Finanse

Disney i Boeing – najgorsze akcje Dow Jones w 2021 roku

W skład indeksu Dow Jones Industrial Average wchodzi 30 najwiekszych spółek notowanych na giełdach w USA. Akcje Dow Jones śledzone są na całym świecie. Indeks zakończył rok z 18,7% wzrostem. Inwestorzy wskazują, że najgorzej w minionym roku radzili sobie giganci tacy jak Disney czy Boeing. 

Najgorsze akcje Dow Jones w ubiegłym roku

Jak donosi portal Investors, pośród najgorszych akcji Dow Jones w 2021 roku znalazły się spółki takie jak: Walt Disney (DIS), Verizon (VZ), Boeing (BA), Amgen (AMGN) i Honeywell (HON). Akcje Disneya i spółki Verizon zaliczyły dwucyfrowe spadki. Akcje Boeinga, Amgen i Honeywell odnotowały natomiast jednocyfrowe spadki.

Akcje Disneya spadły o 14,5%, co czyni je najgorszymi akcjami Dow Jones w tym roku. Szukając przyczyn tej sytuacji, inwestorzy wskazują na spowolnienie wzrostu subskrybentów platformy streamingowej. Co ciekawe, w 2020 roku usługa Disney+ zrównoważyła negatywny wpływ pandemii na inne firmy korporacji. Wskutek rozluźnienia obostrzeń, ludzie rezygnowali z subskrypcji, przyrost nowych użytkowników był coraz mniejszy. Jednak Disney wiąże ogromne nadzieje z przesyłaniem strumieniowym i chce ugruntować swoją pozycję pośród gigantów takich jak Netflix.

Investors.com

Zobacz także: Notowania spółek giełdowych w Europie. Podsumowanie 2021 roku

Akcje Boeinga straciły w tym roku 5,95%. Problemy giganta lotniczego związane są z produkcją Dreamlinera 787. Dodatkowe trudności związane były z uziemieniem dwóch samolotów po śmiertelnych wypadkach. Aktualnie przedsiębiorstwo rozważa sprzedaż akcji, aby pokryć straty związane z  zatrzymaniem samolotów 737 Max. Analitycy jednak mają nadzieję, że firma zacznie odrabiać straty w tym roku.

Investors.com

Zobacz także: Wash trading: 70% transakcji na giełdach kryptowalut to manipulacje

Amerykańska giełda – pozostali przegrani

Problemy na giełdzie odnotował również gigant telekomunikacyjny Verizon. Akcje przedsiębiorstwa spadły o 11,6%. Środowisko telekomunikacyjne w USA jest bardzo konkurencyjne. Zdaniem analityków Verizon może zostać zdetronizowany z pozycji lidera przez T-Mobile. Honeywell ucierpiał głównie ze względu na problemy związane z łańcuchem dostaw oraz wzrost cen surowców. Akcje Honeywell straciły w tym roku 2%. Amgen jest amerykańskim przedsiębiorstwem biofarmaceutycznym. Akcje przedsiębiorstwa spadły o ok. 2,15%. W całym 2021 r. zarobki Amgen wzrosły o zaledwie 5%.

Akcje Dow Jones są śledzone przez miliony inwestorów na całym świecie. Jednak sytuacja na rynkach może się szybko odwrócić. Z problemami coraz lepiej radzi sobie Boeing. Jeśli Disney rozszerzy usługę przesyłania strumieniowego na kolejne państwa, również może nadrobić straty. Platforma ma pojawić się w Europie Wschodniej latem 2022 roku.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker