Gospodarka

Wyścig zbrojeń: do 2030 roku Chiny będą mieć 1000 głowic nuklearnych!

Wyścig zbrojeń Chin i USA

Według szacunków Pentagonu do połowy stulecia Chiny będą posiadać więcej broni niż USA. Nowy raport Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych stawia w nowym świetle potęgę militarną Pekinu i sprawia, że wkrótce wyścig zbrojeń może być jeszcze bardziej zaciekły. 


Rosnąca potęga militarna

W ciągu najbliższych sześciu lat liczba chińskich głowic ma wzrosnąć do 700, a do 2030 roku może przekroczyć 1000. Co ciekawe, rok temu Pentagon podał, że Chiny dysponują zaledwie 200 głowicami. Nowy raport udowadnia, że amerykańskie szacunki były niedoszacowane. Pentagon alarmuje rząd USA o budowaniu przez Chińczyków co najmniej trzech pól rakietowych, które liczą łącznie setki podziemnych silosów z bronią.

Wykres 1. Szacunkowa liczba głowic jądrowych według kraju w maju 2021 roku (uwzględnia rozmieszczone, składowane i wycofane oczekujące na rozbrojenie). 

bron.jpg

Zobacz także: Chiny wygrały wyścig technologiczny z USA, wyprzedając Stany o rok!

Wyścig zbrojeń – chińska triada nuklearna

Raport Pentagonu powstał na podstawie danych zebranych w grudniu 2020 roku. Co więcej, autorzy zawarli w nim przypuszczenia, że Chinom udało się stworzyć triadę nuklearną (kombinację pocisków lądowych, morskich i powietrznych), którymi dysponują USA i Rosja. W zeszłym tygodniu generał Mark Millley poinformował, że Chiny wykonują testy rakiety naddźwiękowej. Podczas Aspen Security Forum powiedział:

Jesteśmy świadkami jednej z największych zmian w globalnej i geostrategicznej potędze, jakiej był świadkiem świat. 

Według słów Xi Jinpinga Chiny planują stać się potęgą militarną do 2045 roku. Obecnie Pekin realizuje plan umieszczania strategicznych baz wojskowych na całym świecie, które mogłyby ingerować w amerykańskie operacje militarne. Tegoroczny raport prezentowany przez Pentagon był bardziej szczegółowy niż zeszłoroczne analizy. Istnieją bowiem przypuszczenia, że Chiny nie przestrzegają międzynarodowych porozumień dotyczących broni biologicznej i chemicznej. Autorzy powołują się na badania wojskowych instytucji medycznych omawiających identyfikację, testowanie i charakterystykę grup silnych toksyn, które mają być bronią wymierzoną zarówno w wojsko, jak i w cywili. 

Zobacz także: Za wzrost światowego majątku odpowiadają głównie Chiny i USA

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker