Uncategorized

Czy roboty wyrywające chwasty wyeliminują pestycydy?

Dekadę temu roboty wyrywające chwasty traktowane były jako fantastyka naukowa. W najbliższych latach może się to zmienić, a wszystko dzięki dynamicznie rozwijającej się branży robotyki agrarnej. 

Roboty wyrywające chwasty- ochrona środowiska w nowoczesnym wydaniu

Carbon Robotics jest start-upem produkującym roboty rolnicze, który na pierwszym miejscu stawia względy środowiskowe. Dzięki nim zmniejsza się  zanieczyszczenie gleb, gdyż rolnicy ograniczają stosowanie pestycydów i środków ochrony roślin. Stosowanie nowoczesnych maszyn to również dobre rozwiązanie w przypadku chwastów odpornych na działanie herbicydów.  

W nowoczesnej robotyce agrarnej można spotkać dwa typy maszyn. Pierwsze z nich samodzielnie wyrywają chwasty lub niszczą je za pomocą lasera. Drugie zaś namierzają rośliny przeznaczone do usunięcia oraz przy użyciu systemu precyzyjnego namierzania lokalizują chwasty i punktowo stosują herbicydy, zmniejszając zużycie środków ochrony roślin o ok. 90%. 

Zobacz także: Rolnictwo 4.0. Branża już przechodzi rewolucję

Czy warto zainwestować w innowacyjny rynek?

Na podstawie prognoz analityków, globalny rynek robotów rolniczych, uwzględniający również maszyny do siania, zbierania i monitorowania upraw, jest wart obecnie ok. 5,4 miliarda dolarów, a według szacunków będzie wart 20 miliardów dolarów w 2026 roku. Co ważne, zastosowanie robotów nie jest zarezerwowane wyłącznie na wielkoobszarowych gospodarstw rolnych, ich ceny będą maleć, więc znajdą również zastosowanie w niewielkich ekologicznych gospodarstwach. Nowoczesne urządzenia walczą także z niedoborem siły roboczej na polach uprawnych. Taka praca często jest niskopłatna, wymagająca oraz niebezpieczna.

Rynek dynamicznie się rozwija, jednak wymaga wdrażania dodatkowych rozwiązań, które sprawdzą się w przypadku upraw wysokogórskich oraz w miejscach, gdzie naładowanie akumulatora nie zawsze jest możliwe. Z tej przyczyny roboty funkcjonujące na górzystych obszarach wykorzystują do zasilania olej napędowy, który sam w sobie wytwarza szkodliwe emisje i zanieczyszczenia. Jest to problem, z którym walczą rolnicze start-upy na całym świecie. 

Zobacz także: Spis rolny 2020 – zmiany w rolnictwie wolniejsze niż przypuszczano

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker