Finanse

Disney i Boeing – najgorsze akcje Dow Jones w 2021 roku

W skład indeksu Dow Jones Industrial Average wchodzi 30 najwiekszych spółek notowanych na giełdach w USA. Akcje Dow Jones śledzone są na całym świecie. Indeks zakończył rok z 18,7% wzrostem. Inwestorzy wskazują, że najgorzej w minionym roku radzili sobie giganci tacy jak Disney czy Boeing. 

Najgorsze akcje Dow Jones w ubiegłym roku

Jak donosi portal Investors, pośród najgorszych akcji Dow Jones w 2021 roku znalazły się spółki takie jak: Walt Disney (DIS), Verizon (VZ), Boeing (BA), Amgen (AMGN) i Honeywell (HON). Akcje Disneya i spółki Verizon zaliczyły dwucyfrowe spadki. Akcje Boeinga, Amgen i Honeywell odnotowały natomiast jednocyfrowe spadki.

Akcje Disneya spadły o 14,5%, co czyni je najgorszymi akcjami Dow Jones w tym roku. Szukając przyczyn tej sytuacji, inwestorzy wskazują na spowolnienie wzrostu subskrybentów platformy streamingowej. Co ciekawe, w 2020 roku usługa Disney+ zrównoważyła negatywny wpływ pandemii na inne firmy korporacji. Wskutek rozluźnienia obostrzeń, ludzie rezygnowali z subskrypcji, przyrost nowych użytkowników był coraz mniejszy. Jednak Disney wiąże ogromne nadzieje z przesyłaniem strumieniowym i chce ugruntować swoją pozycję pośród gigantów takich jak Netflix.

Investors.com

Zobacz także: Notowania spółek giełdowych w Europie. Podsumowanie 2021 roku

Akcje Boeinga straciły w tym roku 5,95%. Problemy giganta lotniczego związane są z produkcją Dreamlinera 787. Dodatkowe trudności związane były z uziemieniem dwóch samolotów po śmiertelnych wypadkach. Aktualnie przedsiębiorstwo rozważa sprzedaż akcji, aby pokryć straty związane z  zatrzymaniem samolotów 737 Max. Analitycy jednak mają nadzieję, że firma zacznie odrabiać straty w tym roku.

Investors.com

Zobacz także: Wash trading: 70% transakcji na giełdach kryptowalut to manipulacje

Amerykańska giełda – pozostali przegrani

Problemy na giełdzie odnotował również gigant telekomunikacyjny Verizon. Akcje przedsiębiorstwa spadły o 11,6%. Środowisko telekomunikacyjne w USA jest bardzo konkurencyjne. Zdaniem analityków Verizon może zostać zdetronizowany z pozycji lidera przez T-Mobile. Honeywell ucierpiał głównie ze względu na problemy związane z łańcuchem dostaw oraz wzrost cen surowców. Akcje Honeywell straciły w tym roku 2%. Amgen jest amerykańskim przedsiębiorstwem biofarmaceutycznym. Akcje przedsiębiorstwa spadły o ok. 2,15%. W całym 2021 r. zarobki Amgen wzrosły o zaledwie 5%.

Akcje Dow Jones są śledzone przez miliony inwestorów na całym świecie. Jednak sytuacja na rynkach może się szybko odwrócić. Z problemami coraz lepiej radzi sobie Boeing. Jeśli Disney rozszerzy usługę przesyłania strumieniowego na kolejne państwa, również może nadrobić straty. Platforma ma pojawić się w Europie Wschodniej latem 2022 roku.

Polecane artykuły

Back to top button