AmerykiGospodarkaNews

Gospodarka Peru urosła w 2021 roku o 13,3%. Jednak teraz wzrost spowolni

Gospodarka Peru w 2021 roku urosła o 13,3 proc. Jednakże według analityków Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w tym roku wzrost gospodarczy spowolni. Otóż PKB Peru ma wzrosnąć o jedynie 3 proc. 

Gospodarka Peru urosła w 2021 roku o 13,3%. Jednak teraz wzrost spowolni

Wybuch pandemii stosunkowo mocno uderzył w peruwiańską gospodarkę. Z danych Banku Światowego wynika, iż w 2020 roku PKB Peru skurczył się o ponad 11 proc. Jednakże w zeszłym roku gospodarka południowoamerykańskiego kraju zaczęła szybko rosnąć. PKB tego państwa w ciągu zaledwie jednego roku wzrósł aż o 13,3 proc. Oznacza to, że Peru już odrobiło straty, jakie zostały spowodowane wybuchem pandemii. 

Zobacz także: ICS: Inwazja na Ukrainę silnie uderzy w transport morski

Choć, jak twierdzą analitycy MFW, w tym roku gospodarka Peru będzie rosnąć powoli. Wskazują oni między innymi na rosyjską inwazję jako jedną z przyczyn takowej sytuacji. Ta doprowadziła do powstania zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw. Co więcej, przyczyniła się ona do tego, że ceny wielu surowców zaczęły rosnąć w stosunkowo szybkim tempie. Do tego państwu temu trudniej będzie pożyczyć środki potrzebne do sfinansowania inwestycji. Otóż wiele państw w obawie przed wzrostem inflacji zaczęło podnosić stopy procentowe. Ponadto, bank centralny Peru również postanowił to zrobić. 

Gospodarka Peru będzie rosnąć powoli również ze względu na pogorszenie się sytuacji gospodarczej u jej głównego partnera handlowego- Chin. Otóż w tym roku Państwo Środka postawiło sobie za cel wzrost PKB na poziomie 5,5 proc. Do tego wiele wskazuje na to, że tak niskiego, jak na chińskie standardy, wzrostu gospodarczego Państwo Środka może nie osiągnąć, choćby ze względu na sytuację na rynku zbożowym. Według chińskich polityków tegoroczna uprawa pszenicy w Chinach może być jedną z najgorszych w historii. Do tego na skutek rosyjskiej inwazji, państwo to zostało zmuszone do zaprzestania importu pszenicy z Ukrainy. 

Zobacz także: Chiny będą dążyć do osiągnięcia wzrostu PKB na poziomie 5,5% w 2022 roku

Inflacja w Peru raczej nie obniży wzrostu gospodarczego

Analitycy MFW zaznaczyli, że inflacja raczej nie będzie jednym z zagrożeniem dla wzrostu gospodarki Peru. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, wzrost cen w tym państwie w lutym wyniósł zaledwie 6,15 proc. rok do roku. Dla porównania w tym samym miesiącu inflacja w Brazylii osiągnęła poziom 10,54 proc., a w Chile 7,8 proc. Ekonomiści organizacji podkreślili, że stosunkowo powolny wzrost cen jest w dużej mierze zasługą odpowiedniej polityki monetarnej. Jednakże zaznaczyli oni również, że konieczne jest dalsze jej zacieśnianie, aby utrzymać inflację pod kontrolą.  

Inflacja w Peru (r/r)

Inflacja w Peru

Dochody podatkowe w Peru osiągnęły najwyższy poziom od 7 lat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker