Polska

Długość życia w Polsce spadła w czasie pandemii o 2 lata. W Szwecji wzrosła

Pandemia odbiła się na kondycji zdrowia publicznego we wszystkich krajach świata. W większości państw UE średnia długość życia zaliczyła silny spadek. Wśród niechlubnych liderów jest Polska. Długość życia w Polsce spadła o ponad 2 lata. Są też kraje, gdzie długość życia się zwiększyła.

W czasie pandemii COVID-19 umieralność w Polsce biła kolejne rekordy. Nadwyżkowa liczba zgonów w czasie pandemii jest szacowana na 200 tys. osób. To spowodowało, że długość życie w Polsce spadła aż o ponad 2 lata. Taki spadek nawet w czasie pandemii jest relatywnie duży.

Badacz Jonas Schöley z Instytutu Maxa Plancka postanowił porównać jak zmieniła się długość życia w wybranych krajach w czasie pandemii. Zgodnie z obliczeniami naukowca Polska odnotowała eden z najwyższych spadków. Z badanych państw mocniej spadła ona mocniej jedynie w dwóch krajach – Bułgarii i na Słowacji. W przypadku Bułgarów było to aż 3,5 roku!

Średnia długość życia w Szwecji, Szwajcarii i Norwegii wzrosła

Nie we wszystkich krajach zanotowano spadku. W pierwszym roku pandemii długość życia zwiększyła się w Danii i Norwegii. W 2021 roku w porównaniu do 2019 roku długość życia uległa zwiększeniu w 3 krajach – Szwajcarii, Szwecji i Norwegii. Liderem są Norwegowie, którzy żyli o 1,6 miesiąca dłużej niż przed pandemią.

Wykres 1. Średnia oczekiwana długość życia w czasie pandemii

Co jest powodem tak dużego spadku? To przede wszystkim bezpośredni wpływ COVID-19. W 2021 roku zmarło w Polsce aż 519 tys. osób. Tak duża umieralność to głównie wina pandemii. Widać to szczególnie biorąc pod uwagę dane miesięczne. W samym grudniu zmarło blisko 2,5 razy więcej osób niż się urodziło (60,6 tys. vs 25,8 tys.). Od początku pandemii zmarło z powodu COVID oficjalnie blisko 120 tys. osób. Nieoficjalnie liczba ta ma być znacznie wyższa.

Szczepienia pomogły

O ile w pierwszym roku o długości życia decydowała głównie jakość ochrony zdrowia w danym kraju (stąd udało się uchronić przed spadkiem jedynie Danii i Szwajcarii, gdzie jakość usług w zakresie ochrony zdrowia jest naprawdę duża) i przygotowanie na pandemię. Szwajcaria ma najwyższe wydatki na ochronę zdrowia w Europie, a Dania była najlepiej przygotowana. Ten kraj jest w dodatku globalnym liderem testowania na COVID-19. To sprawiło, że mogli oni dokładnie śledzić zakażenia w kraju. O tym jak to skuteczna metoda przekonali się Brytyjczycy, gdzie błąd urzędnika w Excelu spowodował znaczny wzrost liczby zgonów w tym kraju. W drugim roku skuteczną metodą na ograniczenie zgonów okazało się szczepienia na COVID. Jego skuteczność pokazuje wykres 2.

Wykres 2. Odsetek osób po 60 roku życia po pełnym szczepieniu, a liczba zgonów na COVID w IV kwartale 2021 roku

Szczepienia a zgony na COVID

Wyższe wyszczepienie miało także pozytywny wpływ na inne zgony. Ochrona zdrowia, która nie była tak mocno obciążona leczeniem pacjentów z COVID-19, mogła zająć się leczeniem innych chorób. Dzięki temu liczba nadwyżkowych zgonów spadła.

Minister Zdrowia: szpitale w Polsce wracają do leczenia innych chorób

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker