapowiada: Będzie banknot o nominale 1 000 zł

Bank centralny dodaje, że w Polsce wstępne dane o rachunkach narodowych za czwarty kwartał ubiegłego roku potwierdziły spadek PKB w tym okresie, a w kierunku obniżenia aktywności oddziaływał spadek konsumpcji oraz niższe niż rok wcześniej inwestycje, spadek PKB był natomiast ograniczany przez pozytywny wpływ eksportu netto.

(PAP)

Łukasz Pawłowski

Doradca prezesa NBP wskazuje, jakie wyzwania czekają Polskę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker