Finanse

Oszustwo na miarę Amber Gold? Uwaga na obligacje społeczne!

Na rynku pojawił się nowy podmiot oferujący inwestowanie w obligacje społeczne. Jednak sprawa jest bardzo podobna do piramidy finansowej Amber Gold. KNF ostrzega przed nieuczciwą firmą oferującą papiery wartościowe z niespotykanie wysoką stopą zwrotu. 


Obligacje społeczne – uwaga na oszustwo!

Od kilku tygodniu w mediach społecznościowych (przeważnie na Facebooku) pojawia się sponsorowana reklama spółki podającej się za instytucję finansową. Strona wygląda profesjonalnie, jednak po zagłębieniu się w szczegóły oferty, pojawia się dużo nieścisłości. Oferowane obligacje społeczne mają przynosić zysk ok. 1% miesięcznie, co w skali roku da 12%. Jest to bardzo wysokie oprocentowanie, niespotykane w przypadku większości inwestycji. „Obligacje” emituje „Krajowy Fundusz Gwarancyjny S.A.” zarejestrowana w KRS 27 września 2021 roku. Spółka nie znajduje się pod nadzorem KNF,  jednak na swojej stronie posługuje się logiem Komisji Nadzoru Finansowego. Aby zwiększyć swoją rzetelność w oczach potencjalnych odbiorców, na stronie znajdują się również loga: GPW SA, Państwowego Funduszu Rozwoju, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i kilku innych renomowanych instytucji. Podmiot sprzedający obligacje społeczne zarejestrowany jest jako „instytucja pożyczkowa”

Afera na miarę AmberGold?

Spółka jako podstawowe narzędzie wykorzystuje stronę podobną niemal 1:1 do strony, na której resort finansów oferuje obligacji skarbowe. 10 listopada Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała oficjalne stanowisko w sprawie instytucji oferującej obligacje społeczne. W komunikacie podano, że:

Podmiot o nazwie „Krajowy Fundusz Gwarancyjny Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie” zarejestrowany w Rejestrze Pośredników Kredytowych i Instytucji Pożyczkowych prowadzonym przez KNF jako instytucja pożyczkowa pod nazwą KFG Spółka Akcyjna z siedzibą w Rzeszowie (RIP000484), nie jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Podmiot ten na swojej stronie internetowej, na której przedstawia się jako „właściciel Emitenta OBLIGACJI SPOŁECZNYCH” w sposób nieuprawniony i bez zgody UKNF posługuje się logotypem Komisji Nadzoru Finansowego.

Obecnie coraz więcej osób szuka sposobu na ulokowanie swoich oszczędności. Z uwagi na niskie oprocentowanie na lokatach, pozostawienie pieniędzy w banku, przy uwzględnieniu rosnącej inflacji, jest mało opłacalne. Jednak zbyt atrakcyjna oferta powinna budzić niepokój. Warto zawsze zweryfikować instytucję w oficjalnych źródłach. Zbyt wysokie oprocentowanie proponowane przez podmiot, który wydaje się rzetelny to powtórka z historii. Podobnie było w przypadku AmberGold. Założona w 2009 roku firma miała inwestować w złoto i inne cenne kruszce. Również oferowała swoim klientom zwrot rzędu 10% w skali roku. Podobnie jak teraz, KNF wydało ostrzeżenie przed firmą. W wyniku afery AmberGold, 19 tys. osób straciło około 850 mln zł. 

Zobacz także: DMSA zgłosiło upadłość Evergrande. Czy nadchodzi kryzys finansowy?

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker