EuropaGospodarkaPolska

Zerowy VAT na żywność w UE bardzo możliwy!

7 grudnia na spotkaniu Rady ds. ekonomicznych i finansowych (ECOFIN) ministrowie finansów krajów wspólnotowych podjęli decyzję w sprawie nowelizacji dyrektywy VAT. Załącznik nr 3 do unijnej dyrektywy o VAT rozszerzy się o dodatkowy zapis, przez co zerowy VAT na żywność będzie możliwy do zastosowania. Trzeba jednak jeszcze wyczekiwać na opinię Parlamentu Europejskiego oraz formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę UE.

Kiedy zerowy VAT na żywność może zostać wprowadzony w Polsce?

We wtorek (7 grudnia) na spotkaniu ministrowie finansów jednogłośnie zgodzili się na obniżenie stawki podatku VAT na towary żywnościowe. Jednakże, aby zwolnienie z podatku VAT było możliwe, niezbędna jest opinia PE oraz formalne przyjęcie ustaleń przez Radę Unii Europejskiej. Zatem wejście w życie zmian w ustawie o VAT może jeszcze trochę potrwać. Szacuje się, iż będzie to dopiero przełom marca i kwietnia 2022 roku. W związku z powyższym nasz rząd nie jest skory do oczekiwania na przyjęcie dyrektywy przez Unię Europejską. Minister Finansów Tadeusz Kościński zaapelował do Komisji Europejskiej o możliwość wprowadzenia w Polsce zerowej stawki VAT jeszcze w bieżącym roku. W przypadku pozytywnej decyzji przepis ten będzie obowiązywał przez 6 miesięcy. Decyzja ta będzie bardzo istotna w kontekście walki z inflacją. Zwraca na to uwagę nasz Minister Finansów:

Z dużym zadowoleniem przyjmujemy osiągnięcie dzisiejszego porozumienia. Natomiast nie chcemy czekać na formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę, co nastąpi już w 2022 r. Możliwość stosowania zerowej stawki VAT na żywność jest szczególnie ważna, teraz gdy w Europie mamy nasilone m.in. zjawiska inflacyjne. Dlatego cały czas podejmujemy starania o to, by Komisja nie zakwestionowała naszych działań w tym kierunku i dlatego w piśmie do Komisarza Gentiloniego ponownie zaapelowałem o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na żywność na 6 miesięcy, licząc na przychylność KE

Trzeba jednak zdać sobie sprawę, iż system VAT jest zharmonizowany. Oznacza to, iż wszelkie zmiany w stawce podatku VAT nie są możliwe na szczeblu krajowym. Zatem wielce prawdopodobne, iż Komisja Europejska nie zgodzi się na warunki zawarte w prośbie Ministerstwa Finansów. Ceny żywności wciąż rosną na całym świecie. Zatem, jeżeli odpowiedź KE będzie niekorzystna, ceny w polskich sklepach na początku przyszłego roku mogą jeszcze wzrastać.

Zobacz także: Redukcja luki VAT – Polska europejskim liderem

Jakie towary i usługi będą objęte zerową stawką VAT?

Zerowa stawka VAT dla państw Unii będzie mogła być wprowadzona na wybrane towary i usługi. Są to te aktualnie objęte stawką 5 proc. Stawka ta dotyczy artykułów pierwszej potrzeby. A więc m.in. żywność oraz leki i wyroby farmaceutyczne. Natomiast jeżeli w Polsce dojdzie do zmian w ustawie jeszcze w tym roku, zerowa stawka VAT na okres 6 miesięcy będzie obejmowała tylko niektóre produkty żywnościowe oraz napoje. Będą to: owoce, warzywa, mięso, ryby oraz przetwory mleczarskie. Zwolnienie z VAT będzie dotyczyć również zbóż, produktów przemysłu młynarskiego, przetworów ze zbóż oraz wyrobów piekarniczych. Natomiast w kategorii napojów są to te zawierające nie mniej niż 20 proc. soku owocowego.

Zobacz także: Morawiecki: KE nie zgodziła się na obniżkę VAT. KE: Nikt nas nie pytał

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker