FinanseKomentarze I Analizy

World Inequality Report: 2750 osób jest bogatszych od połowy ludzkości

Thomas Piketty wskazuje na to wraz z innymi naukowcami.

World Inequality Report 2022, prowadzony przez Thomasa Piketty’ego, udowadnia, że 2750 miliarderów kontroluje obecnie 3,5% całego światowego bogactwa. Czyni to ich bogatszymi, niż połowa mieszkańców planety. Co ciekawe, w 1995 roku było to raptem 1% globalnego majątku. Dysproporcja z każdym rokiem jest coraz większa, przez co podział na biednych i bogatych coraz bardziej się zwiększa.

World Inequality Report Thomasa Piketty’ego: Połowa mieszkańców planety ma mniej majątku niż 2750 miliarderów

World Inequality Report 2022 opiera się na pracy ponad 100 naukowców z całego świata, pod przewodnictwem ekonomistów z Paris School of Economics i University of California w Berkeley. Badanie koordynował francuski ekonomista Thomas Piketty, autor książki Kapitał w XXI wieku„, oraz Emmanuel Saez i Gabriel Zucman.

Według naukowców różnica w bogactwie jest tak znacząca, jak pod koniec XIX wieku, co znacznie przekłada się na nierówności pomiędzy grupami społecznymi. Raport wskazuje, że najbiedniejsza połowa populacji planety posiada jedynie około 2% jej bogactwa.

Źródło: World Inequality Lab

Czytaj więcej: Nierówności są zagrożeniem dla kapitalizmu

Według analizy dysproporcja ta jest szczególnie widoczna w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy stwierdzili, że najbiedniejsza połowa Amerykanów posiada mniejszy majątek niż najbiedniejsza połowa obywateli Chin. Jest to znaczące, mimo że średni majątek gospodarstwa domowego w USA jest ponad trzykrotnie większy niż w Państwie Środka. Ważnym do odnotowania jest dodatkowo fakt, że Amerykanów w tej grupie jest 150 mln, a Chińczyków – 700 mln.

World Inequality Lab zwróciło również uwagę, że wzrost nierówności społecznych wynika ze spadku uczestniczenia w związkach zawodowych i wzrostowi prywatyzacji. To z kolei wpłynęło poniekąd na różnicę w dochodach i bogactwa. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że to właśnie dzięki liberalizacji i wolnemu rynkowi społeczeństwa się rozwijały i wzmacniały swoją pozycję.

Zobacz również: Wspólny dobrobyt – nadrzędny cel chińskiej polityki

World Inequality Report 2022 Thomasa Piketty’ego wskazuje na wzrost nierówności społecznych

W raporcie Piketty’ego czytamy, że majątek publiczny (publiczna własność infrastruktury — szpitale, szkoły itp.) w latach 80. stanowiło od 15 do 30%. To dotyczyło także aktywów finansowych, które były pomniejszone o dług publiczny. Jednakże naukowcy sprawdzili, że obecnie rządy stają się coraz biedniejsze przez wzgląd na wyzwania z kryzysami migracyjnymi, pandemią COVID19, czy zmianami klimatycznymi.

Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że od 1995 roku globalna populacja zwiększyła swój majątek o około 3,2% rocznie. Thomas Piketty udowadnia w badaniu, że najbogatsi ludzie na świecie, tacy jak Elon Musk, Jeff Bezos i 50 innych miliarderów, zwiększało swój majątek o 9% rocznie. Statystycznie dotyczy to 0,000001% populacji.

Zobacz również: Pod względem eksportu, to Chiny są największym zwycięzcą pandemii COVID-19

Niemniej jednak, jak wskazuje grupa Inequality wspomniana m.in. przez CBS News, od początku pandemii amerykańscy miliarderzy odnotowali skok swojego całkowitego majątku o 70%. Oznacza to równowartość 2 bilionów dolarów. Grupa szacuje tym samym, że amerykańscy miliarderzy posiadają w sumie ponad 5 bilionów dolarów majątku, co stanowi jedną czwartą PKB całych Stanów Zjednoczonych.

Jak wskazał Lucas Chancel, wiceprezes World Inequality Lab:

Istnieje znacząca polaryzacja na szczycie światowego bogactwa, która była już bardzo nierówna przed pandemią.

W większości części świata najbogatsze 10% ludzi kontroluje około 60% do 80% bogactwa. Raport podkreśla jednak pewne wyraźne różnice regionalne. Na przykład Indie wciąż cierpią z powodu brakującej klasy średniej.

Jak dodatkowo poinformował Chancel:

Kolonialne nierówności zostały zastąpione przez nierówności rynkowe.

Thomas Piketty wskazuje, że Europa zwycięsko obroniła się na tle innych krajów. Nierówności maleją, klasa średnia rośnie w górę

W raporcie najwięcej dobrego napisano o Europie. Według naukowców to najbardziej sprawiedliwy region, w którym uwzględniono zarówno dochody, jak i bogactwo społeczeństwa. W dokumencie wskazano bowiem, że 19% dochodu całkowitego, który wypracowała najbiedniejsza połowa Europejczyków i tak jest wyższa od dochodu analogicznej grupy osób w innych w innych miejscach na świecie.

 Zobacz również: Globalne nierówności są najmniejsze od 1880 roku

Piketty wraz z naukowcami wskazują w raporcie World Inequality Report, że wsparcie rządowe w obliczu pandemii również przyczyniło się do zminimalizowania kryzysu ekonomicznego. Dotyczy to m.in. wsparcia finansowego dla pracowników, którzy zostali bez pracy, lub dotacji na utrzymanie miejsc pracy i przedsiębiorstw prywatnych. Eksperci wskazują zatem, że kraje, które najbardziej wsparły pracowników, uniknęły większej zapaści ekonomicznej i socjalnej. Tym samym — uchroniły lokalne społeczności przed pogłębieniem różnić na tle klas społecznych.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker