Afryka i Bliski Wschód

Kryzys w Czadzie: MFW przygotował plan restrukturyzacji długu

W zeszłorocznym styczniu wybuchł kryzys w Czadzie. Państwo to ogłosiło bankructwo, po czym zwróciło się ono o pomoc w restrukturyzacji długu do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Opracowanie odpowiedniego programu dla tego państwa okazało się zadaniem trudniejszym, niż sądzono. Jednakże ostatnio MFW udało się stworzyć plan restrukturyzacji długu Czadu. Organizacja ma zamiar przedstawić go wierzycielom państwa jeszcze w tym miesiącu. 

Kryzys w Czadzie, a ceny ropy naftowej

W zeszłorocznym styczniu Czad ogłosił bankructwo i zwrócił się o pomoc w restrukturyzacji długu do MFW. Co interesujące jego zadłużenie wyniosło wtedy, według danych tej organizacji, niewiele ponad 42 proc. tamtejszego PKB. Dla porównania dług publiczny Polski w drugim kwartale 2021 roku wyniósł 56,6 proc. naszego PKB. Jednakże to nie rosnące zadłużenie, a spadek dochodów budżetowych spowodował, że kraj zbankrutował. 

Otóż budżet Czadu w głównej mierze opiera się na zyskach z eksportu ropy naftowej. W zeszłym roku aż 90 proc. przychodów tego państwa pochodziło właśnie z tego źródła. Jednakże wybuch pandemii doprowadził do gwałtownego załamania się cen tego surowca. W pierwszym kwartale 2020 roku baryłkę ropy można było kupić nawet za jedynie kilkanaście dolarów. Sytuacja ta spowodowała, że dochody państwa gwałtownie zmalały, a obsługa długu dalej była równie kosztowna.  

Zobacz także: Gospodarka Sri Lanki jest w kryzysie. Kraj próbuje spłacić zadłużenie

MFW udało się opracować plan restrukturyzacji długu Czadu

Jak donosi agencja prasowa Reuters, zrestrukturyzowanie długu Czadu okazało się trudniejsze, niż zakładano. Stało się tak między innymi, dlatego że w kwietniu zeszłego roku prezydent Czadu zmarł. Do tego na skutek eskalacji konfliktu w Etiopii, kryzys w Czadzie się zaostrzył, a analitycy MFW musieli zrewidować swoje szacunki odnośnie kwoty potrzebnej państwu do ustabilizowania gospodarki. 

Jednak ostatnio MFW udało się ostatecznie opracować odpowiedni program, który ma pomóc wyjść gospodarce analizowanego kraju z kryzysu. Jak przekazał rzecznik tej organizacji Reutersowi:

Możemy potwierdzić, że MFW planuje przedstawić zaktualizowany plan restrukturyzacji długu Czadu wszystkim wierzycielom do końca miesiąca.

Co więcej, zaznaczył on, że zarówno wierzyciele publiczni, jak i ci prywatni, mają czas do końca marca, aby sfinalizować plan restrukturyzacji długu Czadu. Co warto zaznaczyć, kraj ten, pomimo tego, że ceny ropy znacznie wzrosły w ostatnich miesiącach, dalej potrzebuje programu restrukturyzacji długu. Ja stwierdzili przedstawiciele MFW po ostatniej wizycie w tym państwie: 

Sytuacja gospodarcza i finansowa Czadu pogorszyła się z powodu serii długotrwałych wstrząsów mających miejsce od początku pandemii koronawirusa. 

Zobacz także: Zambia zbankrutowała. Największym wierzycielem kraju są Chiny

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker