Finanse

Majątek najbogatszych skurczył się o miliardy USD. Wyjątkiem Warren Buffett

W ciągu pierwszych tygodni tego roku majątek dziesięciu najbogatszych ludzi na świecie skurczył się o miliardy dolarów. Wyjątkiem jest jednak Warren Buffett. 

Zawirowania na giełdzie na początku roku a majątek najbogatszych

Obserwowany ostatnio spadek cen akcji technologicznych uderzył w majątki najbogatszych. Szacuje się, że majątek Elona Muska zmniejszył się o ok. 54 miliardy dolarów, Jeff Bezos, stracił 27,8 miliarda dolarów, natomiast Larry Page i Sergey Brin (założyciele Google’a) stracili po 12 miliardów dolarów. Ucierpiał również majątek założyciela Facebooka. Mark Zuckerberg stracił ok. 15,2 miliarda dolarów.

Spośród dziesięciu najbogatszych ludzi na świecie tylko Warren Buffett odnotował wzrost majątku netto. Szacuje się, że zyskał ok. 2,4 miliarda dolarów, a to oznacza, że jego majątek wynosi obecnie ok. 111 miliardów dolarów.

Zobacz także: Najbogatsi Amerykanie wzbogacili się o 40% podczas pandemii

Buffett nie stracił dzięki dywersyfikacji

W ciągu ostatnich dwóch tygodni na giełdach działo się sporo. Przede wszystkim Nasdaq Composite spadł o około 8% z powodu obaw związanych z rosnącymi stopami procentowymi i inflacją. Tym samym Nasdaq spadł w tym roku o około 13%.

Przytaczana przez CNBC wypowiedź Dana Ivesa, analityka Wedbush Securities, wskazuje na :

To jest powód, dla którego Buffett przez wieki będzie w podręcznikach historii — to z powodu jego silnej wiary w inwestowanie w wartość.

Buffett od lat rekomenduje inwestowanie w fundusze indeksowe, które pozwalają na skuteczną dywersyfikację. Przykładowo indeks S&P 500 obejmuje znane korporacje, takie jak Apple, Coca-Cola i Google. Portfel Buffetta jest na tyle zróżnicowany, że nawet zawirowania związane z akcjami technologicznymi nie wpłynęły znacząco na stan jego majątku, podczas gdy inwestorzy ograniczający się wyłącznie do technologii odnotowali znaczne spadki.

Zobacz także: Groźba ataku na Ukrainę obniżyła wartość rosyjskich firm o 40 mld USD w dwa dni!

Pomimo dynamicznej sytuacji na giełdach, Elon Musk wciąż pozostaje, według oficjalnych informacji, najbogatszym człowiekiem na świecie. Ponadto Buffett może nie pozostać długo w dziesiątce najbogatszych, gdyż, jak zapowiedział w zeszłym roku, planuje kontynuować proces rozdawania swoich pieniędzy na cele filantropijne.

Inflacja w USA jest tak wysoka, że realne dochody Amerykanów spadają

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker