Uncategorized

Inwestycje w Namibii: kraj chce stać się supermocarstwem wodorowym!

Wodorowe inwestycje w Namibii są planem prezydenta na poprawę sytuacji gospodarczej państwa. Prezydent stara się przyciągnąć jak największą liczbę inwestorów, którzy zgodzą się wesprzeć ambitne projekty. 

Wodorowe inwestycje w Namibii

Projekt ma być realizowany w Lüderitz, mieście portowym, które niegdyś korzystało z boomu na wydobycie diamentów, obecnie jednak zmaga się z wysokim bezrobociem. Zgodnie z informacjami BBC, do oddzielania cząsteczek wodoru od odsolonej wody będzie wykorzystywana energia odnawialna ze słońca i wiatru. Uzyskane cząsteczki będą następnie stosowane do produkcji wielu produktów, w tym zrównoważonych paliw. Inwestycja ma pozwolić na produkcję ok. 300 000 ton zielonego wodoru rocznie.

Hyphen Hydrogen Energy ma rozpocząć produkcję wodoru w Namibii już w 2026 roku. Kontrakt został podpisany na 40 lat. Przedsiębiorstwo twierdzi, że sama budowa inwestycji zapewni 15 000 bezpośrednich miejsc pracy i 3000 więcej podczas pełnej działalności. 90% z nich ma zostać obsadzonych przez miejscowych.

Zobacz także: Gospodarka Etiopii – jak najszybciej rozwijający się kraj świata upada

Inwestycje w Namibii są planem prezydenta kraju, Hage Geingoba, na przekształcenie państwa w supermocarstwo wodorowe. Rząd ma nadzieję pozyskać środki, rozszerzając inwestycje wodorowe na rolnictwo, logistykę i energetykę. Planowane jest utworzenie zielonych pociągów wodorowych oraz rurociągów do handlu z sąsiednimi krajami. Ma to być również nadzieja na poprawę warunków życia Namibijczyków. Według mediów to część planu prezydenta na wyjście z kryzysu wywołanego bezrobociem:

Prezydent bardzo chciał stworzyć plan naprawy gospodarczej, który jest elastyczny, ma znaczenie globalne i ma charakter systemowy. (…) Chodzi o to, by Namibia stała się nie tylko zielonym hubem wodorowym, ale także potęgą przemysłu paliw syntetycznych.

Wartość projektów dorównuje PKB kraju

Namibia podpisała umowy inwestycyjne z Niemcami, Belgią i Holandią. Prezydent szuka kolejnych partnerów gotowych zainwestować w wodorowe projekty, które wymagają nakładów rzędu 9,4 mld USD. PKB Namibii w 2020 roku wyniósł natomiast 10,7 mld USD. Oznacza to, że rząd nie jest w stanie sfinansować planów dotyczących budowy projektu, konieczne zatem jest dalsze pozyskiwanie sponsorów prywatnych.

Zobacz także: Aktywiści i plemiona afrykańskie wygrywają z koncernem Shell

Główną przeszkodą dla Namibii może być zbyt mała liczba inwestorów, którzy zdecydują się wesprzeć projekt. Podobne koncepcje dotyczące wodoru opracowują inne kraje afrykańskie jak Republika Południowej Afryki, Kenia i Nigeria. Jednak projekty Namibii są najbardziej zaawansowane. Zgodnie z zapowiedziami, rząd ma ogłosić zaproszenie do składania wniosków na drugi projekt zielonego wodoru jeszcze w tym miesiącu.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker