Finanse

Turecka giełda kryptowalut Thodex nie działa. Jej szef uciekł z kraju

Thodex, czyli największa turecka giełda kryptowalut nagle przestała działać. Szybko okazało się, że prezes firmy, Faruk Fatih Ozer uciekł do Albanii, a wraz z nim 2 miliardy dolarów. Turecka policja rozpoczęła obławę, ponieważ aż 391 000 inwestorów boi się o swoje pieniądze.

Turecka giełda kryptowalut Thodex nie działa. Jej szef uciekł z kraju

Nalot funkcjonariuszy tureckich rozpoczął się tuż po informacji o ucieczce prezesa Thodex, Faruka Fatiha Ozera. W prywatnych mieszkaniach zatrzymano wówczas 62 osoby, które miałyby być zamieszane w oszustwo na wielką skalę. Według informacji policji są to głównie pracownicy firmy, którzy mieli pomagać w przekazywaniu fałszywych informacji dotyczących jakości i obsługi produktów kryptogiełdowych. Tymczasem Ozer stwierdził w udostępnionym oświadczeniu, że zarzuty są „bezpodstawne”, ponieważ jego wyjazd do Albanii ma charakter jedynie służbowy. Niestety mimo zapewnień prezesa, miliony użytkowników nie mogło wypłacić swoich środków, co doprowadziło do złożenia pozwu zbiorowego.

Zobacz także: Szwecja chce zakazać kryptowalut na tereniu Unii Europejskiej

Od tego czasu Ozer nie odpowiada na połączenia telefoniczne. W międzyczasie Agencja informacyjna Demiroren udostępniła zdjęcie mężczyzny z lotniska. Władze szybko dowiedziały się, że trafił do Tirany w Albanii, wraz ze wszystkimi środkami inwestorów.

Tureccy urzędnicy wzywają do szybkiej regulacji na rynku kryptowalut. Mają chronić poszkodowanych

Kryptowaluty są coraz popularniejsze w Turcji ze względu na spadek wartości liry. Niestety przez brak regulacji rynkowych, wiele osób w ten sposób traci oszczędności życia. Odkąd Joe Biden zapowiedział zwiększenie podatków od zysków kapitałowych, rynek związany z Bitcoinem poszybował w dół. Z tego powodu Cemil Ertem, doradca ekonomiczny prezydenta Recepa Tayyipa Erdogan przekazał agencji Bloomberg, że rząd turecki planuje prace nad wprowadzeniem regulacji kontrolnych całego rynku.

Thodex jeszcze w marcu udostępnił kontrowersyjną promocję o „rozdaniu 4 mln Dogecoinów” za rejestrację na portalu i dokonywanie płatności. Jednakże wielu użytkowników twierdziło, że nie otrzymało żadnych środków.

Decyzja prezesa Ozera miała związek z ogłoszeniem przez Turcję zablokowania płatności kryptowalutami od 30 kwietnia bieżącego roku. Stało się to 17 kwietnia, kiedy został opublikowany zapis w Dzienniku Urzędowym. Turecki Bank Centralny zakazał wówczas korzystania z kryptowalut i innych aktywów cyfrowych do płacenia za towary i usługi na terenie całej Turcji.

Zobacz także: Krach na giełdzie kryptowalut. Winni Elon Musk i Vitalik Buterin

Informacja zaburzyła działania biznesowe Thodexu. Firma poinformowała na stronie głównej portalu, że potrzebuje pięciu dni na regulacje i obsługę nieokreślonej inwestycji zewnętrznej. Według agencji Bloomberg decyzja firmy spowodowana jest brakiem płynności i zagrożeniem utraty dochodów.

Dyrektor generalny kryptogiełdy obiecał jednak powrócić do kraju, kiedy tylko będzie miał możliwość. Obiecał również, że pieniądze inwestorów zostaną zwrócone w odpowiednim czasie. Niestety urzędnicy nie uwierzyli w zapewnienia Ozera i zamrozili jego wszystkie konta bankowe.

Inflacja w Turcji w marcu wyniosła 16,2%. Jest to wynik ponad trzykrotnie większy, niż maksymalny cel banku centralnego, który zakłada 5%. Z kolei turecka lira po raz kolejna osłabiła się w tym roku o 10% w stosunku do dolara. Jest to dziewiąty wynik z rzędu, co jedynie udowadnia, że stan gospodarki tureckiej ulega załamaniu pod rządami Recepa Tayyipa Erdoğana. Z kolei produkt krajowy brutto spadł w 2020 roku do -4,99%.

PKB Turcji

Źródło: Turcja: Wzrost realnego produktu krajowego brutto (PKB) w latach 2015-2025, www.statista.com

Chiny banują kryptowaluty. Bitcoin i Ethereum szybują w dół

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker