Uncategorized

USA: Prezesi zarabiają średnio o 1,3 mln dolarów więcej od pracowników

Według raportu przygotowanego przez serwis Lenta, prezesi stu największych firm w USA zarabiają średnio około 1,3 mln dolarów więcej od przeciętnego pracownika. Analitycy udowodnili również, że różnica płac pomiędzy pracownikami a prezesami spółek stale się powiększa i nie jest to powód do radości. Wszystko to sprawia, że nierówności w Stanach Zjednoczonych wciąż się pogłębiają i nie widać zmian na horyzoncie.

Różnice płacowe w USA wciąż się pogłębiają

Serwis CNBC wskazał na podstawie dostępnych raportów, w jaki sposób wzrastają nierówności płacowe w USA. Niemniej jednak w Stanach Zjednoczonych nie jest jeszcze najgorsza sytuacja pod tym kątem, ponieważ wyprzedzają je takie kraje, jak Wielka Brytania, Niemcy, czy Grecja.

Niemniej jednak, jak wynika z raportu, który został udostępniony przez think tank Economic Policy Institute z siedzibą w Waszyngtonie, nierówności płacowe rosną nieprzerwanie zwłaszcza po 1978 roku. Od tego czasu wynagrodzenia prezesów wzrastały nieprzerwanie o ponad 1322%. Warto dodać, że wynagrodzenia całkowite wzrosły analogicznie raptem o 18%.

Zobacz również: World Inequality Report: 2750 osób jest bogatszych od połowy ludzkości

Tymczasem w raporcie Lensy, który oparto na liście Forbes Global 2000, sprawdzono różnice finansowe pomiędzy prezesami największych firm, a medianą wynagrodzeń pracowników. Okazało się, że największa różnica należy do Coca-Coli, gdzie prezes James Quincey zarobił w ciągu roku 2020 aż 1,6 mln dolarów, gdzie mediana wynagrodzeń pracowników firmy wyniosła raptem 11 342 dolarów. Tym samym jest to różnica wynosząca aż 14 007%.

To może dziwić – wszak minimalna roczna pensja w USA wynosi 15 080 dolarów przy pełnym 40-godzinnym wymiarze pracy. Niemniej jednak Coca-Cola sama udostępniła raport o medianie wynagrodzeń pracowników, ponieważ dołączyła do niego osoby pracujące na niepełny etat.

Firma Prezes

Pensja (w ujęciu rocznym)

Mediana wynagrodzeń pracowników
Coca-Cola James Quincey 1,6 mln USD 11 342 USD
Starbucks Kevin Johnson 1,54 mln USD 12 113 USD
Chipotle Mexican Grill Brian Niccol 1,2 mln USD 14 155 USD
Viacom Robert Bakish ponad 3 mln USD 39 110 USD
Walmart Doug McMillon 1,27 mln USD 20 942 USD
Lowe’s Companies Marvin Ellison 1,45 mln USD 24 554 USD
Target Brian Cornell 1,4 mln USD 24 535 USD
Kroger Rodney McMullen 1,34 mln USD 24 617 USD
Apple Tim Cook 3 mln USD 57 783 USD
Home Depot Craig Menear 1,3 mln USD 27 389 USD

Źródło: CNBC.com

Co istotne na liście nie ma Elona Muska, który chwalił się, że nie pobiera podstawowego wynagrodzenia. Jest to jednak mijanie się z prawdą, ponieważ otrzymuje wynagrodzenie z opcji na akcje. Umowa z Teslą opiera się na planie kompensacyjnym, który został zatwierdzony przez akcjonariuszy spółki w 2018 roku. Jak wskazuje Bloomberg biznesmen jedynie w 2020 otrzymał 6,7 mld dolarów rekompensaty finansowej.

Nierówności płacowe w USA wciąż wzrastają. Na tym polu Polska jest o wiele lepsza

Sam raport Lensy wskazuje również na różnice płacowe w Polsce oraz innych krajach na świecie. Okazuje się, że najgorzej wypada pod tym kątem Grecja, gdzie wynosi ona aż 791%. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania, gdzie wynosi ona 797%. Średnie zarobki prezesów wynoszą tam bowiem 405 219 dolarów, a pracowników średnia pensja wynosi średnio 47 147 dolarów. Na trzecim miejscu są Włochy, gdzie różnica wynosi 703%.

Zobacz również: USA stanie się niewypłacalne, jeżeli nie dojdzie do porozumienia!

Mimo olbrzymich różnic w zarobkach prezesów największych firm, USA stoi w rankingu na siódmej pozycji, ponieważ średnie wynagrodzenie prezesów jest wyższe o około 519%.

Źródło: Raport Insights Lensa

Co istotne, w raporcie Lensa wskazano, że najlepiej pod tym kątem jest w Estonii, ponieważ kadra zarządzająca zarabia tam 144% więcej niż wynosi średnia płaca roczna. Oznacza to, że zarobki dyrektorów generalnych są około 2,4 razy wyższe od średniego wynagrodzenia pracowników w danej firmie.

Zobacz również: Biznesmen podniósł wynagrodzenia pracowników do 70 tys. USD. Jego firma rozkwita

O dziwo, na drugim miejscu znalazła się Polska, gdzie według analityków różnice płacowe wynoszą 207%. Podium zamyka Islandia, gdzie różnica w wynagrodzeniu CEO wynosi 214,44%. Jest to także wynik tego, iż średnie wynagrodzenie w tym kraju jest bardzo wysokie, ponieważ wynosi aż 67 488 dolarów. Tymczasem średnie wynagrodzenie prezesa w tym kraju wynosi 212 209 dolarów.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker