Finanse

Krach kredytowy w Polsce – czy jest prawdopodobny?

W ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej (RPP) aż cztery razy podwyższyła stopy procentowe. Obecnie ta referencyjna wynosi już 2,25 proc. i jest najwyższa od siedmiu lat. Podwyżki te spowodowały, że aktualnie wielu kredytobiorców płaci znacznie wyższe raty niż jeszcze pół roku temu. Z tego powodu autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego, postanowili sprawdzić, czy istnieje szansa, że wybuchnie krach kredytowy w Polsce.

Podwyżki stóp procentowych, a raty kredytów

W maju 2020 roku stopy procentowe spadły do historycznie niskiego poziomu. W tym okresie ta referencyjna została obniżona do zaledwie 0,1 pkt proc. Taki stan rzecz trwał, aż do ubiegłorocznego października, kiedy to RPP zadecydowała, że stopa referencyjna wzrośnie do 0,5 pkt proc., czyli o 40 punktów bazowych. Jednakże na tej podwyżce się nie skończyło i stopy procentowe od tamtego momentu zostały podniesione jeszcze 3 razy. Obecnie ta referencyjna wynosi 2,25 pkt proc. i jest najwyższa od 7 lat. Co więcej, jak donoszą ekonomiści PIE, bieżące prognozy wskazują, że do końca 2022 r. RPP podniesie ją do 4 proc.

Zobacz także: Podwyżka stóp procentowych! Kredyty zdrożeją, ale czy inflacja spadnie?

Działania RPP mają na celu spowolnić wzrost cen, jednakże przy okazji doprowadzają one do pogorszenia sytuacji finansowej kredytobiorców. Według wyliczeń ekonomistów podwyżka stopy referencyjnej o 0,5 pkt proc. powoduje, że rata kredytu na 300 tys. zł na 25 lat przy marży banku wynoszącej 2,6 proc. wzrośnie z 1814 zł do 1900 zł. Oznacza to, że miesięczna rata kredytu hipotecznego osoby, który zaciągnęła kredyt hipoteczny w wysokości 400 tys. złotych, gdy stopa referencyjna wynosiła zaledwie 0,1 pkt proc., jest obecnie o ok. 500 złotych większa. Jak twierdzą autorzy tygodnika:

Tak duży wzrost [wysokości rat kredytowych] jest odczuwalny dla domowych budżetów i ograniczy wydatki kredytobiorców na bieżącą konsumpcję.

Krach kredytowy w Polsce

Jednakże, jak wskazują ekonomiści PIE, mimo takiego wzrostu stóp procentowych, prawdopodobieństwo wybuchu krachu kredytowego w Polsce jest na stosunkowo niskim poziomie. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że udział strat kredytowych był w ciągu ostatnich dwóch lat stosunkowo niewielki. Ponadto, eksperci PIE wskazują, że wartość odpisów związana ze stratami na portfelu kredytów w II kw. 2021 r. nie przekroczyła nawet 0,1 proc. wartości tego portfela. Co warto zaznaczyć, była to najniższa wartość w historii badania.

procent strat na portfelu kredytów hipotecznych

Co warto zaznaczyć, podwyżki stóp procentowych nie przyczynią się do wybuchu krachu kredytowego w Polsce, również dzięki polityce kredytowej banków. Otóż te, według analityków PIE, nigdy nie udzielają kredytów na granicy spłaty. Jak możemy wyczytać w tygodniku:

Przy obliczaniu zdolności kredytowej [banki] zakładają bufor bezpieczeństwa na wypadek wzrostu stóp procentowych o co najmniej 2-3 pkt proc.

Co prawda ludzie, którzy wzięli kredyt podczas pandemii, niedługą będą musieli się zmagać ze stopą referencyjną wyższą nie o 3, a o prawie 4 pkt proc. Jednakże hipoteki tej grupy stanowią jedynie 15 proc. udzielonych kredytów. Do tego, jak zaznaczają analitycy PIE, sami przedstawiciele banków twierdzą, że kolejna podwyżka stopy referencyjnej nie doprowadzi do istotnego wzrostu liczby klientów, niespłacających swojego zadłużenia.  

Słabnie popyt na kredyty hipoteczne w wyniku wzrostu stóp procentowych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker