Uncategorized

Kopalnie kryptowalut w Iranie zostaną zamknięte w obawie przed blackoutem

Islamska Republika Iranu zalegalizowała wydobycie bitcoinów w 2019 roku, gdy rząd stworzył system licencjonowania dla firm działających w branży. Z uwagi na obecne problemy z dostawami energii, kopalnie kryptowalut w Iranie zostaną zamknięte do wiosny. 

Kopalnie kryptowalut w Iranie zamknięte po raz kolejny

To już drugi raz w tym roku, gdy kraj w obawie przed masową awarią zasilania zamyka autoryzowane centra wydobycia kryptowalut. Iran obawia się znacznego wzrostu zapotrzebowania na energię z uwagi na niskie temperatury w nadchodzących miesiącach. Zakaz będzie obowiązywał do 6 marca przyszłego roku. Szacuje się, że pozwoli on na uwolnienie 209 megawatów energii, która zostanie wykorzystana przez gospodarstwa domowe. Jednak najwięcej energii zużywają nielegalne kopalnie. Miejsca wydobycia, które nie zostały zarejestrowane, odpowiadają za zużycie ponad 600 megawatów energii elektrycznej. Licencjonowane kopalnie  zobligowane są do kupowania potrzebnej im energii po wyższych stawkach eksportowych. Dlatego wielu górników zdecydowało się na nielegalne pobieranie energii przeznaczonej dla gospodarstw domowych. Rząd stara się walczyć z niezalegalizowaną działalnością, w listopadzie ponad 220 000 maszyn górniczych zostało zarekwirowanych. Zamknęło również prawie 6 000 nielegalnych farm kryptograficznych w całym kraju.

Zobacz także: Rosyjski bank centralny chce wprowadzić zakaz inwestowania w kryptowaluty

Kryptowaluty w Iranie – zakaz obejmujący górników potrwa do marca

Iran już na początku tego roku wprowadził tymczasowy zakaz wydobywania kryptowalut z uwagi na czasowe przerwy w dostawie prądu. Seria awarii uderzyła w największe miasta, uniemożliwiając kontynuowanie działalności związanej z produkcją. Nadmierny popyt wymusił ograniczenie dostaw energii elektrycznej do jednostek przemysłowych. Kopalnie mogły zostać ponownie otworzone we wrześniu tego roku.

Obecnie kraj stara się nie dopuścić do podobnej sytuacji, blokując wydobycie do wiosny. Oprócz wyłączenia kopalń, planuje się również wyłączanie latarni w miastach i wprowadzenie ścisłego nadzoru nad zużyciem energii. Władze uspokajają jednak, że latem produkcja energii zostanie zwiększona o ok. 60%. Decyzja Iranu z pewnością wpłynie na rozwijający się przemysł wydobycia kryptowalut w tym kraju. Warto przypomnieć, że po zablokowaniu kryptowalut w Chinach, górnicy zaczęli szukać alternatywnych lokalizacji do kontynuowania pracy. Obecnie najwięcej kopalń znajduje się w krajach, w których energia jest względnie tania.

Zobacz także: Kryptowaluty zużywają więcej energii elektrycznej niż Polska

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker