Uncategorized

Amerykańscy rentierzy są w świetnej sytuacji finansowej

W Stanach Zjednoczonych ceny nieruchomości są wyższe niż w 2006 roku, kiedy to boom na rynku nieruchomości osiągnął punkt szczytowy. Coraz więcej obywateli USA nie stać na zakup domu ani na zaciągniecie kredytu hipotecznego. W wyniku sytuacji na rynku nieruchomości wielu z nich stara się wynająć mieszkanie za rozsądną cenę. Niestety raczej im się to nie uda, bo ceny najmu rosną zaskakująco szybko. Na czym wiele zarabiają amerykańscy rentierzy. 

Amerykańscy rentierzy są w świetnej sytuacji finansowej

Jak informuje Business Insider według najpopularniejszego indeksu do mierzenia wzrostu cen nieruchomość The Case-Shiller National Home Price Index ceny mieszkań i domów wzrosły w latach 2000-2021 o 140%. Co ciekawe podczas szczytu bańki na amerykańskim rynku mieszkaniowym, która doprowadziła do największego kryzysu gospodarczego od 1929 roku, ceny nieruchomości były wyższe o 82% od tych z roku 2000. Jak podaje redaktor Business Insider:

„Bez względu na to, czy wzrost jest spowodowany spekulacją, czy prostą ekonomią, ceny są wyraźnie powyżej szczytów z okresu bańki mieszkaniowej”. 

Wzrost cen mieszkań w USA

Jak donosi Bloomberg, wzrost cen nieruchomości powoduje, że wielu Amerykanów nie może sobie finansowo pozwolić na posiadanie własnego domu. Sytuacja zmusza ich do wynajęcia mieszkania. Opisanych ludzi jest tak dużo, że w lipcu bieżącego roku wskaźnik obłożenia czynszów osiągnął 97%. Daje to amerykańskim rentierom sporą siłę przetargową, która ci wykorzystują, aby podnieść ceny najmu. Jak informuje Bloomberg:

„Osoby, które podpisały nowe umowy najmu w zeszłym miesiącu [lipcu], zapłaciły średnio o 17% więcej niż poprzedni najemca. Jest to najwyższy zarejstrowany wzrost cen najmu w historii Stanów Zjednoczonych”. 

Dane dotyczące cen najmu w Stanach Zjednoczonych mogą napawać niepokojem. Jak donosi Business Insider:

„W 2006 roku, czyli w szczytowym okresie boomu na rynku nieruchomości, stosunek cen nieruchomości do rocznego czynszu w danej lokazacji w skali całego kraju wyniósł nieco ponad 1,5. Ten sam wskaźnik osiągnął poziom 1,45 w maju bierzącego roku i wzrasta od początku 2020 roku”.

Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym w USA przyczynia się jeszcze w inny sposób do pogorszenia sytuacji mieszkańców tego kraju. Jak podaje Bloomberg, lokatorzy odrzucani wielokrotnie są zmuszani do zamieszkiwania w hotelach. Takich ludzi, ze względu na cenową nieprzystępność i małą liczbę mieszkań jest coraz więcej.  

W tym samym czasie, kiedy wielu obywateli Stanów Zjednoczonych ma problem ze znalezieniem mieszkania, rentierzy osiągają historycznie wysokie dochody. Jak informuje Bloomberg:

„Średni dochód osób podpisujących umowy najmu w lipcu osiągnął rekordowy poziom 69 252 dolarów”.

Choć warto zaznaczyć, że rentierzy są osobami, które statystycznie w przeszłości zarabiały dużo. W końcu, jak zaznacza Bloomberg, było ich stać na zakup nieruchomości na wynajem.  

Zobacz także: Na pandemii stracili wszyscy, oprócz rentierów

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker