Europa

Lesistość w UE rośnie, jednak jest bardzo nierównomierna

W 2020 roku lasy w UE pokrywały 159 milionów hektarów. Jest to obszar o 10% większy niż w 1990 roku, kiedy to lasy pokrywały 145 milionów hektarów. Średnia lesistość w UE wyniosła 38%.

Lesistość w UE rośnie, jednak jest bardzo nierównomierna

Lesistość na poziomie 159 mln hektarów to równowartość 1,59 mln km kwadratowych. To równowartość sumy powierzchni Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch i Słowenii. Podobną powierzchnie zajmują także Niemcy, Polska, Słowacja, Ukraina, Białoruś i Litwa razem wzięte. Gdyby komuś było mało porównań, to również jest to równowartość sumy powierzchni Turcji, Grecji, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii, Węgier, Serbii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny (ilustracja poniżej).

Tyle powierzchni zajmuj lasy w UE ka dy kolor zajmuje ekwiwalent powierzchni unijnych las w

Wzrost lesistości o wspomniane 14 mln hektarów od 1990 roku to nieco więcej niż powierzchnia Grecji lub Litwy i Łotwy razem wziętych.

Zobacz także: UE chce zasadzić 3 miliardy drzew. To kilka tysięcy kilometrów kwadratowych lasów

W całej UE jest pięć państw, które mają lesistość na poziomie przekraczającym 50% powierzchni kraju. Liderem pod tym względem jest Finlandia, która jest w 66% pokryta lasami. Tuż za nią jest Szwecja z rezultatem na poziomie 63%. Trzecim najbardziej zalesionym krajem jest Słowenia z wynikiem na poziomie 61%. Dwa pozostałe państwa mogące się pochwalić lesistością większą niż 50% to Estonia i Łotwa. Te dwa kraje bałtyckie mają lesistość na poziomie odpowiednio 54% oraz 53%.

Lesistość w UE

Z danych Eurostatu wynika, iż średnia lesistość w UE wyniosła 38% i większość państw miała lesistość na niższym poziomie niż średnia UE. Najgorzej pod tym względem było na Malcie, gdzie lasy stanowiły 1% powierzchni. Państwem z drugą najniższą lesistością są Niderlandy z wynikiem 10%. Nieco więcej lasów jest w Irlandii, gdzie jest to 11%. Polska z rezultatem na poziomie 30% plasuje się bliżej końcówki zestawienia. Pod względem lesistości nasz kraj plasuje się na 17 miejscu w UE.

Unia Europejska ma jednak ambitne plany na zwiększenie lesistości. W planach ma zasadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku. Ma to na celu odbudowanie bioróżnorodności w niektórych miejscach. Niektóre badania podają, że na przestrzeni ostatnich 6 tys. lat zniknęła połowa europejskich lasów. A w takich krajach jak Niderlandy, Dania, czy Irlandia było to nawet 90%.

Jeśli UE zrealizuje swoje plany, to do 2030 roku przybędzie między 3 a 10 tys. km kwadratowych lasów. Wszystko zależy od rodzaju roślin. Niemniej jednak 10 tys. km kwadratowych to połowa wielkości województwa podlaskiego.

Lasy, które odrosły po 2000 roku mogą pokryć całą Francję

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker