Uncategorized

Rosyjski bank centralny chce wprowadzić zakaz inwestowania w kryptowaluty

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej uważa, że wzrost wolumenu transakcji kryptograficznych jest bezpośrednim zagrożeniem dla stabilności finansowej państwa. Z tej przyczyny instytucja pracuje nad dokumentem, który pozwoli wprowadzić zakaz inwestowania w kryptowaluty. 

Transakcje kryptograficzne w Rosji

Rząd Rosji obawia się, że pozwolenie na wykorzystywanie aktywów cyfrowych jako środka płatniczego doprowadzi do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Rosyjski bank centralny prowadzi dyskusje z ekspertami na temat ewentualnego zakazu dotyczącego kryptowalut. Celem obrad jest opracowanie raportu doradczego, który będzie oficjalnym stanowiskiem banku. Jeśli dokument instytucji zostanie zatwierdzony przez rząd, zakaz obejmie nowe zakupy aktywów kryptograficznych, ale nie aktywa zakupione w przeszłości.

Zobacz także: To już oficjalne: USA nie zakaże kryptowalut!

Rosja – zakaz inwestowania w kryptowaluty

Według oficjalnych danych wolumen rocznych transakcji kryptograficznych w Rosji wynosi ponad 5 miliardów dolarów. Tym samym Rosjanie są jednymi z najbardziej aktywnych uczestników rynku kryptowalut na świecie. Po tym, jak zakazano kryptowalut w Chinach, Rosja stała się drugim najpopularniejszym miejscem dla górników migrujących za granicę. Wszystko ze względu na stosunkowo niskie ceny energii oraz tanie mechanizmy chłodzenia. W lipcu Centralny Bank Federacji Rosyjskiej nakazał giełdom powstrzymanie się od notowania zarówno zagranicznych, jak i krajowych firm zorientowanych na kryptowaluty, ze względu na wysokie ryzyko regulacyjne. Jednak w październiku minister finansów oświadczył, że nie ma w planach blokowania kryptowalut. Postawa Rosji w stosunku do kryptowalut zmieniała się kilkukrotnie na przestrzeni lat. Mimo tymczasowego przyzwolenia na handel walutami cyfrowymi Moskwa dążyła do zwiększenia nadzoru i śledzenia transakcji związanych z bitcoinem. Po doniesieniach o możliwym zakazie bitcoin spadł z 49 144 USD do 48 656 USD.

Zobacz także: Cyfrowy złoty – NBP przeprowadzi analizę dotyczącą skutków emisji

Nawet jeśli Bank Centralny Rosji zakaże handlu kryptowalutami, istnieje możliwość ominięcia regulacji. Charakter sieci peer-to-peer pozwala użytkownikom na skuteczne omijanie ograniczeń i handel między sobą na wolnym rynku przez Internet. Gdy Bank Centralny Nigerii w lutym zakazał instytucjom finansowym zajmowania się kryptowalutami, wolumen obrotu bitcoinami P2P wzrósł, aby zaspokoić popyt.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker