Finanse

Jak kupić akcje? 3 najlepsze sposoby

Inwestowanie w akcje spółek notowanych na giełdzie to rodzaj sztuki. Nie sposób nauczyć się wszystkiego z podręczników. Handel akcjami wymaga szerokiej wiedzy, nieustannej pracy nad sobą, mnóstwo wolnego czasu, ogromnej dyscypliny i oczywiście smykałki. Początkujący inwestorzy często popełniają ten sam błąd i stosują strategie, których zasad działania nie do końca rozumieją. Jeśli jednak stawiasz pierwsze kroki na giełdzie i zastanawiasz się jak kupić akcje, musisz znać podstawowe sposoby, które ułatwią Ci ich kupno.

Jak kupić akcje? Transakcja podczas sesji giełdowej

Klasyczne akcje można kupić tradycyjną ścieżką, czyli w czasie zwykłej sesji giełdowej. Dochodzi w ten sposób do dwustronnej umowy, która zobowiązuje do przeniesienia własności wybranej akcji oraz zapłatę ceny jej sprzedaży. Taki sposób cechuje się przede wszystkim anonimowością, ponieważ sprzedawca nie zna kupującego. Nie zostają wówczas ujawnione żadne dane osobowe. Składane zlecenie trafia wówczas do arkusza, a trader widzi tylko cenę i liczbę nabytych akcji.

Pośrednikiem tego typu zlecenia jest zawsze broker. Aby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, załóż konto demonstracyjne na platformie, która zapewnia dostęp do ponad 19 000 akcji z rynków głównych i wschodzących.

Zobacz także: Inwestycje w LEGO mogą przynieść większy zwrot niż sztuka i diamenty

Transakcje pakietowe

Transakcja pakietowa to zlecenie odbywające się poza tradycyjnym systemem notowań, a co za tym idzie, nie ma ona wpływu na arkusz zleceń.

Podstawa klasycznej transakcji pakietowej to pakiet akcji. Dla spółek giełdowych z popularnym indeksem WIG20 minimalna wartość akcji w transakcji pakietowej wynosi aż milion złotych.

Ten rodzaj transakcji przeprowadza wybrany broker. Aby doszła do skutku, należy złożyć dwa zlecenia o takich samych parametrach, czyli zlecenie kupna i zlecenie sprzedaży.

Zlecenie cross

Jest to rodzaj zlecenia pośredniego między transakcją zwykłą a pakietową.

Na polskim rynku zlecenie cross w dalszym ciągu jest stosunkowo mało popularne. Nie oznacza to jednak, że nie warto go znać. Zlecenie cross ma sens wtedy, jeśli inwestor pragnie sprzedać swoje akcje konkretnej osobie. To jeden z najbardziej podstawowych wymogów tego typu transakcji i stanowi wspólny mianownik z transakcją pakietową.

Na tym jednak podobieństwa się kończą. Zlecenie cross różni się od klasycznej transakcji pakietowej brakiem minimalnego limitu wartości. Należy natomiast pamiętać, że po wprowadzeniu do prawa polskiego dyrektywy MiFID II / MiFIR, każde zlecenie cross musi spełniać identyczne warunki w odniesieniu do minimalnej kwoty zlecenia, jak to ma miejsce w przypadku transakcji pakietowych.

Disney i Boeing – najgorsze akcje Dow Jones w 2021 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker