Polska

ZPP apeluje o przywrócenie handlu w niedziele! Jaka powinna być decyzja rządu?

W związku z wojną za wschodnią granicą Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wystosował apel o przywrócenie handlu w niedziele. 

Przywrócenie handlu w niedziele – jak wpłynie na obecną sytuację?

ZPP zaznacza, że w obliczu napływu dużej liczby uchodźców do Polski konieczne jest zwiększenie podaży pracy. Związek uważa, że zniesienie zakazu będzie stanowiło pozytywny impuls dla polskiej gospodarki.

Podkreślono, że Ukraińcy przybywający do Polski potrzebują podstawowych artykułów żywnościowych oraz higienicznych. Zdaniem ZPP przywrócenie handlu w niedziele ułatwi zapewnianie pomocy uchodźcom, zarówno przez Polaków włączających się w akcje charytatywne, jak i samym Ukraińcom, którzy po przyjeździe do Polski muszą na nowo zorganizować sobie życie w Polsce. Obecnie rząd zadecydował o zniesieniu zakazu wyłącznie na terenach przygranicznych. Migranci jednak przemieszczają się i znajdują schronienie na terenie całej Polski, dlatego zasadne wydaje się zdjęcie zakazu w obrębie całego kraju.

W apelu dodano również, że:

Uchodźcy muszą otrzymać wszelką niezbędną pomoc, a Polacy wykazując się niezwykłą solidarnością chcą jej udzielać i kwesta tak prozaiczna, jak pozamykane w niedziele sklepy nie powinna być ku temu przeszkodą.

Zobacz także: 109 sklepów w 92 dni – sieć Dino rozwija się coraz szybciej

Zakaz handlu w niedzielę ma już cztery lata

Warto przypomnieć, że przepisy zakazujące handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku. Wówczas zakazano handlu w niektóre niedziele oraz wyznaczone święta. Od 2019 roku zakaz rozszerzono, sklepy otwarte były wyłącznie przez jedną niedzielę w miesiącu. W 2020 roku ponownie zaostrzono regulacje. Pomimo że istnieją odstępstwa od tej zasady, szeroki zakaz handlu z pewnością wpływa na ograniczenie swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz także: Żabka oferuje zatrudnienie Ukraińcom. Ruszył nowy serwis z ogłoszeniami

Zdaniem ZPP zniesienie zakazu handlu w niedzielę zapewni dodatkowe miejsca pracy, które w połączeniu z już istniejącymi umożliwią uchodźcom podjęcie pracy na terenie Polski. Zaznaczono, że: Praca w handlu byłaby dla nich szansą na bycie niezależnym od pomocy socjalnej oraz na długotrwałe osiedlenie się w naszym kraju.

Holandia zakaże placówek typu dark store!

Polecane artykuły

Back to top button